بلاکچین در حوزه سلامت

بررسی ۳ کاربرد بلاک چین در سلامت و داروسازی

بلاک چین یک فناوری بسیار تاثیرگذار است و این فناوری جدید روز به روز در حال رشد و ترقی می‌باشد که تاثیرات آن از بانکداری تا زنجیره تامین را پوشش می‌دهد. این فناوری در حال حاضر برای ایجاد انقلاب در صنایع مختلق آماده است. فناوری بلاک چین می‌تواند زمینه‌های مختلف به‌ویژه در بخش مراقبت‌های بهداشتی را متحول کند تا تغییری ایجاد کند و تحول دیجیتالی را رهبری کند، زیرا از سوابق پزشکی گرفته تا زنجیره‌های تامین دارویی تا قراردادهای هوشمند برای توزیع پرداخت، فرصت‌های زیادی برای استفاده از کاربرد بلاک چین در سلامت و داروسازی وجود دارد.

 به طور کلیکاربرد بلاک چین در سلامت و داروسازی به سه طریق صورت می‌گیرد:

۱.  سوابق سلامت:

پرونده الکترونیک پزشکی (EMRs) ستون فقرات هر سیستم مراقبت های بهداشتی مدرن است. اما از آنجایی که غالبا پرونده‌های پزشکی بسیار طولانی و با هر مراجعه به پزشک پیچیده‌تر می‌شود، دریافت آن برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی همیشه کار آسانی نیست. شرکت‌هایی مانند Patientory، Medibloc یا Medical Chain با هدف دادن اختیار به بیماران در کل تاریخچه پزشکی خود و ارائه یک دسترسی یک مرحله‌ای برای بیماران و پزشکان، قصد دارند این مشکل را حل کنند. کاربرد بلاک چین در سلامت و داروسازی نه تنها دسترسی را ساده‌تر و کارآمدتر می‌کند، بلکه ذاتاً امنیت داده‌ها را نیز در کنار این خدمات، پدید می‌آورد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: برترین بازی‌های رمزارزی برای موبایل ۲۰۲۲

۲. زنجیره تامین:

صنعت داروسازی دارای یکی از بالاترین استانداردها برای ایمنی، امنیت و پایداری محصول است که در برابر کوچکترین اختلالات آسیب پذیر است. به عنوان مثال: مدیریت زنجیره تامین با کمک کاربرد بلاک چین در سلامت و داروسازی می تواند به صورت ایمن و شفاف مورد نظارت قرا‌گیرد و تاخیر و خطای انسانی را تا حد معنا داری کاهش دهد.

همچنین می توان ازبلاک چین برای نظارت بر هزینه ها، نیروی کار و حتی انتشار زباله در هر نقطه از زنجیره تامین استفاده کرد. علاوه‌بر‌ این، می توان از آن برای تأیید اصالت محصولات با ردیابی آنها از منبع اصلی آنها استفاده کرد و با بازار داروهای تقلبی که سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار ضرر به بازار اصلی وارد می کند، به کمک کاربرد بلاک چین در سلامت و داروسازی به طور موثر مبارزه کرد.

شرکت‌هایی مانند  Chronicled، Block Pharma  و Modem در حال حاضر برای راه‌حل‌های منطقی Blockchain کارآمدتر در حال تحقیق و توسعه هستند.

۳ کاربرد بلاک چین در سلامت و داروسازی

۳. بازار داده‌های ژنومی :

شرکت هایی مانند Encrypgen و Nebular Genomics در حال ساخت پلتفرم های بلاک چین هستند تا پژوهشگران بتوانند داده های ژنومی را به صورت ایمن و مطمئن در یک بازار در حال ظهور جدید به اشتراک بگذارند. آنها ادعا می‌کنند که در آینده، فرصت‌هایی پیرامون توالی‌یابی ژنوم شخصی، بازار داده‌ای با میلیاردها دلار ایجاد می‌کند و بهترین فناوری برای حل مسائل امنیتی داده‌ها و اطمینان از اینکه داده‌ها بدون هیچ واسطه‌ای از منبع به کاربر نهایی می‌رسند، خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا