بلاکچین در حوزه قضایی

موارد استفاده بلاک چین در حوزه قضایی و امنیت عمومی

بلاک چین وسیله ای برای مستندسازی الکترونیکی، رمزگذاری و به اشتراک گذاری داده های تراکنش است. بلاک چین اغلب برای ایجاد ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، آدا و غیره استفاده می شود. با این حال، باید این را در نظر داشت که ارزهای دیجیتال ساده ترین راه برای استفاده از فناوری بلاک چین هستند. هر کسی می‌تواند یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین را در حدود شش دقیقه ایجاد کند. باز هم، ارزهای دیجیتال آخرین کاربردهای فناوری بلاک چین نیستند و در حال حاضر فقط رایج ترین کاربرد این فناوری هستند. شما می توانید از بسیاری جهات، ارزهای دیجیتال را به عنوان پیش‌پا افتاده ترین فناوری بلاک چین در نظر بگیرید. کسب‌وکارهای مستقر، دولت‌ها و ارتش در حال رشد استارت‌آپ‌ها از فناوری بلاک چین فراتر از بیت‌کوین و برنامه‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. در این مقاله خط دید موارد استفاده بلاک چین در حوزه قضایی  را بررسی خواهیم نمود.

این فناوری برای جامعه عدالت و امنیت عمومی چه کاربرد‌هایی دارد؟ با در نظر گرفتن نمونه پیام متنی گروهی و اینکه بلاک چین فقط برای ارزهای دیجیتال نیست، تصور کنید که موارد زیر چگونه تحت تاثیر قرار خواهند گرفت:

هویت‌های واقعی به کمک موارد استفاده بلاک چین در حوزه قضایی

موارد استفاده بلاک چین در حوزه قضایی و امنیت عمومی

ریشه همه ابتکارات بلاک چین سازمانی بحث هویت است. ثبت و مستندسازی دقیق هویت یک شخص یا نهاد تجاری، عملکرد اصلی برنامه های بلاک چین سازمانی است. هویت‌های مبتنی بر بلاک چین، همراه با اقدامات هویتی سنتی – گواهی تولد، اثر انگشت، اسناد دادگاه و موارد دیگر – و ابزارهای هویتی جدید و نوظهور (مانند تشخیص صدا و چهره)، می‌توانند ابزاری را برای ما فراهم کنند تا به طور ایمنی هویت خود را برای شرکت در هر معامله ای که نیاز به هویت دارد تایید نماییم.

برای اجرای قانون و امنیت عمومی، ماهیت رمزگذاری‌شده و مقاوم در برابر دستکاری شناسه‌های مبتنی بر بلاک چین، با درجه اطمینان بسیار بالاتری تضمین می کنند که فرد به درستی شناسایی شده است.

مجوز حمل مخفی سلاح گرم

به کمک موارد استفاده بلاک چین در حوزه قضایی  و با یک شناسه واقعی مبتنی بر بلاک چین، می توان یک رجیستری ملی (پیام متنی گروهی) از افرادی که مجوز حمل و مالکیت قانونی سلاح گرم را دارند، به وجود آورد.

شواهد، زنجیره نگهداری، اموال و مصادره دارایی  به کمک موارد استفاده بلاک چین در حوزه قضایی  

بلاک چین در حوزه قضایی روشی مقاوم در برابر دستکاری برای مستندسازی و به اشتراک گذاری (عمومی یا خصوصی) زنجیره نگهداری، اموال، شواهد و دارایی ها را ارائه می‌دهد. این امر می تواند به کاهش ضرر، سرقت و مالکیت اشتباه و افزایش پاسخگویی و شفافیت کمک کند.

ثبت نام مجرمان جنسی

همانطور که گفته شد، اصلی‌ترین موارد استفاده بلاکچین در موارد مربوط به حوزه قضایی در بحث هویت است. از بلاک چین می توان برای ایجاد یک رجیستری توزیع شده از مجرمان جنسی استفاده کرد که حوزه های قضایی جهانی به آن دسترسی دارند تا اسناد و مدارک و ردیابی مجرمان جنسی ثبت شده را بهبود بخشند.

داروسازی (نسخه های مخدر) و موارد استفاده بلاک چین در حوزه قضایی  

درست مانند کمپانی موفق والمارت که از بلاک چین برای ردیابی سبزیجات برگدار خود تا گیاه استفاده می کند، می توان از بلاک چین برای ردیابی مراحل تولید داروها نیز استفاده کرد. توانایی ردیابی و حسابرسی داروها برای رسیدگی به اپیدمی سوء مصرف داروهای مخدر نسخه‌ای فعلی، و همچنین کاهش امکان‌سنجی اپیدمی‌های آینده، یکی از موارد استفاده بلاک چین در حوزه قضایی  بسیار کلیدی به نظر می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا