بلاکچین در حوزه نفت و گاز

آیا کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین نفت و گاز این صنعت را دگرگون خواهد کرد؟

در سطح جهانی، بلاک چین اخیراً به دلیل افزایش تقاضا برای ارزهای دیجیتال و رشد دیجیتالی شدن، جهش بی‌نظیری را ثبت کرده و آن را به یک بازار ۷.۴ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۲ تبدیل کرده است. جای تعجب نیست که بلاک چین به دلیل کاربردها و حوزه‌های متعددی که دارد، به کار گیری کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین نفت و گاز (O&G) به زودی انقلابی در این صنعت به وجود آورد. در حال حاضر این فناوری به طور فزاینده‌ای در بخش نفت و گاز نیز نزد متخصصان این حوزه پذیرفته شده است.

با به کارگیری فناوری حسگر‌ها در صنعت، بلاک چین به ذخیره تراکنش ها و داده های حسابداری به طور مستقیم بر روی این دستگاه ها کمک می کند. با اتصال مستقیم دارایی ها به قراردادهای خدمات، بلاک چین به طور چشمگیری زمان فرآیند را کاهش داده و نهایتا با ارائه یک همکاری ایمن، قرارداد را بسیار مطمئنتر می‌نماید. در حالی که پذیرش هنوز در مراحل ابتدایی خود است، کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین نفت و گاز زمانی‌ که شرکت ها به پتانسیل واقعی آن پی ببرند به اوج محبوبیت خود می رسد.

این رشته مزایای بسیاری از جمله ثبت معاملات در زمان واقعی و شفافیت میان شرکت‌کنندگان است که در نهایت منجر به کاهش ریسک می‌شود.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: اصلاح داده ها در بلاکچین

 یکپارچه سازی داده ها کمک می‌کند هر گونه احتمال هزینه های مضاعف، تقلب یا دستکاری به حداقل برسد.

 در ادامه در مجله خط دید در مورد چند شرکت نفت و گاز صحبت می‌کنیم که از بلاک چین تا حد امکان استفاده می کنند.

BHP Billiton  و Petroteq بلاک چین را برای افزایش کارایی عملیاتی با ردیابی، نظارت و کنترل منابع متنوع خود پیاده سازی کرده اند. به طور کلی، کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین نفت و گاز در حال افزایش است و مطمئنا در آینده راه های جدیدتری را برای افزایش کیفیت و کارایی باز می کند.

کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین نفت و گاز

دیجیتالی کردن معاملات نفت خام: مهمترین کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین نفت و گاز

صنعت نفت و گاز ماهیت پیچیده دارد که شامل سهامداران و شرکای متعدد در سراسر زنجیره ارزش است. هر یک از تامین کنندگان این حوزه، دفتر کل خود را مطابق با سیاست ها و رویه های خود نگهداری می کنند. این امر باعث می شود اکثر معاملات تجاری به دلیل تکرار یک قرارداد واحد توسط هر یک از شرکت کنندگان در زنجیره تامین ناکارآمد باشند.

 این فرایند علاوه بر زمان‌بری پر هزینه نیز است زیرا تلاش های مضاعف و نیاز به اعتبار سنجی تراکنش ها از طرف شخص ثالث، هزینه های اداری انجام تجارت را افزایش می دهد و آن را در برابر حملات سایبری آسیب پذیر می کند زیرا سوابق تماما توسط خود تامین کنندگان حفظ می شود.

به کمک بلاک چین می‌توان قرارداد را در پایگاه داده تراکنش برای انتقال دارایی تسهیل نمود. قرارداد فقط پس از تایید و استقرار توسط همه طرفین اجرا می شود. همه تراکنش‌های دفتر کل نیاز به اجماع در سراسر شبکه دارند، جایی که منشاء اطلاعات در معرض ابهام نیست و برای همه شرکت‌کنندگان قابل دسترسی است و تراکنش‌ها را غیرقابل تغییر می‌کند.

 بلاک چین یک راه آسان برای انتقال اطلاعات ارائه می دهد و به طور خودکار هر تراکنش را ردیابی می کند. برخی از وظایف حسابداری، مالی و انطباق را قادر می‌سازد تا خودکار شوند و هزینه‌های عملیاتی و فراوانی خطاهای معاملاتی را کاهش دهد. پس می‌توان نتیجه گرفت بلاکچین برای زنجیره تامین در نفت و گاز درحال تبدیل به یکی از مهمترین ترند‌ها در این حوزه می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا