بلاکچین در حوزه نفت و گاز

نقش پلتفرم‌های بلاک چین در صنعت نفت و گاز چیست؟

در جدیدترین میدان نفتی غول نفت و گاز Equinor در دریای منجمد شمالی، داده‌های هزاران حسگر به پلتفرم بلاک چین جدید Data Gumbo وارد می‌شوند. این امر رکوردی غیرقابل تغییر از عملیات‌ها را رمزگذاری می‌کند، قراردادها را خودکار می‌ کند، به مبالغ را به فروشندگان نفت و گاز پرداخت می‌کند. این پلتفرم بلاک چین در آینده‌ای نه چندان دور حتی انتشار کربن را اندازه‌گیری خواهد کرد. در این مقاله از خط دید، نقش پلتفرم‌های بلاک چین در صنعت نفت و گاز را بررسی می‌کنیم.

چگونه بلاک چین به بهینه سازی صنعت نفت و گاز برای آینده ای همگام با محیط زیست کمک می کند؟

در دریای قطب شمال، ۹۰ مایلی سواحل نروژ، غول نفتی Equinor یکی از بزرگترین پروژه ها در تاریخ ۵۰ ساله خود را توسعه داده است. سکوی ۳۰۰ فوتی به نام  Johan Sverdrup، که وقتی به اوج تولید می رسد، ۷۵۰۰۰۰ BOPD تولید خواهد داشت. این میدان که حدود ۲.۷ میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود، برای دهه‌ها جریان خواهد داشت و پول نقد فراوانی برای Equinor  که ۷۰ درصد آن متعلق به دولت است، تولید خواهد کرد. نروژی ها وقتی صحبت از نفت به میان می آید دو نکته را مد نظر قرار می‌دهند. نفت در حقیقت آنها را در زمره ثروتمندترین افراد جهان قرار داده است و خزانه صندوق دارایی ۱.۲ تریلیون دلاری آنها را پر می کند. اما این اسکاندیناویایی‌های نگران از وضعیت محیط‌زیست، نسبت به تأثیرات زیست‌محیطی استخراج نفت بدبین هستند. این شرکت در سال ۲۰۱۸ نام خود را از Statoil به Equinor (یعنی سهام + نروژ) تغییر داد و مدیر عامل جدید آندرس اوپدال متعهد شده است که آن را به عنوان اولین شرکت نفتی “تولید خالص صفر گاز‌های گلخانه‌ای” تا سال  2050 این کمپانی را کاملا Carbon friendly کند.

به منظور بهینه‌سازی راندمان، Equinor  سکوی Johan Sverdrup را به هزاران حسگر بلاک چین مجهز کرده است که به کمک آن‌ها همه چیز را از میزان نفت در حال عبور از خطوط لوله، سرعت حفر چاه‌های جدید گرفته تا میزان مصرف سوخت دیزلی تاسیسات نظارت می‌کنند. در مجموع، حسگرهای یوهان سوردراپ معادل ۱۵ فایل ویدیویی با کیفیت بالا تولید می‌کنند که به طور مداوم به استارت‌آپ دیتا گامبو مستقر در هیوستون منتقل می‌شود، که مهم‌ترین داده‌ها را در یک دفتر کل بلاک چین غیرقابل تغییر به نام GumboNet  رمزگذاری می‌کند. در این جا نقش پلتفرم‌های بلاک چین در صنعت نفت و گاز کاملا نمایان می‌شود.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: ۵ تا از بهترین کتاب‌های هوش مصنوعی

در مصاحبه‌ی اخیر مدیر عامل Data Gumbo اندرو بروس، بیان کرد: ما از داده‌های میدانی برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنیم و آن داده‌ها را در زنجیره ذخیره می‌کنیم. علاوه بر این، او توضیح داد که در اصل مشتریان دفتر کل توزیع شده را مدیریت می کنند:«هیچ طرفی نمی تواند بخشی از تراکنش را که اعتماد را ایجاد می کند تغییر دهد. در نتیجه به لطف نقش پلتفرم‌های بلاک چین در صنعت نفت و گاز دو نسخه از یک سند وجود نخواهد داشت.

بنابراین این پلتفرم ده ها “قرارداد هوشمند” را بین Equinor و تامین کنندگان آن امکان پذیر می کند. بروس گفت: «در زمان‌های قدیم، تطبیق سفارش‌ها با سوابق هفته‌ها طول می‌کشید و در ادامه هفته‌ها بیشتر نیز طول می‌کشید تا پیمانکاران حقوق بگیرند. اکنون یک قرارداد هوشمند می تواند برنامه ریزی شود تا زمانی که یک سنسور در یک دکل نشان می دهد که حفاری آنها به عمق خاصی رسیده است، پرداخت به پیمانکار حفاری آغاز شود». بروس در ادامه گفت، پیمانکارانی مانند بیکر هیوز زودتر و برای انجام رساندن کار درست حقوق می گیرند. این به Equinor اهرمی می‌دهد تا برای قراردادهای ارزان‌تر مذاکره کند و هم دستمزد سیستم های پشتیبان و هم سرمایه در گردش را کاهش دهد . بررسی داده‌های این پلتفرم بلاک چین نشان می دهد که در اولین سال فعالیت خود، Johan Sverdrup  به لطف Data Gumbo 20 میلیون دلار پس انداز کرده‌است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا