بلاکچین در حوزه نفت و گاز

راه حل‌های بلاک چین در حوزه نفت و گاز چه مواردی هستند؟

بلاک چین می تواند صنعت نفت و گاز را متحول کند، اما چندین چالش تحقیقاتی وجود دارد که مانع اجرای موفقیت آمیز آن می شود. تیمی از دانشگاه خلیفه در مورد این موضوع تحقیق کردند و دلیلی هیجان‌انگیز برای استفاده بالقوه از راه حل‌های بلاک چین در حوزه نفت و گاز پیدا کردند. اما با وجود این واقعیت که صنعت در حال حاضر راه حل های بلاک چین را آغاز کرده است، چالش هایی در پیش رو وجود دارد.

 سیستم‌ها، رویکردها و فن‌آوری‌های قدیمی که برای مدیریت عملیات‌های زنجیره تامین نفت و گاز به کار می‌روند، در ارائه شفافیت عملیاتی، قابلیت ردیابی، ممیزی، امنیت و ویژگی‌های منبع قابل اعتماد داده بسیار ضعیف هستند. این سیستم‌ها همچنین تمایل دارند متمرکز، دستی و یکپارچه نباشند، که آنها را در برابر دستکاری و مشکل نقطه ی آسیب پذیر مرکزی (single-point-of-failure ) بسیار آسیب پذیر می کند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: فرصت های جدید و نقش بلاک چین در صنعت مسکن

چگونه راه حل‌های بلاک چین در حوزه نفت و گاز امن‌تر و شفاف‌تر هستند؟

 فناوری های نوظهور مانند اینترنت اشیا (IoT)، محاسبات مه، رایانش ابری و بلاک چین می توانند نقشی حیاتی در افزایش کارایی عملیاتی صنعت نفت و گاز داشته باشند. فعالان صنعت بر این باورند که فناوری های دیجیتال می توانند بهره وری آنها را ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش دهند. تجارت فرآورده های نفتی و گازی مانند بنزین و گازوئیل، فرآیندی بسیار استاندارد و حساس به کیفیت است که نیازمند امنیت بالا، حفظ حریم خصوصی و پردازش سریع داده ها است، اما اکثر سیستم هایی که در حال حاضر برای نظارت و مدیریت این تجارت وجود دارند، متمرکز، غیر قابل اعتماد و غیر شفاف هستند.

 با این حال، بلاک چین یک دفتر امن و توزیع‌شده از تراکنش‌ها است که از الگوریتم‌های هش رمزنگاری استفاده می‌کند، که محققان معتقدند می‌تواند عملیات نفت و گاز را کارآمدتر، شفاف‌تر و قابل اعتمادتر کند.

راه حل‌های بلاک چین در حوزه نفت و گاز

تحقیقات در زمینه راه حل‌های بلاک چین در حوزه نفت و گاز به ما چه می‌گویند؟

 به تازگی یک مطالعه تحقیقاتی با بررسی شل، بریتیش پترولیوم و استات اویل نتیجه گیری مهمی نمود. آن‌ها که تخمین زدند که پذیرش راه حل‌های بلاک چین در حوزه نفت و گاز می‌تواند زمان انجام معاملات صنعت نفت و گاز را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

بلاک چین یک دفتر کل غیرقابل تغییر و ضد دستکاری ارائه می دهد که در آن هر رکورد ایجاد شده یک بلوک را تشکیل می دهد و هر بلوک قبل از جفت شدن با ورودی قبلی در زنجیره توسط جامعه ای که پلتفرم بین آنها به اشتراک گذاشته می شود تأیید می شود. بلاک چین یک پایگاه داده مشترک است که توسط یک جامعه گسترده تر به جای یک مرجع مرکزی تایید شده است و آن را به یک دفتر کل عمومی تبدیل می کند. ویژگی مهم این دفتر کل این است که به راحتی نمی توان آن را دستکاری کرد، زیرا هیچ فردی نمی تواند در زمان به عقب برگردد و اطلاعات را تغییر دهد.

بسیاری از راه حل های بلاک چین از قراردادهای هوشمند قابل برنامه ریزی استفاده می کنند – برنامه های ساده ای که می توانند برای تبادل خودکار اطلاعات در شرایط از پیش تعیین شده استفاده شوند.

به عقیده یکی از متخصصان این حوزه، چالش‌های ناشی از پلت‌فرم‌های تجاری منسوخ و غیرشفاف در صنعت نفت و گاز را می‌توان با استفاده از فناوری بلاک چین و راه حل‌های بلاک چین در حوزه نفت و گاز برای بهبود عملیات زنجیره تأمین مانند برنامه‌ریزی، تدارکات، تجارت، بازاریابی و خدمات لجستیکی برطرف کرد. به طور خاص، بلاک چین به ایمن سازی و ساده سازی تجارت نفت و گاز، ردیابی محموله، کنترل موجودی، اسناد، و صورتحساب و پرداخت کمک می کند. با ایجاد شفافیت در فرآیندهای تجاری درگیر، فرآیندهای زنجیره تامین سخت و پیچیده را ساده می کند.

منبع: https://www.ku.ac.ae/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا