شما اینجایید
خانه > مصاحبه > مصاحبه با سینا استوی، مدیرعامل کریپتولند (بخش آخر)

مصاحبه با سینا استوی، مدیرعامل کریپتولند (بخش آخر)

مصاحبه

آقای استوی لطفاً برای خواننده‌های مجله خط دید که ممکن است با بیت کوین آشنا نباشند، بیت کوین را تعریف کنید.

اول باید عرض کنم تلفظ بیت‌کوئین به معنی ملکه بیت‌ها کاملاً اشتباه است و کلمه بیت‌کوین درست است.. ‌کوین از نظر لغوی به معنی سکه است و به نوعی نشان دهنده دیجیتالی بودن این سکه است. بیت هم در موارد رمزنگاری کاربرد دارد. ایده اولیه بیت‌کوین را شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸  در در میلینگ لیست وبسایت رمزنگاری metzdowd.com مطرح و شاید آن زمان کسی باور نمی‌کرد که این ایده روزی بتواند ارزشی پیدا کند. آن زمان شما می‌توانستید با یک کامپیوتر معمولی در خانه (و حتی تا سال ۲۰۱۲)  تعداد زیادی بیت‌کوین استخراج کنید و کارِ به‌اصطلاح ماین (استخراج) را با کامپیوتر خانه انجام دهید چراکه آن زمان سختی شبکه کم بود و کم‌کم سختی شبکه زیاد شد تا به الآن که اگر شما بخواهید تنها یک عدد بیت‌کوین استخراج کنید باید دستگاه‌های استخراج بسیاری داشته باشید که البته مصرف بالایی دارند.

آقای استوی! شما از واژه ماینینگ یا استخراج بیت‌کوین استفاده کردید، اصولاً استخراج بیت‌کوین به چه شکل انجام می‌گیرد؟

باید عرض کنم که بیت‌کوین در شبکه بلاک‌چین به شکلی تعریف شده که بیش از ۲۱ میلیون واحد از این رمزارز در این شبکه  وجود نخواهد داشت. کسی که کار ماین انجام می‌دهد که اصطلاحاً ماینر نام دارد با انجام یکسری محاسبات ریاضی پاداش می‌گیرد. بحث انجام این کار به این علت بوده که ماهیت بیت‌کوین و رمزارز را به سمت غیرمتمرکز بودن ببرد و به شکلی درآورد که اکنون می‌بینیم که در کل دنیا نودهای مختلفی برای بیت‌کوین وجود دارد و عملاً یک نفر یا یک شخص یا ارگان برای این حوزه تصمیم‌گیرنده نیست و به قولی صاحب بیت‌کوین، همه مردم در سراسر دنیا هستند و یک شخص نمی‌تواند تأثیر مستقیمی روی آن بگذارد. ماینینگ‌ها با دستگاه‌های استخراج، بیشتر نیاز به واحدهای پردازشی قوی همچون ASICها، FPGA ها و یا کارت گرافیک دارند، زمانی که یکسری فرمول‌های مسئله‌های ریاضی را در شبکه بلاک‌چین حل می‌کنند، داخل بلاک به آن‌ها پاداش خاصی تعلق می‌گیرد. ماینرها همچنین کارمزد تراکنش‌ها را هم دریافت می‌کنند.  مثلاً اگر من بخواهم برای شما یک بیت‌کوین ارسال کنم باید کارمزدی پرداخت کنم که این کارمزد در شبکه به ماینرها تعلق می‌گیرد.

در مورد فناوری بلاک‌چین به طور خلاصه اگر مطلبی دارید بفرمایید.

بلاک‌چین از بلوک‌هایی ساخته‌شده که زنجیروار به هم متصل هستند و بلاک‌چین فقط مختص بیت‌کوین نیست و شما می‌توانید روی بلاک‌چین به‌عنوان‌مثال فایل ذخیره کنید که در حقیقت داخل این بلوک‌ها ذخیره می‌شود و این بلوک‌ها به‌هیچ‌عنوان قابل برگشت یا قابل هک نیستند چون هر بلوک متشکل از  مقداری داده است که البته رمزنگاری‌شدهاند و برای اینکه بتوانیم به بلوک بعدی برویم این اعداد باید با هم مطابقت داشته باشند و به‌اصطلاح می‌شود گفت که تقریباً هک بلاک‌چین غیرممکن است.

آقای استوی راجع به اهداف کریپتولند بفرمایید.

ببینید در حال حاضر داخل exchange ما حدود ۲۰۰ رمزارز معتبر وجود دارد و شما می‌توانید این رمزارزها را به هم تبدیل کنید. درآینده این رمزارزها افزایش پیدا می‌کند و به‌زودی قرار است ما توکن خودمان را راه‌اندازی کنیم و البته پشتوانه آن توکن، exchange ما است …

آقای استوی توکن به چه معناست؟

ببینید ما دونوع رمزارز داریم. رمزارزها یا کوین هستند و یا توکن. در رمزارزهایی که کوین هستند مثل بیت‌کوین ، این‌ها بلاک‌چین اختصاصی خودشان را دارند و رمزارزی که بلاک‌چین اختصاصی خودش را داشته باشد کوین نام دارد و توکن یعنی به نوعی رمزارزهایی را که کوین هستند به صاحب‌خانه تشبیه کنیم و توکن‌ها رمزارزهایی هستند که می‌توان آن‌ها را به مستأجر تشبیه کرد یعنی کسی که بلاک‌چین خودش را ندارد نیاز نیست که بلاک‌چین اختصاصی بنویسد می‌تواند روی بلاک‌چین ارزهای مختلف (که یک‌سری بستر و پلتفرم برای راه‌اندازی توکنِ رمزارزهای دیگر روی خودشان راه‌اندازی کرده‌اند) توکن خودش را راه‌اندازی کند و تقریباً ۹۰ درصد رمزارزها توکن هستند که البته ضعفی هم محسوب نمی‌شود. کریپتولند هم در یک ماه آینده توکن خودش را خواهد داشت. البته امیدواریم دولت از ما حمایت‌های لازم را بکند. اگر دولت از ما حمایت کند اتفاق‌های جالبی می‌تواند رخ دهد. به‌عنوان‌مثال اینکه ما می‌توانیم در exchange هایمان رمزارز ونزوئلا را که رئیس‌جمهور آن‌ها به نام مادورو ساخته لیست کنیم. اگر کمی تحقیق کنید متوجه می‌شوید که هیچ exchange ای این رمزارز را لیست نکرده به خاطر تحریم‌هایی که شخص ترامپ و وزارت خزانه‌داری آمریکا روی پترو داشتند و خود ترامپ مستقیم در تریبون اعلام می‌کند که رمزارز پترو را تحریم کنید یا خرید نکنید و جزو تحریم‌هاست، این نشان‌دهنده ترس آن‌هاست چراکه دیگران می‌توانند به‌راحتی تحریم‌های آمریکا را دور بزنند.

لطفاً شبکه‌های اجتماعی کریپتولند را برای خواننده‌های ما معرفی کنید.

آی‌دی تلگرام ما به نام @cryptoland بدون پسوند و پیشوند است که اگر داخل کانال ما، #آموزش را سرچ کنید می‌توانید از پایه تمام مفاهیم کریپتوکارنسی را یاد گرفته و درک کنید. آدرس پیج اینستاگرام ما cryptoland_fa است که fa آن مخفف فارسی بوده و در توییتر هم به همین شکل یعنی cryptoland_fa و سایتمان که همان‌طور که عرض کردم آدرسش cryptoland.net است. البته باید بگویم ما داخل اینستاگرام کلیپ آموزشی هم داریم که از اول شروع کردیم به توضیح مفاهیم پایه مثل کریپتوکارنسی و بلاک‌چین و بیت‌کوین تا مفاهیم پیچیده‌تر و می‌توانید آموزش ببینید و به‌زودی آموزش‌های قوی‌تری هم خواهیم داشت و این کلیپ‌ها می‌تواند خیلی از نیازهای افراد را برطرف کند.

پاسخ دهید

بالا