آموزش بلاکچین

بازآرایی زنجیره ای chain reorganization در بلاک چین چیست؟

سازمان‌دهی مجدد، که به اختصار  reorg نیز نامیده می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که یک بلوک از بلاک چین حذف شود تا فضایی برای زنجیره طولانی‌تر ایجاد شود. در این مقاله از سری آموزش بلاک چین در مجله خط دید، به بازآرایی زنجیره‌ای در بلاک چین خواهیم پرداخت. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

با وجود پتانسیل بالای بلاک چین، این فناوری با موانعی در حال دست‌ و پنجه نرم کردن است. به عنوان مثال، کانفلیکت بلاک‌ها در حال حاضر رایج ترین نوع نقص بلاک چین است. برای توضیح بیشتر این پدیده، میتوان گفت که اگر دو بلوک تقریباً همزمان منتشر شوند، یک فورک در بلاک چین امکان رخ دادن دارد.

همانطور که در مقالات قبلی آموزش بلاک چین به آن پرداختیم، روش حل تعارض فعلی بر اساس قانون طولانی ترین زنجیره (LCR) است، یعنی اگر چندین بلوک وجود دارد، طولانی ترین زنجیره را معتبر تلقی می‌کنند. این بدان معنی است که هر گره از الزامات پروتکلی پیروی می کند که فقط گسترده ترین شاخه ای را که از آن می‌شناسد در نظر می‌گیرد. از آنجایی که تراکنش‌های در سمت اشتباه فورک، به بلوک‌های جدید بازسازی می‌شوند، این قانون باعث می‌شود که تعداد کمی از تراکنش‌ها در سمت اشتباه فورک به تأخیر بیفتند. این امر منجر به سازمان‌دهی مجدد بلاک چین می‌شود.

سازمان‌دهی مجدد زنجیره می‌تواند با بلاک‌چین‌های شلوغ‌تری مانند بیت‌کوین و اتریوم اتفاق بیفتد، جایی که گره‌ها می‌توانند همزمان و در یک مکان یک بلوک جدید تولید شوند. دو گره داده کپی های خود را از دفتر کل به روز می کنند. اگر این اتفاق بیفتد، گره‌ای که زنجیره پیگیری کوتاه‌تر را تولید کرده است، زنجیره را دوباره سازمان‌دهی می‌کند. بازآرایی زنجیره ای، در اصل، تضمین می کند که تمام اپراتورهای گره یک کپی از دفتر کل توزیع شده دارند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: تکنولوژی بلاکچین توزیع شده

بازآرایی زنجیره ای چه تاثیری بر شبکه بلاک چین دارد؟

بازآرایی زنجیره ای هزینه‌های گره‌ها را افزایش می دهد، تجربه کاربر را تخریب و آسیب پذیری تراکنش های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و حملات ۵۱ درصدی را افزایش می دهد.

افرایش هزینه‌ها

با توجه به نیاز به انتقال به فورک جدید، به‌روزرسانی‌های استیت گاهی اوقات هزینه‌های حافظه و دیسک را در زمان وقوع Reorgs را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهند. در نتیجه، از آنجایی که امکان   Reorgsوجود دارد، کاربران باید قبل از اینکه بتوانند با اطمینان تراکنشی را که شامل آنها می شود به عنوان تایید شده رفتار کنند، باید مدت بیشتری منتظر بمانند. در نتیجه، برای مثال، مشاغلی مانند صرافی ها ممکن است قبل از پذیرش سپرده، نیاز باشد که مدت بیشتری منتظر تایید بمانند.

کاهش امنیت شبکه

بازآرایی زنجیره‌ای خطر شکست تراکنش‌های DeFi را به دلیل خطای انسانی افزایش می‌دهد. بدیهی است که این امر منجر به بازده معاملاتی کمتر از حد انتظار می‌شود. بازآرایی زنجیره‌ای همچنین آسیب پذیری حملات ۵۱% را افزایش می دهد، به این معنی که مهاجمان دیگر مجبور نیستند همه ماینرها را شکست دهند. در عوض، آنها باید درصد ماینر‌هایی را که دوباره سازماندهی و به روززسانی نشده‌اند را شکست دهند. اگر بازآرایی زنجیره‌ای به صورت مکرر اتفاق بیفتد، کار مهاجم بسیار آسان‌تر نیز می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا