بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

بررسی نقش بلاک‌ چین در زنجیره تامین

آیا زنجیره تامین شما برای به کارگیری نقش بلاک‌ چین در زنجیره تامین آماده است؟ ما در خط دید سعی می کنیم به شما برای پاسخ به این سوال کمک کنیم.

ارزهای رمزنگاری شده متداول‌ترین نمونه‌های ذکر شده از پتانسیل بلاک چین هستند، اما این خود فناوری بلاک چین و قابلیت‌های فوق‌العاده آن است که توجه افراد فعال در حوزه زنجیره تامین را به خود جلب می‌کند.

از افزایش امنیت و شفافیت گرفته تا ردیابی متغیرهای پیچیده مرتبط با پایداری و منبع یابی اخلاقی، بلاک چین قرار است به سازمان‌های تدارکاتی در همه صنایع کمک کند تا هزینه‌های خود را کاهش دهند و عملکرد را بهبود بخشند و در عین حال ارزش بیشتری را برای شرکت‌هایشان ایجاد کنند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: طراحی اپلیکیشن بلاکچینی

بلاک چین در حال انقلاب در مدیریت زنجیره تامین است.

فناوری اصلی بلاک چین، دفتر کل غیرمتمرکز است که داده‌های تراکنش مشترک بین چندین طرف را ثبت و محافظت می‌کند. ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین، اتریوم و دوج کوین از بلاک چین استفاده می کنند تا از نظر تئوری به طرف های بی شمار و ناشناس اجازه انجام معاملات بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای را بدهند.

با این حال، در مدیریت زنجیره تامین، تمرکز بر روی اجازه دادن به تعدادی از طرف های شناخته شده برای انجام معاملات مستقیم با یکدیگر و در عین حال بهبود امنیت، تضمین انطباق قرارداد و کاهش هزینه ها است.

به کمک نقش بلاک‌ چین در زنجیره تامین در زنجیره تامین انواع داده های مرتبط با تراکنش تبدیل به “توکن” می شوند و شناسه های منحصر به فرد و به راحتی قابل تایید برای سفارش های خرید، واحدهای موجودی، بارنامه ها و غیره ایجاد می کنند.

هر عضو این زنجیره دارای امضای دیجیتال منحصر به فرد خود است که برای “امضا” توکن هایی که در زنجیره انتقال داده می شوند استفاده می شود. هر مرحله از یک تراکنش در نقل و انتقالات بین ذینفعان ثبت می شود و یک دنباله حسابرسی داخلی را ارائه می دهد که به هیچ وجه نمی توان آن را دستکاری کرد زیرا هرکس کپی خود را از زنجیره دریافت می کند. در نتیجه، اگر یکی از اعضا با سو‌ء نیت قصد در ایجاد تغییردر بلوک‌های مربوط به خود را داشته باشد تا به اهداف سو‌ء خود دست یابد، باید زنجیره‌های دیگر اعضا را نیز دستکاری کند که این امر با توجه به نقش بلاک‌ چین در زنجیره تامین غیر قابل انجام است.

بررسی نقش بلاک_ چین در زنجیره تامین

مزیت بسیار مهم زنجیره تامین با کمک بلاکچین

شرکت‌هایی که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند عموما یک مزیت‌ بسیار مهم در مقایسه با زنجیره تامین های سنتی دارند:

این مزیت بسیار مهم افزایش بهره وری است. از آنجا که کل پروسه زنجیره تامین بر زیرساخت شبکه مشترک متکی است، زنجیره تامین با استفاده از فناوری بلاک چین ارتباطات و همکاری را برای همه طرف ها بهبود می بخشد. قابلیت ردیابی و شفافیت بیشتر اضافات، سفارشات تکراری و دردسرهای حساب های پرداختنی مانند تقلب در صورتحساب و هزینه های اضافی را تا حد بسیار زیادی از بین می برد. در نتیجه، مطابق با قرارداد، همه طرفین تشویق می شوند تا به تعهدات توافق شده خود به موقع، کامل و دقیق عمل کنند. مشاهده کامل اطلاعات مالی و عملکرد، گزینه های تامین مالی را برای مشاغل کوچک بسیار بهبود می بخشد و با کاهش عدم اطمینان و ریسک، زمان پردازش را تا حد قابل قبولی با کمک نقش بلاک‌ چین در زنجیره تامین کاهش می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا