بلاکچین در حوزه مخابرات

تاثیر بلاک چین در صنعت مخابرات چیست و چرا مورد توجه متخصصان قرار گرفته است؟

طبق گزارش اریکسون، تا سال ۲۰۲۲، دو سوم از تقریباً ۳۰ میلیارد دستگاه متصل به اینترنت، دستگاه های اینترنت اشیا خواهند بود. با نزدیک شدن به عصر جدیدی از اتصال،  ۵G به این دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا فوراً و بدون اصطکاک به یکدیگر متصل شوند، بدون اینکه از مشکلات تاخیر فعلی رنج ببرند. آنها همچنین قادر به اتصال در محدوده های وسیع تری خواهند بود. اما امنیت این سیستم به کمک تاثیر بلاک چین در صنعت مخابرات می‌تواند بسیار بهینه‌تر گردد. در این مقاله خط دید بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

با این حال، برای اجرای ایمن ۵G، داده‌های دریافت شده توسط این دستگاه‌های متصل باید قابل اعتماد و عاری از مداخله عوامل مخرب باشد. این فناوری ایمن، ضد دستکاری، غیرمتمرکز، شفاف است و اجازه می دهد تا انتقال اطلاعات در زمان واقعی به صورت خودکار انجام شود.

بلاک چین ،  ۵G را قادر می‌سازد تا به پتانسیل کامل خود برسد، زیرا منبع قابل اعتمادی از داده است که همه دستگاه‌ها را به هم متصل می‌کند. این امنیت و آرامش خاطر را ایجاد می کند که ما در آینده اینکه اتومبیل های خودران به طور ناگهانی ربوده شوند، از جاده خارج شوند یا برای مثال دستگاه های قلب در بیمارستان‌‌ها هک شوند و جان بیماران به گروگان گرفته شوند، نخواهیم بود.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: کاربرد بلاکچین در مخابرات چیست؟

چگونه رومینگ به کمک تاثیر بلاک چین در صنعت مخابرات کارا‌تر می‌شود؟

یکی دیگر از موارد مهم تاثیر بلاک چین در صنعت مخابرات مربوط به رومینگ و تسویه حساب است، بخشی که در حال حاضر توسط ناکارآمدی، خطای انسانی و حتی تقلب با مشکل مواجه شده است. به عنوان مثال، برای سفر به خارج از اتحادیه اروپا، بسیاری از واسطه ها درگیر اطمینان از دسترسی مشتری به شبکه های تلفن همراه/داده هستند. این امر باعث می‌شود این فرایند ناکارآمد و گران بوده و تجربه کاربری غیررضایت بخشی را برای مشتری فراهم می کند. علاوه بر این، هر مشکلی که از هزینه‌های غیرمنتظره یا تسویه قبوض در هنگام استفاده از رومینگ ناشی می‌شود، اغلب ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا حل شود.

با فناوری بلاک چین، ارائه‌دهندگان مخابراتی می‌توانند قراردادهای هوشمندی را ایجاد کنند که بدون دخالت انسان اجرا شده و یک تجربه خودکار یکپارچه را ایجاد می‌کنند. مشتریان از خدمات شفاف سود می برند و شرکت ها با حذف واسطه ها هزینه ها را کاهش داده و کارایی ارائه خدمات خود را افزایش می دهند.

مانیتورینگ SLA با کمک تاثیر بلاک چین در صنعت مخابرات بسیار سریع‌تر خواهد بود

SLA  (توافقنامه سطح خدمات) برای بخش مخابرات حیاتی است زیرا خدمات ارائه شده به مشتری را از نظر ظرفیت فنی، پارامترهای کیفیت، حق کاهش نرخ و غیره تعریف می کند.

به عنوان مثال، در صورتی که ارائه دهنده به دلیل وقفه در خدمات یا مشکل تاخیر زیاد، شرایط قرارداد را رعایت نکند، ممکن است یک مشتری حق اعتراض و دریافت جریمه برای مثال به صورت تخفیف داشته باشد. در حالی که بسیاری از سازمان های مخابراتی در اتوماسیون SLA ها سرمایه گذاری کرده اند، اغلب هنوز نیاز به فرآیندهای دستی وجود دارد که این تاخیرها را تشدید می کند.

استفاده از قراردادهای هوشمند در بلاک چین و تاثیر بلاک چین در صنعت مخابرات نه تنها می‌تواند شرایط SLA را شفاف‌تر کند و فرآیند نظارت را شفاف‌تر کند، بلکه پرداخت‌ها را می‌توان پس از تکمیل شرایط توافق شده خودکار کرد. بنابراین، به عنوان مثال، اگر یک مشتری برای مدت معینی بدون خدمات باشد، بدون نیاز به ثبت ادعا، به طور خودکار تخفیف دریافت می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا