بلاکچین در حوزه قضایی

تحول در سیستم حقوقی با کاربرد‌های بلاک چین در حوزه قضایی

بلاک چین مجموعه ای از فناوری ها است که یک دفتر کل رمزگذاری شده و توزیع شده ایجاد می کند. احتمالاً شناخته شده ترین کاربرد بلاک چین، ارز‌های دیجیتال که معروفترین آن بیت کوین است. برای درک بهتر این مساله، حساب بانکی خود را در نظر بگیرید: چگونه از موجودی خود مطلع هستید؟ در ادامه به کاربرد‌های بلاک چین در حوزه قضایی خواهیم پرداخت و خواهیم دید چه تحولاتی در سیستم حقوقی با بلاک چین امکان پذیر خواهد‌بود.

شما به یک مقام مرکزی (بانک خود) اعتماد دارید (این کلمه یکی از ترجمه‌های کلمه لاتین «Credit» است)  تا دفتر کل تمام تراکنش های شما را حفظ کند و وضعیت حساب به روز ارائه دهد. همانطور که بسیاری از نقض‌های امنیتی اخیر نشان می‌دهند، مخازن داده‌های مرکزی اهدافی بزرگ و بسیار سودآور برای مجرمان سایبری هستند.

در خصوص این فناوری،‌ مغز و هسته بلاک چین یک الگوریتم اجماع است که شبکه همتا به همتا را در فواصل منظم همگام می کند. رگ حیاتی بلاک چین یک گزارش رمزگذاری شده و پیوند داده شده است.

این سه فناوری با هم، یک دفتر کل زمانی و غیرقابل تغییر ایجاد می کنند که در بین تقریبا همه شرکت کنندگان توزیع شده است. از آنجایی که بلاک چین در یک مکان وجود ندارد، دو مزیت متمایز نسبت به سرور مرکزی ارائه می دهد: هم دسترسی گسترده تر و هم امنیت بیشتر.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: حمله ۵۱ درصدی چیست؟

مزایای بالقوه فناوری های بلاک چین برای دادگاه ها و کاربرد‌های بلاک چین در حوزه قضایی

در آینده نزدیک، دادگاه‌ها از بلاک چین برای کمک به رسیدگی به حداقل سه چالش مهم در نگهداری سوابق دادگاه استفاده کنند: مدیریت احکام دادگاه، حکم‌ها و سوابق جنایی.

کاربرد_های بلاک چین در حوزه قضایی

احکام دادگاه با کمک کاربرد‌های بلاکچین

با گسترش سوابق الکترونیکی پرونده‌های دادگاه، دادگاه‌ها به طور فزاینده‌ای نگران تکرار احکام شخص ثالث هستند، بدون اینکه مکانیزمی تعریف شده باشد، برای اطمینان از اینکه به روز رسانی های پس از داوری نیز منعکس می شود. طرف‌هایی که محکومیت‌های کیفری را با موفقیت حذف کرده‌اند، احکام غیرقانونی مدنی را مجدداً باز کرده‌اند، یا سایر معافیت‌های پس از قضاوت را تضمین کرده‌اند، ممکن است در صورت تداوم سوابق منسوخ پرونده‌های دادگاه، در شغل، مسکن و امور مالی شخصی خود آسیب ببینند.

با به کارگیری فناوری بلاک چین و کاربرد‌های بلاک چین در حوزه قضایی ، به‌روزرسانی‌های دادگاه در مورد احکام فراتر از سیستم سنتی دادگاه‌ها منعکس می‌شود. مهم نیست که چه تعداد از گردآورنده‌های داده شخص ثالث دارای یک دستور مبتنی بر بلاک چین هستند، شبکه بلاک چین همیشه به روز‌ترین اطلاعات را برای کاربران منعکس می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا