بلاکچین در حوزه مخابرات

ارائه خدمات مخابراتی با بلاک‌چین در مخابرات

از آنجایی که بلاک چین در سال‌های اخیر راه خود را به جریان اصلی فناوری باز کرده است، در مورد اینکه چگونه کسب‌وکارها در همه بخش‌های عمودی می‌توانند از این فناوری انقلابی برای افزایش کارایی، امنیت داده‌ها و ایجاد جریان‌های درآمدی جدید استفاده کنند، شور و شوق (و در برخی موارد سردرگمی‌ها) وجود داشته است. اما در حالی که ممکن است فواید بلاک چین در زمینه مالی (سرعت تراکنش، کاهش هزینه) آشکارتر باشد، برخی از مدیران ارشد هنوز از روش ارائه خدمات مخابراتی با بلاک‌چین در مخابرات بی اطلاع هستند.

خوشبختانه، با ظهور موارد و برنامه های کاربردی استفاده از بلاک چین در دنیای واقعی، بسیاری از تبلیغات و اطلاعات نادرست بازاریابی پیرامون بلاک چین در حال از بین رفتن هستند. به عنوان مثال، طبق یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۹ توسط Deloitte، ۵۳٪ از مدیران اعلام کردند که بلاک چین اکنون به یک اولویت حیاتی برای سازمان آنها تبدیل شده است (۱۰ درصد رشد نسبت به سال قبل). ۸۳٪ دیگر این فناوری را یک مورد استفاده قانع کننده برای تجارت خود می بینند.

بررسی روش‌های ارائه خدمات مخابراتی با بلاک‌چین در مخابرات

از آنجایی که مخابرات برای ورود به عصر  5G آماده می شود و موج بعدی فناوری را در این صنعت به ارمغان می آورد، اکنون، بیش از هر زمان دیگری، سازمان ها باید بر نوآوری مداوم تمرکز کنند تا به‌روز و رقابتی در این بخش باقی بمانند.

فراتر از داده‌های سریع‌تر و تأخیر کمتر، نسل پنجم فناوری شبکه امکان اتصال برنامه‌های بین‌صنعتی و دستگاه‌های IoT را به طرز ویژه و فراتر از حد‌انتظاری فراهم می‌کند.

استفاده از فناوری بلاک چین و ارائه خدمات مخابراتی با بلاک‌چین در مخابرات به عنوان ستون فقرات اتصال به اینترنت اشیا به بخش مخابرات این امکان را می دهد تا از کارایی های جدید، اتوماسیون، صرفه جویی در هزینه و بهبود تجربه مشتری بهره مند شود. در مقاله خط دید نگاهی به مهمترین مورد استفاده از بلاک چین برای مخابرات می‌اندازیم.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: کاربرد بلاکچین در مخابرات چیست؟

مدیریت هویت و ارائه خدمات مخابراتی با بلاک‌چین در مخابرات

یکی از واضح ترین موارد کاربردهای بلاک چین برای مخابرات و ارائه خدمات مخابراتی با بلاک‌چین در مخابرات، مدیریت هویت کاربران است. در حال حاضر، هنگامی که مشتریان برای حساب‌های جدید ثبت نام می‌کنند، باید از طریق یک فرآیند دست و پا گیر «مشتری خود را بشناسید» (KYC) که شامل تحویل یا آپلود اطلاعات حساس است، بگذرانند.

این داده‌ها سپس با شخص ثالث ذخیره می‌شوند و آن‌ها را در معرض خطر مدیریت ناکارآمد، تقلب و حتی نقض یا هک قرار می‌دهند – مانند Adobe در سال ۲۰۱۳ یا Equifax در سال ۲۰۱۷، که در آن صدها میلیون داده حساس مشتری توسط هکر‌ها به سرقت رفت و در معرض دید عموم قرار گرفت.

ادغام بلاک چین با شبکه‌های مخابراتی موجود می‌تواند این خطر را از بین ببرد زیرا هویت مشتری دیگر در یک شخص ثالث متمرکز ذخیره نمی‌شود، بلکه در یک دفتر کل غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر، بدون هیچ نقطه شکست، ذخیره می‌شود.

نه تنها ارائه‌دهندگان مخابرات می‌توانند به کمک این فناوری هزینه‌ها را کاهش داده و امنیت مشتری را افزایش دهند، بلکه این فناوری انقلابی همچنین باعث ایجاد یک مورد استفاده مدیریت هویت بلاک چین (هویت به عنوان یک سرویس) می‌شود.

در صنعت رقابتی فزاینده ای که در آن ارائه دهندگان به طور منظم داده ها را مبادله می کنند و مشتریان به طور مستمر نیاز به ارائه خدمات دارند، ارائه هویت به عنوان یک سرویس می تواند یک جریان درآمدی جدید و عمده برای ارائه دهندگان مخابراتی باشد. ارائه خدمات مخابراتی با بلاک‌چین در مخابرات به آنها کمک می‌کند تا در مدل کسب و کار اصلی خود نوآوری و تنوع ایجاد کنند.

به این ترتیب، فناوری بلاک چین همچنین می‌تواند به مشتریان هویت قابل انتقال بدهد که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا داده‌ها را سریع، آسان و بدون گذراندن فرآیندهای خسته‌کننده و تکراری با ارائه‌دهندگان مورد نظر خود به اشتراک بگذارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا