بلاکچین در حوزه مخابرات

نقش کلیدی بلاک چین در مخابرات برای متاورس

معایب فعلی اینترنت امروزی، از جمله عملکرد ضعیف و امنیت پایین، نیاز به ایجاد یک تغییر اساسی در ساختار خود دارد. این نیاز به تغییر زمانی بیشتر به چشم می‌آید که پای متاورس به وسط بیاید. فناوری متاورس، نیاز به زیرساخت‌های گسترده و ویژه‌ای دارد. مهمترین این زیرساخت‌ها اینترنت غیر متمرکز (Decentralized) می‌باشد. در بخش اول از این مقاله در مجله خط دید، به چالش‌های اینرنت متمرکز و زیرساخت‌های مورد نظر برای متاورس می‌پردازیم.

جهان اینترنت عمومی را به عنوان بهترین شبکه حمل و نقل و ستون فقرات روزمره زندگی خود می شناسد. با این حال، اگر به دقت نگاه کنیم، اینترنت از کامل بودن فاصله زیادی دارد. این به این دلیل است که بسیاری این شبکه را که به آن Web 2.0 نیز می‌گویند، غیرقابل اعتماد و استفاده از آن را با ریسک بالا و از لحاظ عملکردی ضعیف می دانند. در سال‌های گذشته، این ایرادات توسط کاربران و متخصصان این حوزه نادیده گرفته می شدند، اما انقلاب قریب الوقوع Web3 بسیاری را بر آن داشت تا متوجه شوند که بنیاد فعلی اینترنت تا چه اندازه از فناوری‌های نوین مانند متاورس، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و سایر موارد استفاده از فناوری بلاک چین فاصله دارد. نقش بلاک چین در حوزه مخابرات برای ایجاد و استفاده از متاورس یکی از مهمترین مسائل این حوزه است. در حقیقت، بلاک چین پی و بنیاد فناوری متاورس است.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: ارائه خدمات مخابراتی با بلاک‌چین در مخابرات

زیرساخت ‌بلاک چینی مخابرات برای بهره‌برداری از متاورس

به زودی، شرکت‌های بزرگ و صنایع مختلف به سمت تطابق و به کارگیری متاورس و فناوری های همراه آن حرکت خواهند کرد. یکی از بزرگترین شکاف هایی که هنوز پر نشده است، ایجاد و بهره برداری از شبکه‌ای است که می تواند الزامات متاورس را پشتیبانی کند. با نگاهی دقیقتر به اینترنت فعلی، متوجه می‌شویم که زیرساخت متمرکزی که اینترنت در حال حاضر به آن وابسته است به صورت عمومی یا بی واسطه نیست. این متمرکز بودن شبکه، در حقیقت در تناقص کامل با آنچه قلمرو دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین به دنبال آن است می‌باشد.

برای نشان دادن این نگرانی‌ها، کاربران مجبورند که ابتدا از سیستم مسیریابی داده ( the data routing) استفاده کنند. این سیستم از پروتکلی استفاده می کند که از زمان پیدایش آن در دهه ۱۹۸۰ بدون تغییر باقی مانده است. این امر در مسیرهایی که توسط روابط همتا بین غول های مخابراتی اداره می شوند صورت می‌گیرد. درحال حاضر مسیریابی داده‌های اینترنتی توسط کاربر کنترل نمی شود بلکه توسط گروه متمرکزی از شرکت های بزرگ کنترل می‌گردد. در حالت فعلی داده‌های اینترنتی برای عملکرد بهینه هدایت نمی‌شوند، بنابراین در صورت شلوغ شدن یک پیوند خاص، ترافیک داده همچنان انباشته می‌شود. ترافیک به طور بهینه حرکت نمی کند، بنابراین کاربران سرعت اینترنت کمتری دارند و وب سایت ها یا برنامه های مورد علاقه آنها اکثر اوقات در دسترس نیست. در ظاهر، ممکن است یک مشکل جزئی به نظر برسد. با این حال، فناوری‌های تجربیات همه جانبه، از جمله متاورس، بدون اینترنت بهینه‌سازی عملکرد، عملکرد مناسبی نخواهند داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا