بلاکچین در حوزه سلامت

مزایای فنی یک بلاک چین در سلامت و مراقبت های بهداشتی چیست؟

فناوری بلاک چین مزایای بسیاری را برای فناوری اطلاعات سلامت و مراقبت های بهداشتی ارائه می دهد. بلاک چین مبتنی بر نرم افزار منبع باز، بدون نیاز به سخت‌افزار پیشرفته و Open API است. این مولفه‌ها قابلیت همکاری سریع‌تر و آسان‌تر بین سیستم‌ها را تسهیل می‌کنند و می‌توانند به طور کارآمد برای مدیریت حجم بیشتری از داده‌ها و کاربران بیشتر بلاک چین مقیاس شوند. این معماری دارای قابلیت تحمل خطا و بازیابی مخاطرات داخلی (built-in fault tolerance) است که فناوری‌های رمزگذاری و رمزنگاری داده‌ها به طور گسترده در آن استفاده می‌شوند و به عنوان استانداردهای صنعت پذیرفته می‌شوند. در این مقاله خط دید برای بررسی مزایای فنی یک بلاک چین در سلامت و مراقبت های بهداشتی و اینکه این مزایا چطور به مدیریت اطلاعات در این حوزه کمک می کند با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

طبق پیش بینی متخصصان این حوزه، بلاک چین سلامت به عنوان نرم افزار منبع باز توسعه خواهد یافت. نرم‌افزار متن‌باز، نرم‌افزاری است که توسط کارشناسان ماهر توسعه یافته است. راه‌حل‌های منبع باز هستند که نوآوری‌ها را در بازار برنامه‌های کاربردی هدایت می‌کنند. به کمک این نرم‌افزار‌ها، ارائه دهندگان سلامت و افراد دیگری که به نوعی با این خدمات سر‌ و کار دارند از طیف وسیعی از انتخاب های کاربردی سود می برند و می توانند گزینه هایی را انتخاب کنند که با نیازهای‌ خاص آنها مطابقت داشته باشد.

بررسی مزایای فنی بلاک چین در سلامت از دید سخت افزار

بلاک چین بر روی سخت افزاری اقتصادی، پرکاربرد و قابل اعتماد اجرا می شود. این سخت افزار اقتصادی بیشترین مقدار محاسبات مفید را با هزینه کم فراهم می کند. سخت افزار بر اساس استانداردهای عمومی است و توسط چندین فروشنده تولید می شود. این فناوری در حال حاضر مقرون به صرفه ترین و کارآمدترین معماری برای تحقیقات سلامت، بهداشتی و ژنومی است. ظرفیت مازاد سخت افزار بلاک چین را می توان با محققان سلامت به اشتراک گذاشت و کشف سریعتر داروها و درمان های جدید را تسهیل کرد. فناوری بلاک چین همچنین به چالش های قابلیت همکاری در اکوسیستم فناوری اطلاعات سلامت می پردازد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بررسی سه مورد استفاده از بلاک چین در حوزه سلامت و پزشکی

مزایای فنی بلاک چین در سلامت و OPEN api

یکی دیگر از قابلیت‌های مهم بلاک چین برای سلامت، استفاده سیستم‌های فناوری اطلاعات سلامت از Open API برای ادغام و تبادل داده‌ها با بلاک چین است. این امر به دلیل آن است که کار با این برنامه‌ها  آسان است و نیاز به توسعه یکپارچه سازی داده های نقطه به نقطه پیچیده بین سیستم های مختلف را از بین می برد. بلاک چین به بیماران، جامعه مراقبت های بهداشتی و محققان این امکان را می دهد که به یک منبع داده مشترک برای به دست آوردن داده های سلامت بیمار به موقع، دقیق و جامع دسترسی داشته باشند.

ساختارهای داده بلاک چین می تواند طیف گسترده ای از منابع داده سلامت از جمله داده های برنامه های تلفن همراه بیماران، حسگرهای پوشیدنی، EMR، اسناد و تصاویر را پشتیبانی کند. ساختارهای داده انعطاف پذیر، قابل گسترش هستند و می توانند داده های پیش بینی نشده ای را که در آینده در دسترس خواهند بود، در خود جای دهند. داده های دستگاه های تلفن همراه ارزان قیمت و حسگرهای پوشیدنی با سرعتی تصاعدی در حال رشد هستند. معماری‌های توزیع‌شده مبتنی بر سخت‌افزار مقرون به صرفه، مقیاس‌پذیری بالا را برای اینگونه شبکات فراهم می‌کنند. از آنجایی که هر دقیقه داده‌های سلامت بیشتری به بلاک چین اضافه می‌شود، سخت‌افزار‌های مقرون‌به‌صرفه می‌تواند به راحتی برای مدیریت بار افزایش‌یافته اضافه شود.

یکی دیگر از مزایای معماری توزیع شده بلاک چین، تحمل خطا و بازیابی فاجعه داخلی است. داده ها در بسیاری از سرورها در مکان های مختلف توزیع می شود. هیچ نقطه شکست واحدی وجود ندارد و  بسیار بعید است که یک فاجعه همزمان بر همه مکان ها تأثیر بگذارد. بلاک چین با الگوریتم ها و پروتکل های استاندارد برای رمزنگاری و رمزگذاری داده ها کار می کند. این فناوری ها به شدت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و به عنوان ایمن پذیرفته شده اند و به طور گسترده در تمام صنایع و بسیاری از سازمان های دولتی استفاده می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا