بلاکچین در حوزه قضایی

تاثیرات بلاک چین در حوزه قضایی و آینده عرصه حقوقی-قضایی

فناوری بلاک چین در سال ۲۰۰۸ توسط یک گروه یا شخصی ناشناس، خالق بیت کوین، “ساتوشی ناکاموتو” ایجاد شد. بلاک چین مجموعه ای از فناوری ها است که یک دفتر کل رمزگذاری شده، توزیع شده/غیرمتمرکز ایجاد می کند. دفتر کل “غیرمتمرکز” به این معنی است که هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد. در عوض، اطلاعات به اشتراک گذاشته شده و به هزاران کامپیوتر (“گره”) در یک شبکه همتا به همتا، که در سراسر جهان قرار دارند، توزیع می شود. در این مقاله خط دید ، به تاثیرات بلاک چین در حوزه قضایی خواهیم پرداخت.

برای مثال، دفتر کل غیرمتمرکز می‌تواند یک سیستم دقیق از پرداخت‌ها و دریافت‌ها را برای ارز دیجیتال مرتبط با بلاک چین حفظ کند. مقامات مرکزی، مانند بانکی که دفتر کل تراکنش های کاربران خود را حفظ می کند، اهداف سودآوری برای مجرمان سایبری هستند. از آنجایی که بلاک چین به این صورت پر از خطا فعالبیت نمی‌کند، دو مزیت متمایز نسبت به مقامات متمرکز ارائه می‌کند: دسترسی وسیع‌تر و امنیت بیشتر.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: حمله ۵۱ درصدی چیست؟

احکام و تاثیرات بلاک چین در حوزه قضایی

در سیستم فعلی دادگاه‌ها درخواست‌های دستگیری و حکم تفتیش را از منابع مختلفی دریافت می‌کنند: سازمان‌های مجری قانون، دادستان‌ها، و افسران آزادی مشروط. دادگاه ها همچنین در صورت عدم حضور یا اجرای دستورات طرفین، حکم بازداشت صادر می کنند.

هنگامی که یک حکم صادر می شود، بسیاری از شرکای عدالت کیفری نیاز به دسترسی «خواندن» و «نوشتن» آن را دارند. برای مثال، معمولاً از افسران مجری قانون خواسته می‌شود تا قبل از اجرای حکم، با دادگاه صادرکننده آن تماس بگیرند و سایر مأموران مجری قانون، اطلاعاتی را به حکم صادرشده درباره متهم اضافه می‌کنند.

زندان ها برای آزادی پیش از محاکمه نیاز به دسترسی به شرایط وثیقه دارند. تعداد شرکت‌کنندگان و واگذاری‌های درگیر در ضمانت‌نامه‌ها احتمالاً این امر را به یک مورد استفاده عالی برای بلاک چین تبدیل می‌کند.

تاثیرات بلاک چین در حوزه قضایی

دسترسی و نگه‌داری سوابق جنایی چگونه با تاثیرات بلاک چین در حوزه قضایی بهبود می‌یاید؟

بلاک چین می تواند از لحظه ای که مجری قانون محلی یک متهم جنایتکار را مورد استناد قرار می دهد یا دستگیر می کند، استفاده شود. هر یک از شرکت کنندگان در رسیدگی به این اتهامات جنایی – از جمله دادستان ها، دادگاه ها، و بایگانی تاریخ جنایی – رکورد واحد بلاک چین را با اقدامات خود به روز می کنند. اتهامات جنایی در پرونده اولیه دستگیری بلاک چین در سراسر فرآیند قضاوت جریان دارد و اتهامات را با اختیارات نهایی مرتبط می کند.

 تلاش‌های عظیمی که شرکای عدالت کیفری امروز برای حفظ سوابق جنایی دقیق و به‌روز انجام می‌دهند – وارد کردن دستی داده‌ها، تبدیل داده‌ها، ممیزی‌های مداوم و تلاش‌های کنترل کیفیت – به کمک تاثیرات بلاک چین در حوزه قضایی کاهش می‌یابد. مهمتر از همه، سابقه بلاک چین یکپارچگی کاملا قابل تأیید را ارائه می دهد.

پیاده‌سازی فناوری بلاک چین در حقوق کیفری به طور قابل توجهی کارایی و یکپارچگی سیستم حقوق کیفری فعلی ما را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، این فناوری به راحتی در دسترس است، زیرا توسعه دهندگان در حال ایجاد بلاک چین های خصوصی شده برای شرکت ها و آژانس هایی هستند که به دنبال بهره مندی از افزایش کارایی و یکپارچگی و بهره‌مندی از تاثیرات بلاک چین در حوزه قضایی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا