بلاکچین در حوزه نفت و گاز

مقبولیت و کاربرد بلاک چین در حوزه نفت و گاز روسیه

از اوایل سال ۲۰۲۲ اندکی بعد از تهاجم روسیه به اوکراین، دولت‌های غربی این کشور را مورد تحریم‌های سنگینی قرار دادند. این کشور به شدت تحریم شده در حال تلاش برای یافتن راه هایی برای افزایش درآمد خود است و این امکان را به چین و ترکیه داده‌است که با بیت کوین بهای نفت و گاز خریداری شده را پرداخت کنند. این امر یک قدم بزرگ برای مقبولیت و کاربرد بلاک چین در حوزه نفت و گاز بوده‌است.

یکی از مهمترین اتفاقاتی که توجه متخصصان حوزه کریپتو و بلاک چین را به خود جلب کرد، اخبار بلاک چین مربوط به رئیس انرژی روسیه بود که اعلام کرد از این پس این کشور بیت کوین را در ازای نفت و گاز می پذیرد.

پاول زاوالنی، رئیس انرژی فدراسیون روسیه، احتمال پذیرش بیت کوین به عنوان پرداخت نفت و گاز خود برای «کشورهای دوست» مانند چین و ترکیه را مطرح کرده است.

او گفته‌است که این کشورها می توانند به جای استاندارد بین المللی، دلار ایالات متحده، هزینه انرژی را به روبل روسیه، یوان چین، لیر ترکیه – یا حتی بیت کوین (BTC) پرداخت کنند.

به گزارش رسانه خبری روسی  RBC، رئیس کمیته انرژی دومای دولتی زاوالنی در یک کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه اعلام کرد که او و نمایندگان چین و ترکیه در حال مذاکره درباره تغییر ارزهای تسویه ترجیحی برای بزرگترین صادرات این کشور بوده اند.

ما مدت‌هاست که به چین پیشنهاد کرده‌ایم که به ارزهای ملی روبل و یوان روی بیاورد. با کشور ترکیه نیز من بعد با لیر و روبل مبادله خواهیم کرد.

وی همچنین اظهار داشت که “کشورهای غیردوست” می توانند هزینه نفت خود را با روبل یا طلا بپردازند. با این حال، مشخص نیست که آیا روسیه می تواند شرایط قراردادهای موجود با کشورهایی را که به یورو یا دلار پرداخت می کنند، تغییر دهد یا خیر.

در روی دیگر این موضوع، اروپا ۴۰ درصد گاز خود را از روسیه تامین می کند. این مقدار معادل ۲۰۰ تا ۸۰۰ میلیون یورو در روز است.

موضع ولادیمیر پوتین اساساً این است: می خواهید تحریم اقتصادی کنید؟ پس بهای نفت و گاز خریداری شده را یا به روبل پرداخت کنید یا قید خرید گاز را بزنید.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: راه حل‌های بلاک چین در حوزه نفت و گاز چه مواردی هستند؟

ریچارد مدرست ۲۳ مارس ۲۰۲۲ در مصاحبه‌ای بیان نمود:

روسیه در حال بررسی راه‌هایی است که بتواند تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی را که برای حمله به اوکراین وضع شده است، دور بزند. بانک‌های روسی از سیستم سوئیفت حذف شده‌اند تا از پرداخت‌های برون مرزی این کشور جلوگیری شود. بیشتر تجارت‌ها به جز تجارت نفت و گاز، از معامله با روسیه منع شده‌اند.

انرژی مهم ترین کالایی است که روسیه صادر می کند که این سوخت‌های فسیلی منبع اصلی انرژی در اروپا و سایر کشورها است که جایگزین کردن آن بسیار دشوار است. به گزارش رویترز، تجارت نفت و گاز ۱۱۹ میلیارد دلار درآمد برای روسیه در سال ۲۰۲۱ ایجاد کرده‌است.

بر اساس گزارش روسیه بریفینگ، تجارت انرژی با احتساب برق، نفت سفید، زغال سنگ و گاز طبیعی، ۵۳.۸ درصد از کل ۳۸۸.۴ میلیارد دلار صادرات روسیه در سال ۲۰۲۱ را به خود اختصاص داده است.

بازار کریپتو مخصوصا بیت کوین به خبر گسترش استفاده بین المللی از BTC واکنش مثبت نشان داد. بر اساس گزارش CoinGecko، بیت کوین ۲.۵ درصد نسبت به روز قبل از این سحنرانی افزایش یافت و در آن زمان به بالاترین حد خود در بازه زمانی یک ماهه رسید.

مدیرعامل بلک راک لری فینک، بزرگترین مدیر دارایی جهان، اعلام نمود که می‌تواند پیش‌بینی خود از یک سیستم پرداخت دیجیتال جدید را در مقابل چشمانش ببیند. فینک در نامه‌ای به سهامداران نوشت که بی‌ثباتی سیاسی جهانی می‌تواند راه را برای کشورها برای پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان ابزار تسویه حساب بین‌المللی هموار کند. علاوه بر این او به افزایش قابل توجه مقبولیت و کاربرد بلاک چین در حوزه نفت و گاز نیز اشاره نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا