بلاکچین در حوزه سلامت

بررسی سه مورد استفاده از بلاک چین در حوزه سلامت و پزشکی

بلاک چین یک فناوری به طور فزاینده ای است که به مرحله ای از بلوغ نزدیک می شود که می تواند شاهد انفجار استفاده از آن برای استفاده از بلاک چین در حوزه سلامت و پزشکی نیز باشد.  در این مقاله خط دید به بررسی  مورد استفاده از بلاک چین در حوزه سلامت خواهیم پرداخت.

 نکته این وضعیت در “Blockchain in Healthcare Today (BHTY)” منتشر شده است که ده روند اصلی این تکامل را مشخص می کند.

ادغام استارتاپ ها و آموزش کاربران یکی از موارد استفاده از بلاک چین در حوزه سلامت و پزشکی

شرکت‌های نوپا یکی پس از دیگری در حال مطالعه کاربردهای احتمالی بلاک چین در زمینه سلامت هستند، بخشی که پتانسیل‌های بسیاری برای پیشرفت با سرعت بالا دارد. علاوه بر این، استفاده روزافزون از بلاک چین می تواند دانش بیشتر کاربران از مزایا و فرصت‌های این نوع فناوری را بهبود بخشد. نکته قابل تامل در این بخش، نیاز به رفع بسیاری از تصورات غلط در مورد استفاده از بلاک چین است. به عنوان مثال این واقعیت که این فناوری یک پایگاه داده یا یک ابزار تحلیلی نیست، یکی از اهداف و موارد استفاده از بلاک چین در حوزه سلامت است که باید با کمک آموزش بهتر و کاملتر افراد را با پتانسیل واقعی آن منتقل شود.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: برترین بازی‌های رمزارزی برای موبایل ۲۰۲۲

روش های جدید برای کسب رضایت از بیمار به کمک بلاک چین

بلاک چین می تواند به طور کامل روشی را که در آن رضایت آگاهانه داده می شود تغییر دهد. علاوه بر این بر چندپارگی فعلی غلبه کند که باعث می شود بیمار رضایت‌نامه‌ای را برای هر بازدید، مداخله درمانی یا معاینه تشخیصی امضا کند. در آینده می‌توان شاهد وارونگی این پارادایم باشیم، به عبارت دیگر بیماران از طریق بلاک چین یک رضایتنامه برای جزئیات به اشتراک‌گذاری و تبادل داده‌ها و اولویت‌های درمانی و حفظ حریم خصوصی می‌دهند، که رفته رفته پزشکان وکادردرمان می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

رویکردی که می‌تواند کاغذبازی‌ها، رسوم اداری و مراحلی را که بیماران در طول درمان خود با آن‌ها روبرو می‌شوند، کاملا ساده‌سازی کند.

بلاک چین در حوزه سلامت و پزشکی

پرداخت های خرد و کسب درآمد از داده ها یکی از مهمترین موارد استفاده از بلاک چین در حوزه سلامت و پزشکی

فناوری بلاک چین همچنین می تواند به طور فزاینده ای از انتقال پولی بین بیمار و مرکز مراقبت، به ویژه در سطح پرداخت های خرد، پشتیبانی کند. مدل‌های جدید مراقبت‌های بهداشتی مبتنی بر ارزش می‌توانند بازپرداخت خدمات ارائه‌شده توسط ارائه‌دهندگان را بر اساس رفاه انجام‌شده به جای کمیت ببینند. مقوله «انجام کار درست» می‌تواند به هدف پاداش‌دهی با مشوق‌هایی تبدیل شود که شاید از طریق یک پلتفرم بلاکچین جهانی و آسان برای پرداخت‌های خرد مورد استفاده قرار گیرد.

این پلت فرم می‌تواند هم برای پاداش دادن به تلاش‌های بیماران برای پیگیری رفتار صحیح و هم برای ساده‌سازی تقسیم هزینه‌های سلامت مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر نمونه‌های متعددی از برنامه‌های آزمایشی وجود دارد که هدفشان استفاده از بلاک چین برای امکان کسب درآمد از داده‌های سلامت (به عنوان ژنومیک) توسط کاربرانی است که تصمیم دارند این داده‌هارا را برای اهداف بهداشت عمومی یا تحقیقات در دسترس متخصصان قرار دهند.

منبع: NCF – Notiziario Chimico Farmaceutico

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا