بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

بلاک چین در زنجیره تامین: فرصت‌های بلاک چین برای زنجیره تامین

همواره فناوری‌های جدید فرصت‌های بسیار امیدوارکننده‌ای برای پیشرفت فرایند‌های زنجیره تأمین ارائه می‌کنند. استفاده از فرصت‌های بلاک چین برای زنجیره تامین پتانسیل بهبود شفافیت و ردیابی زنجیره تامین و همچنین کاهش هزینه های اداری را به فعالات این صنعت نوید می‌دهد.

بلاک چین قادر است افزایش شفافیت زنجیره تامین و همچنین کاهش هزینه و ریسک را در سراسر زنجیره تامین فراهم کند. به طور خاص، نوآوری های زنجیره تامین بلاک چین می تواند مزایای کلیدی زیر را به همراه داشته باشد:

مهمترین فرصت‌های بلاک چین برای زنجیره تامین

  • افزایش قابلیت ردیابی زنجیره تامین مواد برای اطمینان از رعایت استانداردهای شرکت
  • زیان کمتر ناشی از معاملات بازار تقلبی/خاکستری
  • بهبود دید و انطباق با تولید قراردادی برون سپاری
  • کاهش هزینه های اداری و اداری

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: طراحی اپلیکیشن بلاکچینی

سایر فرصت‌های بلاک چین برای زنجیره تامین

  • تقویت شهرت شرکت از طریق ارائه شفافیت مواد مورد استفاده در تولید محصولات
  • بهبود اعتبار و اعتماد عمومی به داده های به اشتراک گذاشته شده
  • کاهش ریسک روابط عمومی بالقوه ناشی از اشتباه زنجیره تامین
  • مشارکت ذینفعان

با کمک بلاک چین و فرصت‌های بلاک چین برای زنجیره تامین، می‌توان ردیابی سرتاسری شفاف‌تر و دقیق‌تری را در زنجیره تامین به این صورت فعال کرد: سازمان‌ها می‌توانند دارایی‌های فیزیکی را دیجیتالی کنند و یک دفتر کل غیرمتمرکز از همه تراکنش‌ها ایجاد کنند، که امکان ردیابی دارایی‌ها را از تولید تا تحویل یا استفاده توسط کاربر نهایی ممکن می‌سازد. این افزایش شفافیت زنجیره تامین، دید بیشتری را هم برای مشاغل و هم برای مصرف کنندگان فراهم می کند.

علاوه بر این، با کمک بلاک چین می تواند شفافیت زنجیره تامین را افزایش دهد تا به جلوگیری از کلاهبرداری برای کالاهای با ارزش بالا مانند الماس و داروهای خاص کمک کند. این فناوری می تواند به شرکت ها کمک کند تا بفهمند چگونه مواد تشکیل دهنده و کالاهای نهایی از طریق هر پیمانکار فرعی منتقل می شود و ضررهای ناشی از کلاهبرداری و بازار خاکستری را کاهش می دهد. همچنین با کاهش یا حذف تأثیر محصولات تقلبی، اعتماد کاربران بازار نهایی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

فرصت‌های بلاک چین برای زنجیره تامین

دسترسی به اطلاعات یکسان یکی از فرصت‌های بلاکچین در مبحث زنجیرهای تامین است

با کمک فرصت‌های بلاک چین در زنجیره تامین ، کسب‌وکارها می‌توانند کنترل بیشتری بر تولید برون‌سپاری قراردادی داشته باشند. بلاک چین به همه طرف‌های موجود در زنجیره تامین مربوطه دسترسی به اطلاعات یکسان را فراهم می‌کند و به طور بالقوه خطاهای ارتباطی یا انتقال داده را کاهش می‌دهد. در نتیجه زمان کمتری را می‌توان صرف اعتبارسنجی داده‌ها کرد و می‌توان زمان بیشتری برای ارائه کالاها و خدمات، بهبود کیفیت و کاهش هزینه‌ها اختصاص داد.

پس می‌توان پس از مطالعه این مقاله مجله خط دید، به راحتی نتیجه گرفت که بلاک چین می‌تواند فرآیندهای اداری را ساده‌سازی کند و هزینه‌ها را با فعال کردن ممیزی موثر داده‌های زنجیره تامین کاهش دهد. فرآیندهای مربوط به بررسی های دستی برای اهداف انطباق یا اعتبار که در حال حاضر هفته ها زمان می‌برد را می توان از طریق یک دفتر کل توزیع شده از تمام اطلاعات مرتبط، تا حد معناداری تسریع کرد.

منبع: Deloitte

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا