بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

فناوری بلاک چین برای تولید و زنجیره تامین الماس‌های خاص

شرکت جهانی استخراج الماس De Beers یک پلت فرم اختصاصی مبتنی بر بلاک چین را برای مدیریت تولید و زنجیره تامین الماس خود راه اندازی کرده است.

این شرکت مدت‌هاست که روی فناوری بلاک چین برای تولید و زنجیره تامین الماس ‌های خاص به منظور ردیابی، ثبت و مدیریت استخراج و توزیع آن‌ها در سراسر جهان کار می‌کند. پلت فرم Tracr برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ آزمایش و به صورت محدود استفاده شد. این شرکت در نهایت این پلت فرم را در مقیاسی برای رشد صنعت استخراج الماس، به صورت گسترده تری عرضه کرد.

De Beers  از مدتی پیش این سیستم را در عملیات جهانی خود گنجانده است و تخمین می زند که ۲۵٪ از تولید الماس آن بر اساس ارزش در Tracr  برای سه مکان اول ۲۰۲۲ ثبت شده است. در صنعت الماس، Sight  یک اصطلاح جمعی است که برای یک رویداد فروش و تعداد زیادی الماس برای خرید گفته می‌شود.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بلاک چین در زنجیره تامین: فرصت‌های بلاک چین برای زنجیره تامین

مزایا بلاک چین برای صنعت الماس چیست؟

این پلتفرم به تولیدکنندگان و خرده فروشان صنعت الماس امکان دسترسی به سوابق ضد دستکاری منشأ الماس را می دهد. Sightholders، شرکت هایی که خریدار فله ای مجاز الماس خام هستند، از سابقه تغییرناپذیر اعتبار الماس بهره مند خواهند شد، که به نوبه خود، اطمینان بیشتری از شجره و منشاء الماس به خرده فروشان ارائه می دهد.

De Beers عملکرد این پلتفرم را به گونه ای تبلیغ کرده است که بتواند با دوره های تولید بالا به مقیاس برسد. Tracr  می‌تواند هفته‌ای یک میلیون الماس را بر روی این پلتفرم ثبت کند، که ارتقای بزرگی به پلتفرم‌های متمرکزی است که به دلیل مبارزه با حجم زیادی از داده‌ها که از لحاظ تاریخی باعث ایجاد گلوگاه در این فرآیند می‌شوند، مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

مانند بسیاری از سیستم های مبتنی بر بلاک چین، Tracr  به شرکت ها و کاربران اجازه می دهد تا مجوز، استفاده و دسترسی به داده های الماس را کنترل کنند. این به یک سطح فردی کاهش می یابد و هر کاربر نسخه توزیع شده خود را از پلتفرم ارائه می دهد، بسیار شبیه به یک اپراتور گره سنتی در سایر شبکه های بلاک چین.

حفظ حریم خصوصی و امنیت برای عملیات‌های صنعت الماس اهمیت بسیار بالایی در این صنعت دارد. سیستم مبتنی بر بلاک چین Tracr همچنین تضمین می‌کند که هر تراکنش روی پلتفرم تغییرناپذیر است و خطر دستکاری داده‌ها را با حرکت الماس در زنجیره ارزش از بین می‌برد.

در سال ۲۰۲۱، مرکز جهانی الماس آنتورپ (AWDC) و Bain & Company آخرین گزارش صنعت الماس خود را منتشر کردند که روندهای کلیدی صنعت و چشم انداز دهه آینده را ارائه می‌داد.

یک نکته کلیدی که در این گزارش به چشم می‌خورد، تمرکز بیشتر بر پایداری و مصرف گرایی اجتماعی بود. این گزارش نشان داد که مصرف‌کنندگان نسبت به حفظ محیط زیست، زنجیره‌های تامین بدون درگیری و همچنین ردپای کربن عملیات استخراج، بسیار آگاه‌تر هستند.

بروس کلیور، مدیر عامل گروه De Beers معتقد است که راه اندازی Tracr به صنعت گامی در مسیر درست است زیرا رفتار مصرف کننده تغییر کرده و اکثر آنان به دنبال این هستند که هماهنگ با سیاست‌های حفاظت از زمین و سازگار با محیط زیست شوند.

فناوری بلاک چین در حال حاضر نقش بزرگی در دگرگونی صنعت لجستیک و زنجیره تامین جهانی ایفا کرده است. بیش از نیمی از شرکت‌های فهرست شده در فوربس بلاک چین از این فناوری برای توسعه سیستم‌ها و پلتفرم‌های عصر جدید استفاده می‌کنند. به طور کلی، به دلیل مزایا فناوری بلاک چین برای تولید و زنجیره تامین الماس‌های خاص، توجه بسیاری از کمپانی‌های فعال در این حوزه به سمت این فناوری جلب شده‌است. در نتیجه می‌توان پیش بینی کرد که در آینده شاهد استارتاپ‌های بیشتر و پیشرفته‌تری برای بلاک چین و زنجیره تامین کالا‌های خاص و گران‌ قیمت باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا