بلاکچین در حوزه مالی

مزایا بلاک چین در حوزه مالی چیست؟

بیایید از ابتدا شروع کنیم. در این مقاله خط دید با هم خواهیم دید که اصطلاح مزایا بلاک چین در حوزه مالی دقیقاً به چه چیزی اشاره دارد؟

فناوری بلاک چین یک دفتر کل باز و توزیع شده است که معاملات بین دو طرف را به طور مؤثر و دائمی ثبت می‌کند. یک بلاک چین شامل بلوک‌های جداگانه‌ای از داده‌ها است که شامل یک سری تراکنش‌های مرتبط است که به ترتیب خاصی به هم مرتبط شده‌اند. همه طرف‌های درگیر می‌توانند یک دفتر کل دیجیتال را در یک شبکه کامپیوتری بدون نیاز به یک مرجع متمرکز یا واسطه به اشتراک بگذارند. به همین دلیل است یکی از مهم‌ترین مزایا بلاک چین در حوزه مالی این است که پردازش تراکنش‌ها از طریق بلاک چین سریع‌تر است.

سرعت تنها یکی از مزایا بلاک چین در حوزه مالی است که بلاک چین برای بانکداری به ارمغان می‌آورد. این نه‌تنها در مورد کارایی بیشتر بلکه سطح جدیدی از شفافیت و امنیت است.

 پرداخت سریع‌تر یکی از مزایا بلاک چین در حوزه مالی و بانکداری است

مؤسسات بانکی با ایجاد یک کانال غیرمتمرکز (به‌عنوان‌مثال رمزارز) برای پرداخت‌ها، می‌توانند از فناوری‌های نوظهور برای تسهیل پرداخت‌های سریع‌تر و کاهش کارمزد پردازش آن‌ها استفاده کنند. بانک‌ها با ارائه امنیت بالاتر و هزینه کمتر برای ارسال پرداخت‌ها، می‌توانند سطح جدیدی از خدمات را معرفی کنند، محصولات جدیدی را به بازار عرضه کنند و در نهایت قادر‌ خواهند بود با استارت‌آپ‌های فین‌تک نوآورانه رقابت کنند.

علاوه بر این، با اتخاذ بلاک چین ، بانک‌ها می‌توانند نیاز به تأیید از طرف اشخاص ثالث را کاهش دهند و زمان پردازش نقل و انتقالات بانکی سنتی را تسریع کنند. پیش‌ازاین در سال ۲۰۱۶، ۹۰ درصد از اعضای شورای پرداخت اروپا معتقد بودند که بلاک چین تا سال ۲۰۲۵ صنعت را به طور اساسی تغییر خواهد داد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: ویژگی های کلیدی بلاک‌چین در حوزه مالی

مزایا بلاک چین در حوزه مالی: ساده‌سازی سیستم‌های ترخیص و تسویه‌حساب

یک فناوری دفتر کل توزیع‌شده مانند بلاک چین می‌تواند تراکنش‌های بانکی را به طور مستقیم تسویه کند و بهتر از پروتکل‌های موجود مانند سوئیفت، آن‌ها را پیگیری کند. یک حواله بانکی متوسط چند روز طول می‌کشد تا تسویه شود، زیرا با نحوه ساخت زیرساخت مالی فعلی در دسترس ما محدود است.

جابه‌جایی پول در سراسر جهان یک چالش لجستیکی برای بسیاری از بانک‌ها است. یک حواله بانکی ساده باید قبل از رسیدن به مقصد، سیستم پیچیده‌ای از واسطه‌ها مانند خدمات نگهبانی را دور بزند. علاوه بر این، مانده‌های بانکی باید در سراسر سیستم مالی جهانی که شامل شبکه گسترده‌ای از صندوق‌ها، مدیران دارایی، معامله‌گران و غیره است، تطبیق داده شود.

به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید از حسابی در یک بانک آلمانی به یکی در ایالات متحده پول ارسال کنید، این انتقال از طریق انجمن ارتباطات مالی بین بانکی جهانی به طور خلاصه، SWIFT انجام می‌شود. اعضای سوئیفت روزانه ۲۴ میلیون پیام به حدود ۱۰۰۰۰ مؤسسه مختلف ارسال می‌کنند!

پروتکل متمرکز سوئیفت فقط دستورات پرداخت را پردازش می‌کند. پول واقعی از طریق سیستمی از واسطه‌ها پردازش می‌شود. هر یک از آنها هزینه اضافی دارد و زمان زیادی می‌برد.

یکی از مزایا بلاک چین در حوزه مالی وجود یک دفتر کل غیرمتمرکز تراکنش‌ها مانند بلاک چین می‌تواند بانک‌ها را قادر سازد تا همه تراکنش‌ها را به‌صورت عمومی و شفاف پیگیری کنند. بانک‌ها نیازی به اتکا به شبکه‌ای از خدمات نگهبانی و نهادهای نظارتی مانند سوئیفت ندارند. آنها به‌سادگی می‌توانند معاملات را مستقیماً روی یک بلاک چین عمومی تسویه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا