آموزش بلاکچین

تکنولوژی بلاکچین توزیع شده

آیا شما با مبحث بلاکچین آشنا هستید؟ بلاکچین یک نوع دفتر توزیع شده به حساب می آید. حال مفهوم دفتر توزیع شده چیست؟ یک دفتر توزیع شده از کامپیوتر های جداگانه و مستقل که به عنوان Node شناخته می شوند استفاده می کند تا تراکنش ها را با دیگر دفاتر الکترونیکی ضبط کند و به اشتراک بگذارد. این مباحث همگی به صورت هماهنگ انجام شده و می توانند قدرت بالایی داشته باشند. در مدل سنتی دفتر، همه اطلاعات یک جا و بدون هماهنگی ذخیره می شوند. ولی در یک دفتر به این صورت، همه اطلاعات هماهنگ هستند. بلاک چین اطلاعات را به بلاک تبدیل می کند. بلاک ها بر اساس یک ساختار برنامه نویسی خاص به هم متصل می شوند. این سیستم به اختصار DLT نامیده می شود.

 بلاکچین

تعریف بلاکچین و DLT

بلاک چین یا DLT بلاک های در حال ساخت اینترنت هستند و می توانند مقدار P2P را انتقال دهند. آنها بدون اینکه به سیستم مختصات یابی و سیستم های سنتی نیاز داشته باشند این فعالیت را به اتمام می رسانند. در این عبارت مقدار یعنی اطلاعات مربوط به مالکیت یک ابزار همچون پول، امنیت، عناوین و … . جالب است بدانید که مالکیت ابزار های خاص همچون اطلاعات سلامتی و هویتی و اطلاعات شخصی هم شامل این موارد می شوند.

مزایای استفاده از DLT

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که مزایای استفاده از DLT چیست و ما اصلا چرا باید از این سیستم استفاده کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بلاکچین و DLT می توانند مزایای زیادی را به همراه داشته باشند. این تکنولوژی ها می توانند به صورت ریشه ای ساختار مالی جهان را تغییر دهند. آنها این ساختار را پر بازده تر و قوی تر می کنند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: مقیاس پذیری در بلاکچین

این سیستم می تواند چالش های قوی در بخش مالی را به طور کامل از بین ببرد و نقش سهامدار را در مباحث مالی تغییر دهد. جالب است بدانید که مزایای بلاکچین این پتانسیل را دارد که بخش های مختلفی در زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار دهد. مثلا تولید، سیستم های مدیریت مالی دولتی و انرژی پاک به راحتی تحت تاثیر این سیستم قرار خواهند گرفت.

از آنجایی که تکنولوژی بلاکچین هنوز نوپا است، گروه بانک جهانی هیچ توصیه ای برای استفاده از آن ندارد. در حال حاضر تیم های زیادی در حال گفت و گو با نهاد های تنظیم استاندارد هستند ولی این فرایند به تحقیق و آزمایش نیاز دارد. دولت ها، نهاد های تنظیم استاندارد و بانک های مرکزی دولت های مختلف وظیفه بررسی این عامل را بر عهده دارند.

تکنولوژی بلاکچین توزیع شده
بلاکچین

ارتباط بانک های جهانی با سیستم بلاکچین

طبق گزارش بانک های جهانی، این گروه ها به دنبال راه های نوینی برای به کار گیری بلاک چین هستند. طبق گزارش این بانک ها آنها به دنبال بهترین راه حل مربوط به DLT می باشند. این راه حل می تواند مشکلات بنیادی این سیستم را از بین ببرد و به آن شکل دهد. در عین حال انتظار برای این راه حل ها در بلاکچین توزیع شده، می تواند فرصت های فوق العاده ای را برای شکل دادن به این سیستم نابود سازد. پس این انتظار همیشه مناسب نیست. برای اینکه شما درک کنید که چگونه یک بلاک چین توزیع شده می تواند به چالش های بخش مالی رسیدگی کند، باید وقت زیادی را صرف کنید. چرا که این عامل به تحقیقات و بررسی های خیلی زیادی نیاز خواهد داشت. البته که ایجاد فناوری های جدید می تواند معایب خاص خود را نیز به همراه داشته باشد.

مثلا نیاز به حل مسائل مربوط به حمایت از مصرف کننده، نگرانی های یکپارچه مالی، بررسی سرعت معاملات، مسائل قانونی و مشکلات محیط زیستی از جمله معایب این سیستم به حساب می آیند. چرا که بررسی همه این موارد به شدت وقت گیر بوده و معمولا پر بازده نمی باشد. پیش بینی می شود که در آینده نه چندان دور برنامه های DLT افزایش پیدا کنند و جایگزین فرایند ها و فعالیت های دستی شوند. این سیستم می تواند فرایند های نا کارآمد را به طور کامل نابود سازد. اگر بخواهیم در این زمینه به یک مثال اشاره کنیم، می توانیم نگهداری داده های مرجع در سیستم های پرداخت را مثال بزنیم. این مبحث می تواند دشواری زیادی را به همراه داشته باشد. بلاکچین توزیع شده برای بررسی فعالیت های تسویه حساب، تامین مالی تجارت، وام های جدید و ردیابی مشکلات هم مفید است.

بلاکچین و DLT چیست ؟

بلاک چین یا DLT بلاک های در حال ساخت اینترنت هستند و می توانند مقدار P2P را انتقال دهند.

مزایای استفاده از DLT چیست ؟

این تکنولوژی ها می توانند به صورت ریشه ای ساختار مالی جهان را تغییر دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا