بلاکچین در حوزه مخابرات

شبکه های بلاک چین چقدر غیرمتمرکز هستند؟

همواره یکی از مهمترین تیتر‌های اخبار بلاک چین مربوط به تمرکززدایی است. تمرکززدایی یکی از موضوعاتی است که اغلب مورد بحث بین طرفداران و منتقدان آن قرار می‌گیرد. این امر به این دلیل است که درجه غیرمتمرکز بودن بین سیستم‌های مختلف متفاوت است و گاهی تعریف دقیقی از آن نمی‌توان داشت. هر بلاک چین، حتی نسخه‌های کپی‌شده، معماری منحصربه‌فردی دارد، بنابراین باید مبنایی برای مقایسه پیدا کرد.

با این حال، بلاک چین ها دارای چندین نشانگر برای نشان دادن سطح تمرکززدایی آنها هستند. این نشانگر‌ها شامل: حاکمیت، قدرت هش یا اعتبارسنجی، اندازه شبکه و دسترسی است. با استفاده از این معیارها، می‌توانیم یک ارزیابی صادقانه از محبوب‌ترین شبکه‌های بلاک چین انجام دهیم:

نحوه حکمرانی

حکمرانی نحوه تنظیم و اجرای قوانین هدایت کننده یک سیستم است. علاوه بر این، حکمرانی فرآیندی است که از طریق آن تصمیمات اصلی در مورد طراحی و توسعه بلاک چین گرفته و اجرا می شود.

اندازه شبکه

اندازه شبکه یکی دیگر از معیارهای عالی برای تعیین مقدار عدم تمرکز است. هرچه شرکت کنندگان بیشتری در یک شبکه داشته باشید، می توانید انتظار داشته باشید که شبکه غیرمتمرکزتر باشد. با این حال، ابتدا لازم است اطمینان حاصل شود که تعداد کمی از شرکت کنندگان اکثریت شبکه را کنترل نمی کنند.

در بلاک چین های اثبات کار مانند بیت کوین و اتریوم ۱.۰، هش ریت بهترین راه برای اندازه گیری اندازه شبکه است. هش ریت یک شبکه، کل توان محاسباتی است که برای استخراج و تأیید تراکنش‌ها در شبکه‌های PoW استفاده می‌شود.

هش ریت یک شبکه نباید در چند دست متمرکز شود، در غیر این صورت گروهی از ماینرها می توانند به راحتی کنترل بلاک چین را در دست بگیرند. بیت‌کوین و اتریوم ۱.۰ از مکانیسم‌های اجماع PoW استفاده می‌کنند، بنابراین بیایید آمار را ارزیابی کنیم.

آیا غیرمتمرکز بودن بیت کوین و اتریوم قابل اثبات است؟

بیت کوین دارای بیش از ۱۴۰۰۰ گره است که در ۹۰ کشور پراکنده شده اند، در حالی که اتریوم دارای بیش از ۲۰۰۰ گره در شبکه است. بر اساس برآوردها، چهار استخر استخراج برتر در اتریوم ۷۲.۸۱ درصد از هش ریت شبکه را کنترل می کنند، در حالی که چهار استخر برتر استخراج بیت کوین نزدیک به ۷۰ درصد از هش ریت را کنترل می کنند.

در نگاه اول، چند نهادی که بخش های بزرگی از توان شبکه را کنترل می کنند ممکن است مقداری مشکوک به نظر برسند. اما، مهم است که بدانیم استخرهای استخراج اغلب مجموعه‌هایی با هزاران عضو هستند، نه نهادهایی متمرکز. در حالی که بیشتر استخراج بیت کوین در چین متمرکز شده است، این سیستم از سرکوب استخراج ارزهای دیجیتال توسط دولت چین جان سالم به در برد که گواه ماهیت واقعاً غیرمتمرکز بیت کوین است.

گره‌های اعتبارسنجی در اتریوم با تغییر شبکه به مکانیزم اجماع اثبات سهام افزایش می‌یابند. ” beacon chain” در حال حاضر نزدیک به ۲۹۰۰۰۰ تایید کننده در اکوسیستم خود دارد.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: با توجه به اخبار بلاک چین، آیا زمان مناسبی برای خرید NFT ها است؟

آیا همه آلت کوین‌ها غیرمتمرکز هستند؟

حال، بیایید در نظر بگیریم که آلت کوین ها چگونه با بیت کوین و اتریوم ترکیب می شوند. اکثر آلت کوین ها بر اساس مکانیسم های اجماع جدیدتر، به ویژه اثبات سهام، اجرا می شوند، بنابراین هش ماینینگ در اینجا اعمال نمی شود.

در عوض، اندازه‌گیری تمرکززدایی از طریق اندازه شبکه در بلاک چین‌های PoS با در نظر گرفتن عوامل زیر انجام می‌شود:

آ. تعداد سهام و اعتباردهنده ها

ب. کل عرضه ارز مورد معامله

ج. تعداد اعتبارسنجی‌ها و مجموعه‌های سهامی که توسط بنیان‌گذاران کنترل می‌شوند در مقابل افراد یا نهادهای دیگر

برای مثالPolkadot  در حال حاضر ۲۹۷ اعتبار سنجی دارد و قصد دارد تعداد آن را به ۱۰۰۰ اعتبارسنجی برساند. Cardano نیز  دارای ۳۱۴۰ اعتبار سنجی (معروف به سهام پول) است که مسئول یافتن و اعتبارسنجی تراکنش ها هستند.

زنجیره هوشمند بایننس که از مکانیزم اجماع اثبات سهام (NPoS) استفاده می‌کند، فقط ۲۱ اعتبارسنجی دارد که باید توسط بایننس تأیید شوند. دیگر بلاک چین‌های نسل جدیدتر، از جمله EOS (21) و TRON (27) تعداد اعتبار‌دهنده‌های کمی دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا