آموزشدفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژه

۶ کتاب مدیریت پروژه برای مهندسان و تولیدکنندگان

مهندسان مهارت‌های باارزشی را در دانشگاه می‌آموزند، اما «مدیریت پروژه» جزءِ این مهارت‌ها نیست. بسیاری از مهندسان درنهایت مهارت‌های مدیریت پروژه را در کار و در وقت متعلق به خودشان می‌آموزند.

اگر مهندس هستید و می‌خواهید مجموعه‌مهارت‌های مدیریت پروژۀ خود را تقویت کنید، در جای درستی ایستاده‌اید. برای تهیۀ لیستی از این مهارت‌ها، لیست‌های آمازون، تالارهای گفت‌وگو، وبلاگ‌ها و وبگاه‌های نقد کتاب را بررسی کردیم تا بهترین کتاب‌های مدیریت پروژه را خصوصاً برای صنایع مهندسی و ساخت‌وتولید شناسایی کنیم.

زنجیرۀ بحرانی، دکتر الیاهو گُلدرات

چه کسی گفته که کتاب‌های مربوط به کسب‌وکار خسته‌کننده‌اند؟ دکتر الیاهو گلدرات با «رمان تجاری» خود کتاب‌های سنتی راهنما را کن‌فیکون کرده است! گلدرات نظریۀ محدودیت‌ها (TOC) را ازطریق شخصیت اصلی داستان، یک پروفسور مدرس دانشگاه که اخیراً از شرکتی که از TOC استفاده می‌کند بازگشته، توضیح می‌دهد. گلدرات در سرتاسر کتاب خواننده‌ها را در پنج مرحلۀ اصلی TOC قدم‌به‌قدم همراهی می‌کند. این رمان چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای از TOC دارد و مملؤ از شخصیت‌پردازی، برخورد و تنش و گهگاه صحنه‌های مهیج (داراماتیک) است.

تجلی‌یافته: رمانی دربارۀ تلفیق نظریۀ محدودیت‌ها، لین و شش‌سیگما؛ نوشتۀ باب اسپرول و بُروس نلسون

مشاوران مدیریت، باب اسپرول و بروس نلسون، از داستانسرایی گلدرافت الهام گرفته‌اند تا منافع استفادۀ هم‌زمان از تئوری محدودیت‌ها (Theory of Constraints)، لین (Lean) و شش‌سیگما (Six Sigma) را تشریح کنند. در این کتاب، داستان دو مشاور نقل می‌شود که با تلفیق این سه روش قصد ایجاد تغییراتی در یک شرکت مستأصل و شکست‌خورده را دارند.

مؤلفان در پیوست، دقیق‌تر توضیح می‌دهند که چگونه روش‌های مطرح‌شده در رمان را در سازمانتان به‌کار بگیرید و چرا ترکیب سه روش نتایج بهتری را ثمر می‌دهد.

مدیریت پروژه برای مدیر غیررسمی پروژه؛ کُری کُگان، سوزِت بلِیک‌مور و جیمز وود

در محیط کار امروز از بیشتر کارکنان انتظار می‌رود که پروژه‌ها را اجرا و مدیریت کنند. مشکل این است که بیشتر آن‌ها رسماً آموزش ندیده‌اند.

در این کتاب پیشنهادهای عملی و عاری از اصطلاحات تخصصی برای مدیران موردی پروژه ارائه می‌شود. مؤلفان برای به تصویر کشیدن مهم‌ترین اقدامات و روش‌های افرادِ کارآمد و مدیریت‌های مؤثر، از نمونه‌هایی واقعی موفقیت‌ها و شکست‌های پروژه استفاده می‌کنند.

ابرپروژه‌های صنعتی؛ نوشتۀ ادوارد دابلیو مِرو

وقتی پروژه‌های ساخت‌وساز و مهندسی بزرگ‌مقیاس، مثلاً درحد سکوهای گاز و کارخانه‌های مواد شیمیایی و سدها، به اشتباه پیش می‌روند، اشتباهات آن‌ها وحشتناک است. ادوارد مرو، که سی سال تجربه در کاوش علل شکست پروژه‌های بزرگ‌مقیاس و نحوۀ ممانعت از آن را دارد، در کتاب «ابرپروژه‌های صنعتی» با زبانی شوخ و چالش‌انگیز می‌نویسد. هرچند که موضوع اصلی این کتاب ابرپروژه‌‌‌‌‌‌‌ها (مگاپروژه) است، می‌توان بسیاری از بینش‌هایی را که از خواندن این کتاب حاصل می‌شود، در هر پروژۀ مهندسی و ساخت‌وسازی، با هر مقیاس، به‌کار گرفت.

مطالعات موردی مدیریت پروژه، نوشتۀ هارلُرد کِرزنِر

اگر از آموختن از شکست‌ها و موفقیت‌های دیگران لذت می‌برید، این کتاب برای شما نوشته شده است. مدرس مدیریت پروژه، هارلرد کرزنر، بیش از ۱۰۰ مطالعۀ موردی را از شرکت‌های واقعی کندوکاو کرده و نشان می‌دهد که چه چیز منجر به موفقیت است و چه چیز به شکست منتهی می‌شود و چه کاری برای شکست نخوردن باید انجام می‌شد؟ این کتاب صنایع متعددی ازجمله پزشکی، داروسازی، هوافضا، ساخت‌وساز و غیره را دربرمی‌گیرد.

مدیریت پروژه برای مهندسی و ساخت‌وساز؛ نوشتۀ گارلد اُبرلِندِر

این کتاب اصول و فنونی را برای مدیریت مهندسی یا پروژه‌های ساخت‌وساز از فاز اولیه تا فازهای طراحی و ساخت‌وساز و تکمیل ارائه می‌کند. تفاوت این کتاب با دیگر کتاب‌های مدیریت پروژه تمرکز بر به‌کارگیری فنون و اصول مدیریت پروژه در فازهای ابتدایی پروژه است تا بتوان هرچه زودتر، بر بودجه، محدوده، و گاه‌شمار پروژه تأثیر گذاشت. برخلاف دیگر کتاب‌ها که مستقیماً فاز ساخت‌وساز را بررسی می‌کند، اُبِرلِندر دلیل قاطعی را برای به‌کارگیری زودهنگام اصول مدیریت پروژه در فرایند مطرح می‌کند.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا