بلاکچین در حوزه نفت و گاز

کاربرد‌های بلاک چین در حوزه نفت و گاز

بلاک چین در حال رشد فراتر از هویت کریپتوکارنسی خود و تبدیل از دفتر کل توزیع شده به تسهیل کننده قراردادهای هوشمند است. بلاک چین علاوه بر ایجاد کارایی با حذف واسطه‌های حقوقی و مالی در یک قرارداد، نقش نگهبان مورد اعتماد و تامین‌کننده شفافیت را بر عهده می‌گیرد.

بلاک چین به طور فزاینده ای در حال تبدیل به فناوری بسیار جذابی است که می‌تواند برای صنایع مختلف و بخش نفت و گاز نیز به کار گرفته شود. این فناوری می‌تواند رویکردهای جدیدی را برای قراردادهای خدمات، کشف قیمت و کل چرخه عمر تراکنش ارائه دهد که منجر به صرفه جویی در هزینه بالقوه و کارایی فرآیند می شود. علاوه بر این، کاربرد‌های بلاک چین در حوزه نفت و گاز در قالب بهبود شفافیت، کارایی و امنیت داده ها منعکس می شود که در این مقاله خط دید به آن اشاره خوایهم کرد.

تجارت کالاهای فیزیکی یکی از کاربرد‌های بلاک چین با استفاده از حوزه نفت و گاز

در این مقاله در خط دید خواهید خواهند که چگونه بلاک چین می تواند امنیت را افزایش داده و زمان تجارت کالاهای فیزیکی را کاهش دهد:

فرآیند فعلی برای انجام معاملات محصولات پالایش شده فیزیکی شامل مراحل دستی متعددی است و نیاز به وارد کردن اطلاعات یکسان در سیستم‌های مختلف با لایه‌های تطبیق داده‌ها دارد. استفاده از قابلیت‌های دفتر کل توزیع‌شده بلاک چین می‌تواند میزان زمان صرف شده برای تطبیق تفاوت‌های قیمت و حجم بین شرکت‌کنندگان در تجارت را با در دسترس قرار دادن داده‌های یکسان برای همه طرف‌ها به طور همزمان کاهش دهد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: اصلاح داده ها در بلاکچین

 علاوه بر این، این راه حل می تواند به کاهش خطرات امنیتی تراکنش مرتبط با ارسال اسناد ایمیل کمک کند. شرکت‌های نفت و گاز که از کاربرد‌های بلاک چین در حوزه نفت و گاز استفاده می‌کنند می‌توانند دقت در تجارت را بهبود بخشند، کارایی برنامه‌ریزی و پس‌آفیس (مانند صورت‌حساب و تسویه حساب) را افزایش دهند، دسترسی به داده‌های تجاری را تسریع کنند و چرخه سرمایه در گردش را کوتاه کنند.

کاربرد_های بلاک چین در حوزه نفت و گاز

صدور صورت حساب به کمک سنسور‌ها

تجهیزات کارخانه فرآوری و حسگرهای خط لوله امکان صدور صورتحساب فوری را به هنگام استفاده یا تولید مواد شیمیایی فراهم می کند.

ترکیب قدرتمند فناوری بلاک چین، تجهیزات کارخانه پردازش و سنسورهای خط لوله می‌تواند خروجی و صورت‌حساب مشتریان را در زمان واقعی ردیابی کند و با کمک این فناوری پردازش فاکتور‌ها را کاملا اتوماتیک، دقیق و مدرن کند.

در این فرآیند دیجیتالی، حسگرها داده‌ها را از چندین نقطه جمع‌آوری می‌کنند تا از صورت‌حساب دقیق بر اساس قراردادهای اجرا شده اطمینان حاصل کنند. یکی از کاربرد‌های بلاک چین در حوزه نفت و گاز این است که این فناوری بلاک چین قراردادها را ثبت، ردیابی و اجرا می کند و موارد تقلب را شناسایی می کند.

حسگرهای تجهیزات، اجرای شرایط قرارداد را تأیید می‌کنند و پس از تولید مقدار توافق شده، سیستم پرداخت را انجام می‌دهد. شرکت های نفت و گاز و مشتریان آنها می توانند از افزایش سرعت، دقت و امنیت معاملات بهره مند شوند. علاوه بر این، صورت‌حساب‌های مبتنی بر حسگر به منابع انسانی کمتری نیاز دارد و به کارمندان اجازه می‌دهد بر فعالیت‌های ارزش افزوده بیشتری تمرکز کرده و وقت خود را صرف کار‌های مهمتر کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا