بلاکچین در حوزه سلامت

استفاده از بلاک چین در سلامت برای محافظت از داده های حساس

در مقالات پیشین بلاک چین در حوزه سلامت، بررسی کردیم که این فناوری چه کاربرد‌ها مزایایی برای سیستم‌های سلامت و بهداشت دارد. در این مقاله خط دید، بررسی استفاده از بلاک چین در سلامت برای محافظت از داده های حساس را از زبان CTO کمپانی Zelis خواهیم خواند.

کالی دورگامپودی، مدیر ارشد فناوری Zelis، از ارائه‌دهندگان  خدمات مراقبت‌های بهداشتی خواسته است تا از فناوری بلاک چین برای محافظت از داده‌های مشتریان و جلوگیری از حملات مجرمان سایبری استفاده کنند.

کالی دورگامپودی، مدیر ارشد فناوری شرکت پرداخت مراقبت های بهداشتی Zelis، معتقد است که پیاده سازی فناوری بلاک چین برای محافظت از داده های حساس بیماران در برابر مجرمان سایبری حیاتی است.

دورگامپودی در مصاحبه‌ای با Health IT News خاطرنشان کرد که یکی از بزرگترین مسائل در مراقبت های بهداشتی حفظ حریم خصوصی و امنیت داده ها است. این به این دلیل است که این صنعت در تلاش برای یافتن جایگزینی برای دیجیتالی کردن “فرآیندهای مبتنی بر کاغذ قدیمی” خود است.

او معتقد است: «فناوری بلاک چین این پتانسیل را دارد که بسیاری از این نگرانی‌ها را کاهش دهد.»

همانطور که قبلا در مقالات خط دید به آن پرداختیم، در سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین اطلاعات را نمی توان دستکاری و تغییر داد. به همین جهت فناوری بلاک چین به شدت خطرات امنیتی را کاهش داده و به سازمان های فناوری اطلاعات  حوزه سلامت مانند بیمارستان ها و مراکز مراقبت های بهداشتی، یک خط دفاعی بسیار مستحکم و کارا در برابر مجرمان سایبری ارائه می‌دهد.

دورگامپودی در ادامه خاطرنشان کرد که فناوری بلاک چین همچنین می‌تواند نقش کلیدی در پرداخت‌های مراقبت‌های بهداشتی داشته باشد، زیرا می‌تواند به ارائه شفافیت و کارایی بیشتر نسبت به مدل‌های پرداخت فعلی در مراقبت‌های بهداشتی کمک کند.  بسیاری از پرداخت‌کنندگان و ارائه‌دهندگان در به اشتراک گذاشتن اطلاعات از طریق ایمیل مردد بودند، زیرا ایمیل‌ها ممکن است  به دلایل مختلفی از کار بیوفتند و هیچ اثری از مدارک مهم و حیاتی دیگر در دسترس نباشد.

او همچنین بیام نمود: «بلاک چین به پرداخت کنندگان و ارائه دهندگان دید کاملی را در کل چرخه عمر یک ادعا، از ثبت نام بیمار در میز پذیرش گرفته تا بحث در مورد هزینه و ارسال توضیح مزایا، ارائه می دهد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بررسی ۳ کاربرد بلاک چین در سلامت و داروسازی

مواردی از استفاده از بلاک چین در سلامت برای محافظت از داده های حساس در دنیای واقعی

یکی از شرکت های بزرگی که روی بحث استفاده از بلاک چین در سلامت برای محافظت از داده های حساس کار کرده است، غول فناوری چندملیتی IBM  است.

بازوی بلاک چین این شرکت راه‌حل‌های متعددی را برای مراقبت‌های بهداشتی ارائه کرده است. از این میان می توان به تأیید اعتبار سلامت، سرویس «به تأمین‌کننده خود اعتماد کنید» برای یافتن تأمین‌کنندگان تأییدشده و «تامین شفاف بلاک‌چین» که ردیابی زنجیره تأمین را بر روی دارو‌های حساس برای بیماری‌های خاص فراهم می‌کند.

در مارس ۲۰۲۱، کوین تلگراف گزارش داد که IBM در حال کار بر روی آزمایش پاسپورت واکسیناسیون کووید-۱۹ به نام «گذرنامه اکسلسیور» با همکاری فرماندار سابق نیویورک، اندرو کومو، است. این پاسپورت به گونه ای طراحی شده است که بتواند نتایج واکسیناسیون یا آزمایش افراد را توسط بلاک چین IBM تأیید کند.

یکی دیگر از بازیگران کلیدی در فضای مراقبت های بهداشتی مبتنی بر بلاک چین، بلاک چین VeChain است. در ژوئن سال ۲۰۲۱، این پروژه با بیمارستان رنجی شانگهای برای راه‌اندازی برنامه خدمات لقاح آزمایشگاهی مبتنی بر بلاک چین (IVF) همکاری کرد.

VeChain  همچنین در جولای ۲۰۲۱ با سن مارینو همکاری کرد تا یک پاسپورت واکسیناسیون مبتنی بر توکن غیرقابل معاوضه (NFT)  را راه‌اندازی کند. طبق گفته کمپانی، این پاسپورت با اسکن کدهای QR مرتبط با گواهینامه در سراسر جهان قابل تأیید است.

دیوید جیا، سرمایه گذار بلاک چین ، دکترای علوم اعصاب از دانشگاه آکسفورد، به تازگی اظهاراتی مشابه  با دورگامپودی را منعکس کرد.

جیا در یک پست وبلاگی در شبکه جهانی Medium  تأکید کرد که فناوری بلاک چین می تواند به طور قابل توجهی ردیابی و تأیید دارو را به همراه مدیریت داده‌های آزمایشات بالینی، اطلاعات بیمار و ادعا/صورتحساب بهبود بخشد.

دقت در سوابق پزشکی در درازمدت و همچنین در دسترس بودن آن امری ضروری است، زیرا لازم است سوابق یک فرد بتواند با سهولت نسبی بین ارائه‌دهندگان، شرکت‌های بیمه و متخصصان منتقل شود. اگر سوابق پزشکی روی یک بلاک چین ذخیره شود، این داده‌ها به صورت Real-Time با راحتی هرچه بیشتر به روزرسانی می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا