بلاکچین در حوزه مالی

تاثیر بلاک چین در بازار‌های مالی

دنیایی را با یک دفتر کل اتوماتیک که همیشه به‌روز است تصور کنید. در این دنیا، هرکس یک نسخه از دفتر کل، با تسویه حساب های همزمان که توسط همه طرف ها دیده می شود، خواهد داشت. هرکس می‌تواند وضعیت حساب‌های دریافتنی، حرکت‌های زنجیره تامین و سایر معاملات را به‌طور فوری مشاهده کند. برای یک منبع حقیقت، هر فرد یک تاریخچه زمانی و شفاف از رویدادها خواهد داشت. این همان تاثیر بلاک چین در بازار‌های مالی است که در این مقاله خط دید درباره آن صحبت خواهیم کرد.

خوشبختانه این دنیا اکنون در دسترس‌ ما است و نام آن بلاک چین است. به‌عنوان یک فناوری انقلابی برای ثبت سوابق، آماده است تا آینده امور مالی را در حسابداری، ثبت دارایی‌ها، پرداخت‌ها، تجارت، مدیریت وثیقه و موارد دیگر تغییر دهد.

چگونه باید برای این موج جدید تاثیر بلاک چین در بازار‌های مالی آماده شوید؟

پیامدهای آن برای سازمان مالی شما چیست؟ در داخل، ما اصول بلاک چین را از طریق یک لنز مالی، از جمله چارچوبی برای طرح تاثیر بر فرآیندهای اصلی و فرضیه های خود برای دنیای بلاک چین، بررسی می کنیم.

افزایش کارایی از سوابق شفاف و یک منبع واحد حقیقت. با ایجاد یک نسخه از یک دفتر کل که بین رایانه‌ها همگام‌سازی شده است، بلاک چین می‌تواند به حذف دفتر کل خارج از همگام‌سازی و در نتیجه نیاز به آشتی کمک کند. این شفافیت باعث دسترسی به مزایای دیگری نیز می‌شود. برای مثال، در امور مالی تجارت، همه طرف‌ها می‌توانند ببینند که کالا چه زمانی ارسال شده است و همه مراحل معامله را بررسی کنند. شکی نیست که تاثیر بلاک چین در بازار‌های مالی زمان تسویه را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: حسابداری بلاک چینی چیست؟

این اصول فناوری بلاک چین، از جمله مزایای کمی و کیفی، نویدبخش برای سازمان های مالی است. از جمله:

بهبود یکپارچگی داده ها برای کاهش تلفات مهمترین تاثیر بلاکچین

 با سوابق غیرقابل تغییری که برای همه افراد درگیر قابل مشاهده است، بلاک چین دقت و امنیت داده ها را تا حد زیادی بهبود بخشیده، به کاهش امکان کلاهبرداری کمک می‌کند و از طریق یک مسیر حسابرسی عمل تطبیق را امکان پذیر می‌کند.

به عنوان مثال، زمانی که اطلاعات زنجیره تامین بر روی یک شبکه بلاک چینی قرار می‌گیرد، شرکت‌ها قادر خواهند بود به طور بالقوه تقلب و خطا را کاهش دهند، مدیریت موجودی را بهبود بخشند، مسائل را سریع‌تر شناسایی کنند، تاخیرهای ناشی از کاغذبازی را کاهش و اعتماد را در بین همه طرف‌ها افزایش دهند. بلاک چین همچنین پتانسیل ایجاد یک منبع اطلاعاتی واحد در مورد هویت مشتری، کاهش هزینه ها و خطرات مربوط به مقررات «KYC» را ارائه می دهد.

تاثیر بلاک چین در بازار‌های مالی

بهبود تجربه مشتری از طریق پردازش سریعتر به کمک تاثیر بلاکچین

به کمک بلاک چین در حوزه مالی و با استفاده از بلاک چین برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با مشتریان و فروشندگان، شرکت‌ها قادر خواهند بود از فرصت‌های فروش بیشتری استفاده کنند و سریع‌تر از سیستم‌های سنتی، برای برقراری روابط جدید به مشتریان خدمات ارائه دهند. بلاک چین همچنین می‌تواند مخازن دقیق و یکپارچه اطلاعات مشتری را فعال کند که برای همه طرف‌های شبکه قابل دسترسی باشد.

منبع: kpmg.ca

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا