بلاکچین در حوزه قضایی

بررسی فرصت‌های بلاک چین در حوزه قضایی

فناوری بلاک چین در سال ۲۰۰۸ توسط یک گروه یا شخص ناشناس، خالق بیت کوین، “ساتوشی ناکاموتو” ایجاد شد. دفتر کل “غیرمتمرکز” به این معنی است که هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد. در عوض، اطلاعات به اشتراک گذاشته شده و به هزاران کامپیوتر (“گره”) در یک شبکه همتا به همتا، که در سراسر جهان قرار دارند، توزیع می شود و ما نیز در می خواهیم بررسی کنیم که فرصت‌های بلاک چین در حوزه قضایی چه خواهد بود.

برای مثال، دفتر کل غیرمتمرکز می‌تواند یک سیستم دقیق از پرداخت‌ها و دریافت‌ها را برای ارز دیجیتال مرتبط با بلاک چین حفظ کند. مقامات مرکزی، مانند بانکی که دفتر کل تمام تراکنش‌های کاربران خود را نگهداری می‌کند، اهداف بسیار جذاب و پر سودی برای مجرمان سایبری هستند. از آنجایی که یک شبکه بلاک چین در یک مکان خاص وجود ندارد، دو مزیت متمایز نسبت به مقامات متمرکز ارائه می‌کند: دسترسی وسیع‌تر و امنیت بیشتر که از مهمترین فرصت‌های بلاک چین در حوزه قضایی هستند.

بلاک‌چین‌ها از چندین و چند «بلاک‌» تشکیل شده‌اند که داده‌های ثبت شده دیجیتالی هستند و به ترتیب زمانی در یک «زنجیره» به هم متصل می‌شوند. هنگامی که “بلوک” داده به سایر داده های موجود در زنجیره بلوکی زنجیر می شود، داده ها را نمی توان بدون تغییر تمام بلوک های بعدی داده تغییر داد، که مستلزم تبانی اکثریت رایانه های شبکه واقع در سراسر جهان است.  به عبارت دیگر، این که داده‌ها را پس از رمزگذاری روی یک بلاک چین تغییر دهید تقریباً غیرممکن است. در نتیجه، فناوری بلاک چین را می توان به عنوان یک روش شفاف و مقاوم در برابر دستکاری برای ساختار، ذخیره و ایمن سازی داده ها مورد استفاده قرار داد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: حمله ۵۱ درصدی چیست؟

چگونه دولت‌ها از فرصت‌های بلاک چین در حوزه قضایی استفاده می‌کنند؟

پیاده سازی فناوری بلاک چین در زندگی روزمره ما اجتناب ناپذیر است. مزایای بی نهایتی برای استفاده از این فناوری وجود دارد که سیستم قضایی و حقوقی زمانی که بخش خصوصی و دولتی از فناوری بلاک چین استفاده کنند، متوجه این مزایا خواهد شد. همانطور که در بخش اول این مقاله خط دید بررسی نمودیم، به کار‌گیری فرصت‌های بلاک چین در حوزه قضایی در سیستم عدالت کیفری ما سود زیادی به همراه خواهد داشت.

بررسی فرصت_های بلاک چین در حوزه قضایی

قابل شناسایی ترین فرصت‌های بلاک چین در حوزه قضایی ، قابلیت ثبت سوابق غیرقابل تغییر آن در زمان واقعی است. سیستم های قضایی در کشور‌های مختلف قبلاً فناوری بلاک چین را به عنوان ابزاری برای نظارت بر آزادی مشروط اجرا کرده اند. در فوشان، چین، مقامات مجری قانون یک برنامه اصلاح جامعه را برای ردیابی موقعیت مجرمان محکوم در زمان واقعی ایجاد کردند. آزادی مشروط موظف است همیشه از دستبندهای الکترونیکی مجهز به برنامه رمزگذاری ردیابی استفاده کنند. از آنجایی که سیستم از فناوری بلاک چین برای ردیابی نتایج استفاده می کند، داده های جمع آوری شده کاملاً در برابر دستکاری و هک مقاوم هستند.

از سوی دیگر، سیستم‌های قضایی ایالات متحده از بررسی‌های دستی و کارکنان پرونده‌های سنگین برای پیگیری مجرمان مشروط خود استفاده می‌کنند. پیاده‌سازی فناوری بلاک چین و استفاده از فرصت‌های بلاک چین در حوزه قضایی کل فرآیند آزادی مشروط را ساده‌تر می‌کند و در عین حال آن را به یک سیستم قابل اعتمادتر در این فرآیند تبدیل می‌کند.

منبع: https://jolt.richmond.edu/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا