بلاکچین در حوزه سلامت

بلاک چین در حوزه سلامت و کنترل بیماری‌ها

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده در حال بررسی استفاده از بلاک چین برای ساده سازی اشتراک گذاری اطلاعات حوزه بهداشت عمومی بین آژانس و ادارات بهداشت ایالتی و محلی است.

فناوری دفتر کل رمزگذاری شده مورد استفاده توسط بیت کوین، توجه اکثر فعالان حوزه صنعت مراقبت های بهداشتی را به خود جذب کرده است. اگرچه تا به امروز که این مقاله را نگارش می‌کنیم، به ندرت مثال عملی برای بلاک چین در حوزه بهداشت می‌بینیم. جیم نصر، معمار ارشد نرم‌افزار در مرکز نظارت، اپیدمیولوژی و خدمات آزمایشگاهی  CDC، به مجله بررسی فناوری MIT گفت: این فناوری به ویژه برای نظارت بر سلامت عمومی جذاب است زیرا می‌تواند به آژانس‌های مختلف اجازه دهد تا به سرعت اطلاعات را برای جلوگیری از شیوع یک بیماری عفونی  با یکدیگر به اشتراک بگذارند. ما در این سازمان در حال مطالعه بر روی بلاک چین در حوزه سلامت و کنترل بیماری‌ها هستیم. به زودی به کمک این فناوری پیشرفت‌های قابل توجهی در این زمینه تجربه خواهیم کرد.

نصر رهبری تیمی از فناوران را بر عهده دارد که یک نمونه اولیه برای بلاک چین در حوزه سلامت و کنترل بیماری‌ها می سازند که می تواند در سال‌های آینده مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری به ساده‌سازی توافق‌نامه‌های پیچیده استفاده از داده‌ها و مقررات حفظ حریم خصوصی که اشتراک‌گذاری سریع داده‌ها در بین آژانس‌های بهداشت عمومی را محدود می‌کند، کمک بسیاری می‌کند.

 CDC در حال ارتقاء قابل توجه فناوری اطلاعات است و از برنامه های کاربردی مبتنی بر فضای ابری برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های سلامت عمومی استفاده می کند. این سازمان همچنین تلاش های خود را برای دسترسی به اطلاعات EHRs  گسترش می دهد که هدف همه آنها بهبود نظارت بر بیماری ها در زمان واقعی است.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بررسی ۳ کاربرد بلاک چین در سلامت و داروسازی

استفاده از کیف پول دیجیتال برای بلاک چین در حوزه سلامت و کنترل بیماری‌ها

تصور کنید که یک هویت دیجیتالی دارید که در کیف پول دیجیتال خود در یک شبکه بلاک چین ذخیره کرده اید. کیف پول شما تمام داده های بیولوژیکی، مالی و مکانی شما را در طول روز جمع آوری و محافظت می کند و شما تصمیم می گیرید که چگونه می خواهید از آن استفاده کنید. سوابق پزشکی شما در این هویت نقش اساسی دارد. به طور روزانه و مکرر بدن شما داده های سلامتی تولید می کند که این داده‌ها همگی با امنیت کامل در کیف پول شما نگهداری می‌شوند. زمانیکه که به پزشک یا بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنید، این داده‌ها می‌توانند به پزشکان شما کمک کنند که بهترین تصمیم را به توجه به پرونده سلامت شما اتخاذ کنند.

تا به حال، امیدوارکننده‌ترین کاربرد بلاک چین در مراقبت‌های بهداشتی از آزمایشگاه رسانه MIT بیرون آمده است. این آزمایشگاه نرم‌افزار اپلیکیشن MedRec  خود را در مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess تحت آزمایش قرار داد. اما همانطور که قبلا در مورد آن در خط دید صحبت کرده‌ایم، بلاک چین همچنان دارای محدودیت و آسیب‌پذیری‌های امنیتی است. آیا بلاک‌چین می‌تواند با این حجم تبلیغات کاذب و مبالغه‌آمیز مقابله کرده و ارزش‌های واقعی خود را در این عرصه به نمایش گذارد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا