بلاکچین در حوزه مالی

بلاک چین در حوزه مالی: کاربرد بلاکچین در بانکداری و خدمات مالی

فناوری بلاک چین این پتانسیل را دارد که صنعت خدمات مالی را شفاف‌تر، کمتر مستعد تقلب و ارزان‌تر برای مصرف‌کنندگان کند. این تازه بخشی از کاربرد بلاکچین در بانکداری و خدمات مالی است که در مقاله خط دید به آن خواهیم پرداخت.

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، بهبود شفافیت بلاک چین می‌تواند صنعت مالی را شفاف‌تر کند زیرا در این سیستم کاربران همواره در حال انجام فعالیت‌ها در یک دفتر کل عمومی هستند.

بلاک چین به وضوح تأثیرات قابل توجهی بر عملکرد مالی خواهد داشت و اکثر سازمان ها به تدریج از این فناوری استفاده می کنند زیرا مدل عملیاتی جدیدی را برای امور مالی تصور می کنند.

متخصصان این حوزه روندهای کلیدی زیر را برای آینده‌ی کاربرد بلاکچین در بانکداری و خدمات مالی پیش بینی می کنند:

بلاک چین ها به سیستم های مالی موجود متصل خواهند شد

 با وجود مزایا و بلاک چین در حوزه مالی ، اما قطعا این سیستم یک شبه جایگزین سیستم های ERP سنتی نخواهد شد. در عوض، دفاتر توزیع شده در ابتدا سیستم های ثبت را تکمیل می کنند، به ویژه در مواردی که موجودی ها به طور مکرر با وقوع معاملات مجدداً محاسبه می شوند. و در حالی که بلاک چین امکان مشاهده ریل‌تایم داده‌ها را فراهم می‌کند، ادغام با سیستم‌های قدیمی ممکن است باعث تأخیر در استفاده از ارزش نهایی دفترهای توزیع شده شود.

بلاک چین ها ترکیبی از دفتر کل خصوصی و عمومی خواهند بود که به کمک کاربرد بلاکچین در بانکداری و خدمات است

 همانطور که فناوری بلاک چین در حال تکامل است، ما از سازمان های مالی انتظار داریم که با بلاک چین های خصوصی شروع کنند – مانند دفتر کل مشترک در یک شرکت یا به اشتراک گذاشته شده توسط یک شرکت و یک فروشنده – که به آنها امکان می دهد داده های حساس را حفظ کنند و به تدریج دفتر کل عمومی بیشتری را در بر بگیرند. اینها می‌تواند شامل بلاک چین‌های مجاز برای کنسرسیوم‌های صنعتی و سایر نهادها و همچنین بلاک‌چین‌های واقعاً عمومی باشد که در یک بازار آزاد فعالیت می‌کنند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: ویژگی های کلیدی بلاک‌چین در حوزه مالی

محیط نظارتی در حال تغییر خواهد ماند

 همانطور که بلاک چین فعالیت های مالی را غیرمتمرکز می کند، دولت ها به تلاش برای درک و تنظیم این فناوری ادامه خواهند داد. و کسانی که این کار را به طور موثر انجام می دهند، فرصتی برای جذب سرمایه گذاری جهانی و تبدیل شدن به پیشتازان در اقتصاد بلاک چین خواهند داشت.

کاربرد بلاکچین در بانکداری و خدمات مالی

کاربرد بلاکچین در بانکداری و خدمات مالی سطح جدیدی از شفافیت داده تا افزایش بهره‌وری، بلاک چین سازمان های مالی را به دنیایی از امکانات جدید باز می کند. اما همچنین آنها را به سؤالات جدیدی باز می کند، مانند:

– چه نوعی از تراکنش‌های تجاری برای بلاک چین مناسب‌تر هستند؟ فناوری‌های دیگر به کدام‌یک بهتر رسیدگی می‌کنند؟

– چه نوع زیرساختی مورد نیاز خواهد بود و چگونه تأمین مالی خواهد شد؟

– چه کسی مسئول مدیریت یک بلاک چین و پذیرش شرکت کنندگان جدید خواهد بود؟ این چه تاثیری بر استراتژی های مدیریت استعداد خواهد داشت؟

– چگونه بلاک چین می تواند بر نقش عملکرد مالی به عنوان مباشر داده های سازمانی و همچنین رویکرد مدیر مالی به نوآوری و سرمایه گذاری تأثیر بگذارد؟

پاسخ به این نوع سوالات راه را به دنیای بلاک چین هموار می کند و به مدیران مالی کمک می کند آینده جدیدی را برای امور مالی در پیش بگیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا