بلاکچین در حوزه مالیبلاکچین در صنایع

حسابداری بلاک چینی چیست؟

بلاک چین علیرغم اینکه یک فناوری قطبی کننده و برای بسیاری، مفهومی گریزان است، در سال‌های اخیر جذابیت زیادی به دست آورده است. اکثر مردم آن را دوست دارند، تعداد زیادی نیز از آن متنفرند یا اصلا آن را درک نمی کنند.

موضع شما هر چه باشد، نادیده گرفتن تعداد فزاینده سازمان هایی که ارز دیجیتال را می پذیرند، سخت است. این موضوع حسابداری بلاک چین را به یک موضوع داغ تبدیل کرده است، به خصوص برای کسانی که در این حرفه یعنی حسابرسی و حسابداری هستند. خوب است بدانید که مدارس و شرکت‌های بزرگ حسابداری مانند Deloitte در حال آموزش حسابداری بلاک چینی هستند.

اگرچه پذیرش جریان اصلی قرار نیست به این زودی اتفاق افتد، اما درک اینکه چگونه فناوری حسابداری بلاک چینی می‌تواند بسیاری از جنبه‌های آماده‌سازی فصل مالیاتی را تغییر دهد، اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند.

در این مقاله، ما توجه خود را به نحوه تأثیر بلاک چین در حوزه مالی و صنعت حسابداری و تأثیراتی که این فناوری می تواند بر امور مالی کسب و کار کوچک شما داشته باشد متمرکز خواهیم کرد.

حسابداری بلاک چینی چگونه کار می کند؟

فناوری بلاک چین این پتانسیل را دارد که جایگزین سیستم حسابداری دو طرفه ۵۰۰ ساله شده و فناوری دفتر کل توزیع شده بلاک چین سیستم حسابداری سه ورودی را در بین حسابدان محبوب کند.

فناوری دفتر کل غیرمتمرکز، توزیع شده

یکی از اولین ویژگی های کاربردی محبوب بلاک چین این بود که هنگام انتقال پول، افراد میانی را حذف می کرد. به عنوان مثال، افراد مختلف می توانند بدون نیاز به واسطه قرار دادن بانک یا موسسات اعتباری، پول را به صورت همتا به همتا (P2P) ارسال کنند.

باید به این نکته توجه داشت که اگرچه واسطه‌ها سرعت تراکنش ها را کاهش می دهند و هزینه هایی را برای خدمات خود اضافه می کند، اما همه آنها پرهزینه و دست‌و‌پا گیر نیستند.

واسطه‌ها نقش مهمی در محافظت از هر دو طرف در مبادله دارایی ها در برابر کلاهبرداری و تقلب طرفین معامله دارند.

بلاک چین ها این امنیت را با شاهدان عمومی که به نام ماینرها شناخته می‌شوند حفظ می کنند. ماینرها جایگزین نقش یک مقام مرکزی در تأیید تراکنش ها می شوند و این کار را با استفاده از یک پروتکل اجماع یا مجموعه ای از قوانین مبتنی بر توافق متقابل به طور ایمن انجام می دهند.

مقدمه ای درباره دفاتر کل و حسابداری دو ورودی

بیایید اصول یک دفتر کل (GL) را که امروزه می شناسیم، دوباره مرور کنیم. یک GL شامل تمام دارایی‌ها، بدهی‌ها، حقوق صاحبان سهام، هزینه‌ها و دفترکل درآمد است که مجموعه کاملی از سوابق معاملات مالی را تشکیل می‌دهند. برای اطمینان از دقیق بودن GL، باید از یک سیستم حسابداری دو ورودی استفاده کنید.

در یک سیستم حسابداری دوطرفه، شما یک بدهی و اعتباری به یک میزان را به طور همزمان ثبت می کنید. در یک سیستم حسابداری سه ورودی، یک بدهی، اعتبار و یک ورودی سوم ثبت می شود. سومین ورودی روی بلاک چین خواهد بود.

حسابداری استاندارد مستلزم سرمایه گذاری زمانی قابل توجهی از سوی تمامی سازمان ها در زنجیره تامین است. کسب‌وکارها دفتر کل خود را نگه می‌دارند تا اطمینان حاصل کنند که سوابق مالی کسب‌وکار دقیق و منطبق است. این فرآیند همچنین مستعد خطای انسانی است.

اینجا جایی است که راه حل حسابداری بلاک چینی و به طور کلی بلاک چین می تواند تأثیر بگذارد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: ویژگی های کلیدی بلاک‌چین در حوزه مالی

فناوری حسابداری بلاک چینی چگونه بر صنعت حسابداری تأثیر می گذارد؟

ابتدا به سه جنبه کلیدی بلاک چین که می تواند صنعت حسابداری را تحت تاثیر قرار دهد، می‌پردازیم.

– قراردادهای هوشمند

– فناوری دفتر کل غیرمتمرکز و توزیع شده

– قابلیت تایید سریع و با دقت سوابق مالی

قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند یکی از بسیاری از برنامه های بلاک چین است که تا به امروز در خط دید درباره آنها صحبت کردیم و می تواند وظایف خسته کننده را در حسابداری امروزی به طرز شگفت‌انگیزی ساده نماید.

با قراردادهای هوشمند، تراکنش ها به طور خودکار زمانی انجام می شوند که شرایط خاصی برآورده شود. این به متخصصان و سازمان‌های حسابداری کمک می‌کند تا مشاغلی مانند حقوق و دستمزد و تطبیق را خودکار کنند.

این امر سازمان‌ها را در هزینه‌های مرتبط با خطاهای ورود دستی مانند هزینه‌های اداری جلو انداخته و باعث جلوگیری از هدر رفتن منابع مالی آن‌ها می‌گردد.

این اپلیکیشن همچنین به مشتریان و سازمان ها در برابر اسکم‌ها و کلاهبرداری‌ها بسیار کمک می کند.

حسابداری بلاک چینی چگونه از حسابداران پشتیبانی می کند؟

حسابداری بلاک چینی به دنبال جایگزینی حسابداری سنتی و حسابداران فعلی نیست بلکه در عوض، هدف آن تأثیرگذاری بر گردش کار حسابداری مرتبط با حرفه حسابداری سنتی و نگهداری سوابق است. لازم به ذکر است، در عمل هنوز شکاف هایی وجود خواهد داشت که در آن حسابداری سنتی فقط کارساز خواهد بود.

بلاک چین در انجام امور حسابداری به شرکت های فعال حوزه حسابداری و متخصصان حسابداری، به ویژه حسابرسان، در ممیزی های تجاری کمک می کند.

از آنجایی که بخش بزرگی از حسابرسی ها مربوط به تأیید وقوع و صحت سوابق مالی است، این امر زمان زیادی را برای متخصص حسابداری برای تمرکز بر موارد دیگر آزاد می کند.

فناوری بلاک چین نیاز به دنبال کردن مسیرهای کاغذی را کاهش می دهد زیرا بلاک چین برای اثبات بسیاری از بخش های حسابرسی سنتی کافی است.

محدودیت های حسابداری بلاک چینی در ممیزی ها

در طول یک حسابرسی، یک متخصص حسابداری می تواند به راحتی تایید کند که یک معامله انجام شده است، اما جزئیات معامله در هیچکجا ثبت نمی شود.

به عنوان مثال، فناوری بلاک چین ثبت می کند که شما چیزی را به قیمت ۱ بیت کوین خریداری کرده اید. با این حال، حسابداران نمی توانند ببینند که آیا این یک خودرو، یک ملک و یا یک وسیله است.

علاوه بر این، حسابدارن قابلیت تشخیص این که حتی شما دارایی های خود را به درستی دسته بندی کرده اید یا خیر را نیز ندارند. پرداخت ۱ بیت کوین برای یک ماشین پیامدهای مالیاتی متفاوتی نسبت به ارسال یک بیت کوین برای تولد یک دوست دارد.

چگونه بلاک چین در حسابداری می تواند به صاحبان مشاغل کمک کند؟

فناوری حسابداری بلاک چینی احتمال اختلافات توسط کلاهبرداران و کلاهبرداری ها را به طور چشمگیری کاهش می دهد. این امر خطرات را برای همه طرف هایی که از فناوری بلاک چین برای اهداف حسابداری استفاده می کنند، کاهش می دهد.

همچنین باعث صرفه جویی زیادی در زمان کسب و کارها از مواجهه با کلاهبرداری یا تلاش برای جمع آوری پول از سازمان های با اهداف سوء می شود.

تغییرناپذیری فناوری حسابداری بلاک چینی منجر به کاهش هزینه انطباق با مقررات و ممیزی های کارآمدتر برای شرکت های حسابداری یا حسابرسان می شود. این بدان معنی است که در زمان شما و حسابدارتان صرفه جویی می کند و در عین حال ممیزی سوابق مالی خود را آسان تر می کند.

این فناوری، کارهای اداری وقت گیر و حوصله سربری مانند داده های تراکنش تطبیق و قرار دادن ورودی های دستی را در دفترتان حذف می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا