شما اینجایید
خانه > مصاحبه > مصاحبه با سینا استوی، مدیرعامل کریپتولند (بخش اول)

مصاحبه با سینا استوی، مدیرعامل کریپتولند (بخش اول)

مصاحبه

خوب آقای استوی لطفاً مقداری از سوابق کاری و تحصیلی خودتان بگویید.

به نام خدا. سوابق تحصیلی بنده در رشته مدیریت بازرگانی بوده و لیسانس مدیریت دارم و چندین سال است که در حوزه کریپتوکارنسی به شکل شخصی فعالیت می‌کنم و الآن حدود ۱ و نیم سال می‌شود که تجربیاتم را وارد حوزه exchange و صرافی کردم. سال گذشته ربات تلگرامی خودمان را راه‌اندازی کردیم که خریدوفروش با ریال انجام می‌گرفت. خوب از ابتدا پروژه کوچکی را شروع کردیم با نام برند کریپتولند و بعد از مدتی امکانات بیشتری اضافه کردیم. در ابتدا فقط خرید و فروش با ریال انجام می‌گرفت و بعد قابلیت exchange به ربات اضافه شد یعنی شما می‌توانستید ارزها را به هم تبدیل کنید و ما همه ارزها را ساپورت (پشتیبانی) می‌کردیم. زمانی که ما کار را شروع کردیم رقبا و کسانی که در این کار بودند اختلاف قیمت‌های بسیاری را برای خریدوفروش بیت‌کوین لحاظ می‌کردند. حتی این اختلاف‌ها به ۸ میلیون تومان و بیشتر هم ممکن بود برسد. وقتی ما شروع به کار کردیم این اختلافِ بازه خریدوفروش را خیلی پایین آوردیم و به ۱ میلیون و یک و نیم میلیون رساندیم. با توجه به اینکه نوسانات بیت‌کوین می‌تواند آسیب‌زننده باشد، یعنی زمانی که شما قصد خرید بیت‌کوین از کاربر دارید کمترین نوسان می‌تواند ضرر بسیار سنگینی به مجموعه بزند. ولی با تدابیری که داشتیم توانستیم این مشکل را اداره کنیم و درحال حاضر یک سال است که به این شکل فعالیت داریم و در تمامِ ایران و بین کلیه ارزها ما بالاترین قیمت خرید را داشتیم.

اولین جایی بودیم که این استارت را برای تمام ارزهای کریپتوکارنسی زدیم و البته درکل بیش از ۲۰۰۰ رمز ارز داریم که ما ۲۰۰ رمز ارز برتر را پوشش دادیم و بااینکه این ارزها نوسانات زیادی داشتند و هیچ مجموعه‌ای شجاعت انجام این کار را نداشت، هم خرید و هم فروش انجام می‌دادیم. نهایتاً فقط دو الی سه ارز بین ۱۰ ارز برتر مانند بیت کوین و اتریوم و ریپل را خریدوفروش می‌کردند و بعد از ۳ ماه ما رکورد تراکنش ریالیِ یک میلیارد تومان داشتیم که عدد خیلی خوبی برای مجموعه‌ای است که تازه شروع به کار کرده و اخیراً هم سایتمان را راه‌اندازی کردیم به آدرس cryptoland.net که در سایت، شما می‌توانید خریدوفروش با ریال انجام دهید.  در صرافی ما مثل تمام دنیا ریال با نماد IRR مشخص شده است.  یعنی ابتدا حساب کاربری خود را شارژ کنید و سپس آن را به هر رمزارزی تبدیلش کنید.

خوب این اتفاق خیلی جالبی بود که کار کاربران را راحت می‌کرد که دغدغه خرید ارزها را نداشته باشند. شما به‌راحتی اگر شارژ IRR کافی در حساب داشته باشید می‌توانید مستقیم در هر ساعت از شبانه‌روز به بقیه رمزارزها تبدیلش کنید. در مجموعه‌های دیگر اگر قصد خرید داشته باشید ممکن است ساعت کاری خاصی برای فروش داشته باشند مثلاً فقط در طول روز فروش داشته باشند که یعنی فروش در یک بازه زمانی خاص ولی در کریپتولند می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز یا نیمه‌شب که تفاوتی هم ندارد خرید کنید. فقط الزام اولیه‌اش این است که اگر شارژ ریالی داشته باشید مانند ارزهای دیگر دقیقاً این را هم می‌توانید تبدیل کنید و همچنین می‌توانید کلیه رمزارزها را با کمترین کارمزد ممکن یعنی  ۰.۱ درصد به‌هم تبدیل کنید و ما در این حوزه در ایران رقیبی نداریم و می‌خواهیم با کمترین کارمزد تمام رمزارزها را پشتیبانی کنیم. ما در اینجا مشکل حجم خریدوفروش هم نداریم یعنی اگر شما بخواهید ۵۰ بیت‌کوین را هم به هر رمزارز دیگری تبدیل کنید در کسری از ثانیه و به‌طور خودکار این کار انجام خواهد شد و می‌توانید برداشت داشته باشید و هیچ‌گونه محدودیتی در این زمینه نداریم. ما می‌توانیم به‌نوعی وصل‌کننده کشورهایی که تحت تحریم آمریکا هستند، باشیم. ببینید الآن در ایران افراد بسیاری هستند که خرید رمزارز انجام می‌دهند ولی به ایرانیان هیچ صرافی خدمات ارائه نمی‌دهد. صرافی‌های معتبری در دنیا هستند که شما پولتان را وارد می‌کنید و به‌محض اینکه IP ایران را وارد می‌کنید ممکن است برخی پول شما را آزاد کنند و البته امکان دارد آزاد نکنند. مثلاً در دو سال گذشته یک صرافی در آمریکا پول بسیاری از ایرانیان را بلوکه کرد و واقعاً ضرر زیادی زد چراکه آن پول می‌توانست در کشور خودمان خرج شده و گردش‌مالی ایجاد کند ولی متأسفانه توسط این صرافی آمریکایی بلوکه شد و الآن کاربرهای ایرانی دچار سردرگمی هستند و هیچ صرافی در دنیا به آن‌ها خدمات نمی‌دهد و افراد سعی می‌کنند به طرق مختلف مانند استفاده از VPS که IP ایران نیفتد که خود همین هم ضربه‌های بسیاری به افراد زده و عملاً یعنی به دیتای شما در آن سیستم دسترسی دارند و بسیاری مواقع گزارش‌شده که دارایی‌های افراد توسط ارائه‌دهنده VPS به سرقت رفته است. اگر از ما در ایران حمایت شود، می‌توانیم خدمات را نه‌تنها به ایرانی‌ها بلکه به تمام افرادی که تحت تحریم آمریکا هستند، ارائه دهیم، از ونزوئلا گرفته تا یمن و کوبا و افغانستان و پاکستان.

خوب همین کشورها آن‌قدر ثروتمند هستند که اگر در حوزه کریپتوکارنسی به هم وصل شوند و ثروت بتواند در گردش باشد و جابجا شود به‌راحتی می‌شود گفت که ما از آمریکا بی‌نیاز خواهیم شد و این مسئله هم باید حتماً مدنظر ما باشد که خود کاربرها و شهروندهای آمریکا هم از گرفتن خدمات صرافی‌های دیگر تحریم شدند و صرافی‌های معتبر به خود آمریکایی‌ها هم خدمات نمی‌دهند. به خاطر خواسته خود آمریکا که گفته شما که exchange هستید به شهروندهای ما نباید خدمات دهید. به خاطر قوانین FATF و امثال آن. ولی ما که در ایران هستیم می‌توانیم مستقیم به شهروندهای آمریکایی هم خدمات دهیم و مطمئناً برای آن‌ها هم جذاب خواهد بود که پولی به دست بیاورند که بابتش نه مالیات بدهند و نه اطلاعات هویتی‌شان به دولت آمریکا گزارش‌ شود. خوب پس این می‌تواند ثروت‌زایی زیادی داشته باشد، با توجه به اینکه برنامه‌ای که ما برای توکن خودمان داریم، با یک‌سری روش‌های خاصی این توکن رمزارز دارد که شما می‌توانید از آن سود بدست بیاورید و این می‌تواند آنقدر جذاب باشد که کشورهای دیگر هم داخل این توکن و رمزارز ما سرمایه‌گذاری کنند. پس واقعاً نباید خیلی ساده از این قضیه گذشت و به قولی باید با یک دید خاص به آن نگاه کرد. چون می‌تواند نوآوری عجیبی در حوزه اقتصاد کشور ایجاد کند.

بخش دوم مصاحبه را از لینک زیر دنبال نمایید:

مصاحبه با سینا استوی، مدیرعامل کریپتولند (بخش دوم)

پاسخ دهید

بالا