بلاکچین در حوزه مخابرات

بررسی مهم‌ترین کاربرد بلاکچین در مخابرات و اپراتور‌ها

بلاکچین به دلیل وجود پتانسیل بالای خود، امکان خدمت رسانی به انواع صنایح را دارد. در گذشته درباره کاربرد بلاکچین در بانکداری و همچنین کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین مواد غذایی صحبت کردیم. در ادامه این مقاله خط دید به معرفی خدمات و کاربرد بلاکچین در مخابرات و اپراتور‌ها می‌پردازیم.

برخلاف تصور عمده افراد، تنها حوزه مالی نیست که فناوری بلاکچین در آن مفید واقع شده؛ بلکه دیگر صنایع نیز می‌توانند به نحوی از آن بهره ببرند. یکی از بخش‌هایی که بلاکچین می‌تواند بسیار سازنده باشد، صنعت مخابرات و ارتباطات است.

امروزه شرکت‌های مخابراتی با چالش‌هایی نظیر نیاز به نوآوری و کاهش هزینه‌ها روبرو هستند. آنها باید تکنولوژی‌های جدید و خدمات آنها را با قیمت مناسب (و حتی ارزان‌تر) به مشتریان خود ارائه دهند. به همین دلیل برخی از شرکت‌های بزرگ مخابراتی جهان، راهکار رفع این چالش‌ها را در بلاکچین پیدا کرده‌اند. همچنین میتوانید راه‌حل‌های بلاک‌چین برای حل چالش‌های صنعت مخابرات را مشاهده کنید.

در حال حاضر، چه اپراتور‌هایی از کاربرد بلاکچین در مخابرات بهره می‌برند؟

هنوز آن طور که باید از فناوری بلاکچین در شرکت‌های مخابراتی استفاده نشده است. برای مثال، تعداد شرکت‌های سرشناس جهانی که تصمیم به استفاده از این فناوری گرفته‌اند، کمتر از ۲۰ شرکت است.

بلاکچین می‌تواند در ارائه خدمات مختلف شرکت‌های مخابراتی موثر باشد. خدماتی مثل:

  • پرداخت‌های مختلف (قبض‌های تلفن، خرید ترافیک اینترنت، پرداخت‌های درون برنامه، اشتراک و…)
  • احراز و تایید هویت افراد
  • مدیریت تبلیغات و افزایش بهره‌وری آنها
  • و…

کاربرد بلاک چین در مخابرات و اپراتور‌ها: پرداخت‌ها

یکی از بخش‌هایی که بلاکچین توانسته حضور پررنگ و سازنده‌ای در آن داشته باشد، بخش خدمات پرداخت و امور مالی است. بنابراین منطقی است که شرکت‌های مخابراتی نیز به استفاده از این پتانسیل تکنولوژی بلاکچین برای پرداخت‌های خرد روی آورند.

با استفاده از این سرویس علاوه بر افزایش سرعت و کاهش هزینه‌ها، امکان مخفی کردن اطلاعات حساب خریداران نیز وجود دارد. با این کار حتی در صورت هک شدن سرورهای شرکت، اطلاعات مشتریان محفوظ می‌ماند.

تایید هویت افراد

امنیت بالای بلاکچین‌ها غیر قابل انکار است. شرکت‌های ارتباطی می‌توانند با صرف هزینه مورد نیاز برای توسعه یک سیستم احراز هویت بی نقص، امنیت  شبکه را بالا برده و از اطلاعات شخصی کاربران خود محافظت کنند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بلاک‌چین صنعت مخابرات را چطور متحول می‌کند؟

اگرچه هزینه توسعه چنین سیستمی بالا است و به میلیون‌ها دلار می‌رسد؛ اما راه‌های ارزانتری نیز وجود دارد. برای مثال می‌توان به شرکت نسبتا نوپای Civik اشاره کرد.

مدیریت تبلیغات و افزایش بهره‌وری

منبع درآمد شرکت‌های مخابراتی، معمولا از فروش خدمات خود است؛ اما در مواردی، آنها اقدام به پخش تبلیغات آنلاین می‌کنند. این کار با استفاده از داده‌های کاربران انجام می‌شود و ارزش افزوده‌ای برای شرکت ایجاد می‌کنند. همچنین میتوانید کاربرد بلاکچین در مخابرات چیست؟ را مشاهده کنید.

با استفاده از فناوری بلاکچین، اپراتورها می‌توانند تبلیغات خود را به شکل بهتری و کارآمدتری مدیریت کنند. با این کار، هزینه تبلیغات و همچنین بازدهی آنها بالاتر خواهد رفت.

کاربردهای بلاک چین در این صنعت، تنها به این موارد محدود نمی‌شود…

از اواخر دهه ۲۰۰۰ که نسل اول بلاکچین و بیت کوین متولد شدند تا امروز، فرصت‌ها و قابلیت‌های بلاکچین روز به روز بیشتر شده است. همین موضوع آن را تبدیل به یک بستر مناسب برای توسعه و بهبود خدمات مختلف دیجیتالی و الکترونیکی کرده است.

با توجه به حجم داده‌های موجود در سرورهای شرکت‌های مخابراتی، امنیت نگهداری این داده‌ها به عنوان یک ضرورت شناخته می‌شود. بلاکچین در طول سال‌ها ثابت کرده که می‌تواند به عنوان یک فضای نگهداری امن عمل کند. همین موضوع می‌تواند باعث تشویق شرکت‌ها و اپراتورها به استفاده از این فناوری نوین دیجیتال باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا