آموزش بلاکچین

مزایا و معایب یک بلاکچین

بلاکچین تکنولوژی جالبی است که می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. ولی آیا تا کنون شما فکر کرده اید که معایب این سیستم کدام اند؟ امروز ما در همین مورد با شما صحبت می کنیم. پس با ما همراه باشید.

بلاک چین چیست؟

دنیای بلاکچین یک دنیای جالب و قوی است که می تواند تراکنش های مالی را مدیریت کند. بلاکچین یک تکنولوژی جالب است که پشت فناوری های جدید قرار می گیرد. بلاک چین می تواند به گونه ای برنامه ریزی شود تا از تراکنش های مالی مراقبت کند و آنها را سالم و ثابت نگه دارد. در دنیای بلاک چین هر چیزی ارزش دارد. بلاک چین یک سیستم مالی غیر متمرکز است که توسط هیچ نهاد و دولتی در هیچ جای دنیا مدیریت نمی شود. شاید با خود فکر کنید که این سیستم یک سیستم عالی و بی نقص است. ولی، شما باید بدانید که هیچ تکنولوژی بدون نقص و بی عیب نیست. تکنولوژی موجود در انواع بلاکچین هم یک سری معایب خاص دارد. بیایید تا با هم نگاه دقیقی به این معایب و مزایا بیندازیم.

مزایای سیستم بلاکچین

امنیت اولین مزیت این سیستم است. بلاکچین یک سیستم شفاف مالی است و همه تراکنش ها توسط عموم مشاهده می شوند. این مسئله هیچ جای تقلبی را باقی نمی گذارد. افراد حرفه ای که در این زمینه فعالیت می کنند، بر روی تراکنش ها نظارت دارند تا سیستم با مشکلی مواجه نشود.

دومین مزیت بلاک چین غیر متمرکز بودن آن است که شما همچنین می توانید چند مقاله دیگر در رابطه با همین موضوع در مجله اینترنتی خط دید مطاله فرمایید. یک سیستم  غیر متمرکز به خوبی می تواند فعالیت های مد نظر شما را انجام دهد. این سیستم توسط هیچ نهاد سوم شخصی مدیریت و هدایت نخواهد شد. به همین علت هم استفاده از آن می تواند شما را ایمن نگه دارد. ارزش رمز ارز ها در دستان دولت قرار نگرفته است.

سومین مزیت این سیستم جالب تراکنش های امن است. همانطور که گفته شد در دنیای بلاک چین همه تراکنش ها شفاف هستند. تراکنش هایی که در دنیای بلاکچین ایجاد می شود تحت هیچ شرایطی قابل تغییر یا برنامه ریزی نیست. دو طرف تراکنش، مبلغ تراکنش و زمان تراکنش برای همه مشخص بوده و افراد می توانند آنها را به خاطر داشته باشند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: اصلاح داده ها در بلاکچین

آخرین مزیت بلاک چین مربوط به سرعت تراکنش ها است. تکنولوژی بلاکچین برای شما سرویسی را ایجاد کرده است که با استفاده از آن شما می توانید در عرض چند دقیقه تراکنش های خود را به ثبت برسانید. مثلا بانک های بین المللی ۲ روز زمان نیاز دارند تا تراکنش ها را تایید کنند. ولی، دنیای بلاک چین به گونه ای طراحی شده است که این تراکنش را در چند دقیقه ایجاد می کند.

معایب این سیستم

همانطور که گفته شد هیچ سیستمی در دنیا بی نقص نیست. بالاخره در هر شبکه ای مشکلات امنیتی و باگ های خاصی مشاهده می شود. دقیقا همچون رمز ارز ها، تکنولوژی بلاک چین هم دو رو دارد. در ادامه شما می توانید تعدادی از مهم ترین معایب این سیستم را مشاهده کنید. اولین عیب این شبکه مشکل با بررسی اطلاعات ارور است. در یک شبکه معمولی شما خطا ها را خیلی راحت رفع می کنید. ولی در شبکه بلاک چین که از سیستم P2P استفاده می کند، کار خیلی سخت تر می شود.

مزایا و معایب یک بلاکچین
مزایا و معایب یک بلاکچین

دومین مشکل این سیستم مشکلات شبکه ای است. همه برنامه ها و درخواست های بلاک چین باید یک هدف خاص داشته باشند. آنها باید در پشت صحنه خود یک مسئله منطقی را بررسی نمایند. این منطق نحوه عملکرد برنامه از نظر کسب و کاری را تعریف می کند. این مسئله می تواند بر روی سختی شبکه بلاک چین تاثیر گذار باشد.

مشکل بعدی که ما قصد بررسی آن را داریم سختی توسعه است. شما باید پروتکل های سختی را اعمال کنید تا بتوانید یک سیستم بلاکچین را بهبود ببخشید. شما باید همه چیز را از اول طراحی کنید و این مسئله می تواند کمی سخت باشد. درخواست های موجود در شبکه بلاک چین معمولا به API های سوم شخص نیاز ندارند. ولی گاهی اوقات برخی از پروژه های بلاک چین برای اینکه فعالیت های خود را راحت تر سازند، خود را به دیگر برنامه ها متکی می کنند.

آخرین عیب این سیستم مربوط به امنیت شخصی آن است. از آنجایی که تراکنش ها حاوی نام نیستند، اگر فردی تخلف یا جرمی انجام داده باشد و یا اینکه بخواهد از این سیستم در راه منفی استفاده کند، کسی متوجه نمی شود. در تراکنش های شفاف آدرس کیف پول دو طرف موجود می باشد ولی شما نمی توانید نام و هویت افراد را مشاهده کنید. چرا که همه در دنیای بلاکچین ناشناس هستند.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک تکنولوژی جالب است که پشت فناوری های جدید قرار می گیرد و می تواند به گونه ای برنامه ریزی شود تا از تراکنش های مالی مراقبت کند و آنها را سالم و ثابت نگه دارد.

مزایای سیستم بلاکچین چیست؟

دنیای بلاکچین یک دنیای جالب و قوی است که می تواند تراکنش های مالی را مدیریت کند. بلاکچین یک تکنولوژی جالب است که پشت فناوری های جدید قرار می گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا