دفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژه

ده سؤال خاص برای استخدام مدیر پروژه در مصاحبه‌ی شغلی

استخدام یک عضو جدید از تیم می‌تواند استرس‌زا باشد. شما هرگز نمی‌دانید: آیا این شخص به‌اندازه کافی توانا خواهد بود؟ با تیم همراه خواهد شد؟ تصمیمات درستی برای پروژه خواهد گرفت؟مجهولات بسیاری وجود دارد.

مصاحبه با مدیر پروژه‌ برای یک سِمت خالی، کاری بود که انجام آن هیچ‌وقت آسان نبود. چگونه بدانیم که چه بپرسیم؟ چگونه کاری انجام دهیم که کاندید موردنظر در این زمان کوتاه، پتانسیل خود را نشان دهد؟

علاوه بر این، برای کاندیدها، جواب دادن به سؤال‌های معمول و استاندارد آسان است؛ زیرا کتاب‌های زیادی در مورد استخدام و مصاحبه‌ها وجود دارد. آن‌ها وقت زیادی برای سنجیدن جواب‌های خود خواهند داشت و مصاحبه‌ی شغلی مانند یک تمرین برای آن‌ها می‌باشد.

۱۰ سؤال خاصی که برای استخدام مدیر پروژه می‌توانید بپرسید و مرتبه بعد که باید فردی را برای تیم خود استخدام کنید، بعضی از این سؤالات را امتحان کنید.

۱. روی چه چیزی نمی‌خواهید کارکنید؟

خوب است زیرا: همیشه صحبت از کارهایی است که ما انجام دادن آن‌ها را دوست نداریم، اما مدیران پروژه معمولاً بر روی هر پروژه‌ی که برای آن‌ها تعیین‌شده است کار می‌کنند. این‌که در کار کردن سلایقی داشته باشیم ایرادی ندارد، ولی شما به دنبال فردی می‌گردید که بتواند هر کاری را در مواقع لازم انجام دهد حتی اگر آن کار برخلاف سلیقه‌ی شخصی او باشد.

جواب نامناسب: “من دوست دارم پروژه‌هایی که بر روی آن‌ها کار می‌کنم را انتخاب کنم، و واقعاً دوست دارم روی محتوای دیجیتال کارکنم، که ندارد؟”

۲. اگر بخواهید به مدیریت پروژه به‌عنوان حرفه، نمره دهید، از ۱ تا ۱۰، چه نمره‌ای می‌دهید؟

خوب است زیرا: این مطلب نشان‌دهنده‌ی میزان ارزش و اهمیت فرد برای حرفه‌ی خود است. از او بپرسید چرا نمره‌ی موردنظر خود را انتخاب کرده است.

جواب نامناسب: “من به آن ۱ می‌دهم، زیرا من این کار را صرفاً برای پر کردن زمانم قبل از پیدا کردن شغلی مناسب انجام  می‌دهم.”

۳. مهم‌ترین کاری که یک مدیر پروژه باید انجام دهد چیست؟

خوب است زیرا: این جواب نشان‌دهنده‌ی اولویت‌بندی‌های شخص روبروی شما است و همچنین نشان می‌دهد، که فرد موردنظر فکر کرده است که یک مدیر پروژه چه‌کاری انجام می‌دهد. علاوه بر این می‌توان از این جواب فهمید فرد موردنظر ازلحاظ فرهنگی مناسب تیم شما است یا خیر. برای مثال اگر شما فکر می‌کنید مسئله‌ی تمرکز بر فرایند به نحوه‌ی برنامه‌ریزی‌شده بسیار مهم است و کاندید شما فکر می‌کند، مهم‌ترین چیز کنار آمدن با تغییرات در پروژه است، احتمالاً باهم کنار نمی‌آیید.

جواب نامناسب: ” خب، درواقع مدیریت است، نیست؟

۴. بیشتر وقت خود را در طول روزبه انجام چه‌کاری می‌گذرانید؟

خوب است زیرا: این به شما نشان می‌دهد فرد چگونه کار خود را انجام می‌دهد. ممکن است فرد موردنظر شما نیاز داشته باشد بیشتر وقت خود را صرف کار با کامپیوتر کند و یا نیاز باشد که بیشتر روزهای هفته به ملاقات با مشتریان بپردازد. یادتان باشد که این فرد ممکن است برای کاری غیر از کاری که در حال حاضر به‌طورمعمول انجام می‌دهد، آماده باشد. بعد از شنیدن جوابی که انتظار آن را نداشتید، این گزینه را نیز محتمل شوید.

جواب نامناسب: “فیس‌بوک!!!”

۵. چگونه با اسپانسرها کار می‌کنید؟ مدیریت رو به بالا را چگونه انجام می‌دهید؟

خوب است زیرا: مدیریت رو به بالا به معنای کار کردن با افراد مافوق شماست. مدیران پروژه همیشه در حال انجام این کارند. بنابراین خوب است که بدانید، چگونه در این‌گونه روابط عمل می‌کنند.

جواب نامناسب: “من ترجیح می‌دهم اسپانسرها را درگیر نکنم. آن‌ها عموماً بی نفوذ و دست‌نشانده‌اند، من هم اذیتشان نمی‌کنم.”

۶. آخرین باری که تقسیم‌کار انجام ندادید چه زمانی بود و چه نتیجه‌ای در پی داشت؟

خوب است زیرا: این به شما کمک می‌کند تا بفهمید که فرد موردنظر از اینکه که اتفاق بدی را صادقانه بازگو کند راضی است یا خیر. همچنین نشان‌دهنده‌ی توانایی آن‌ها در یادگیری از اشتباهات و نحوه‌ی برخورد با هجمه‌ی زیاد اطلاعات را نشان می‌دهد. محول کردن و تقسیم‌کار کلید موفقیت در کار پروژه‌ای است و شما به کسی احتیاج دارید که متوجه این موضوع باشد.

جواب نامناسب: “من هیچ‌وقت تقسیم‌کار نمی‌کنم.  این‌که خودم همه را انجام دهم آسان‌تر است.”

۷. سخت‌ترین تصمیم اخلاقی که باید هنگام انجام پروژه‌ای می‌گرفتید چه بود؟

خوب است زیرا: می‌تواند نشان‌دهنده‌ی آگاهی آن‌ها از نظام‌نامه‌ی اخلاقی PMI باشد، و حتی اگر آن‌ها از این نظام‌نامه آگاهی ندارند، نحوه‌ی نگرششان به کار را نشان می‌دهد. شما همچنین می‌توانید برای باز کردن بحثی که نشان‌دهنده‌ی مناسب بودن فرد موردنظر ازنظر فرهنگ کاری برای این سِمت است، از این جواب استفاده کنید.

جواب نامناسب: “یک‌بار به یکی از اقوام خویش قراردادی را، علی‌رغم اینکه بالاترین قیمت را پیشنهاد کرده بود، سپردم. بااین‌حال تعطیلات خوبی را با بازپرداخت آن گذراندم.”

۸. معیارهای شما برای پیدا کردن شغل بعدی‌تان چیست؟

خوب است زیرا: نشان می‌دهد چه چیزی برای آن‌ها در کار مهم است: اعتبار، پیشرفت در کار، تعادل کار زندگی، کار برای شرکتی بزرگ. همچنین نشان‌دهنده‌ی این است که آیا این فرد سخت در جست‌وجوی کار است یا خیر.

جواب نامناسب: “حقوق، مزایا و شانس برای سفرهای خارجی.”

۹. چگونه فرایند مدیریت پروژه را در شرکت فعلی خود ارتقا داده‌اید؟

خوب است زیرا: هرکسی فرصت کار در شرایط بحرانی و مدیریت پروژه‌هایی که رزومه‌ای عالی را می‌سازند، پیدا نمی‌کند؛ اما هرکس شانس ارائه‌ی پیشنهاد‌هایی برای پیشرفت را دارد ( حتی اگر از آن‌ها استفاده نشود.). به دنبال کسی باشید که ایده‌های زیادی دارد و از این‌که آن‌ها را بیان کند نمی‌هراسد.

جواب نامناسب: “آنجا همه‌چیز به‌هم‌ریخته است، و چون فایده‌ای در  پیشرفت در آن نمی‌بینم، به خود زحمت هم نداده‌ام.”

۱۰. از چه تکنیک‌های حل مشکل خلاقانه‌ای استفاده می‌کنید؟

خوب است زیرا: کاوش کردن در مهارت‌های فنی کاندیدها ارزش دارد. آیا می‌توانند بادانش لازم راجع به دیاگرام‌های خارماهی یا کلاه‌های متفکر De Bono صحبت کنند؟ از این فرصت استفاده کنید تا درباره‌ی آخرین مشکلی که در پروژه‌ی خود به‌صورت خلاقانه حل کرده‌اند از آن‌ها بپرسید.

جواب نامناسب: ” تمایل دارم مشکلات را خودم بدون دخالت دادن تیم حل کنم.”

  • متن بولت
  • و دیگری
  • و این

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا