بلاکچین در حوزه سلامت

بلاک چین در سلامت و امنیت داده های بهداشت و درمان

بلاک چین نوعی فناوری دفتر توزیع  شده است (DLT) که امکان ذخیره و اشتراک گذاری داده ها را به صورت غیرمتمرکز فراهم می کند. در بحث مراقبت‌های بهداشتی، چالش‌های ذخیره‌سازی و اشتراک‌گذاری داده‌ها امری رایج است، زیرا اطلاعات بهداشتی باید هم برای حفظ حریم خصوصی محافظت شوند و هم قابلیت همکاری داشته باشند تا امکان تبادل داده‌ها برای استفاده مجاز افراد مختلف فراهم شود. در این مقاله از مجله خط دید ما به بحث بلاکچین در سلامت و امنیت داده های بهداشت و درمان خواهیم پرداخت.

بلاک چین توسط مؤسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا(NIST)  به عنوان دفترهای دیجیتالی مشهود و مقاوم در برابر دستکاری که به صورت توزیع شده و معمولاً بدون یک مرجع مرکزی (یعنی بانک، شرکت یا دولت) معرفی گردیده است. در سطح اول خود، این‌ دفتر‌های دیجیتالی به جامعه ای از کاربران اجازه می دهند تا تراکنش ها را در یک دفتر کل مشترک در آن جامعه ثبت کنند، به طوری که تحت عملکرد عادی شبکه بلاک چین، هیچ تراکنش پس از انتشار قابل تغییر نیست.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: برترین بازی‌های رمزارزی برای موبایل ۲۰۲۲

اما چگونه بلاک چین باعث امنیت داده های بهداشت و درمان می گردد؟

بلاک چین همچنین دارای پتانسیل تأثیر قابل توجهی بر امنیت داده های مراقبت های بهداشتی است. از این رو است که بلاکچین در سلامت و امنیت داده های بهداشت و درمان داده های بهداشت و درمان در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

امنیت داده‌های سلامت یکی از اولویت‌های اصلی همه سیستم‌ها و سازمان‌های بهداشتی است، اما افزایش حجم داده‌ها و مدیریت اینکه چطور باید این حجم عظیم را مدیریت نمود، موانع مهمی برای ارائه‌دهندگان اینگونه خدمات است. برای این امر، بلاک چین می‌تواند بسیار کمک کننده باشد زیرا این فناوری از یک دفتر کل غیرقابل تغییر استفاده می‌کند که به طور مداوم در تمام گره‌های شبکه شرکت‌کننده به‌روزرسانی می‌شوند. این بدان معناست که یک دروازه واحد وجود ندارد که از طریق آن بتوان داده ها را دستکاری کرد، مانند یک مخزن مرکزی.

البته باید توجه داشت که ارائه چندین دروازه غیر امن نیز می تواند مشکل ایجاد کند که شبکه بلاک چین در حوزه سلامت و امنیت داده های بهداشت کاملا برای کاهش این خطر طراحی و معرفی شده است. در شبکه بلاک چین، «بلوک‌های» داده به همه بلوک‌هایی که قبل و بعد از استفاده از امضاها یا «زنجیره‌ها» منحصربه‌فرد می‌آیند متصل می‌شوند. اگر داده‌های داخل یک بلوک نیاز به به‌روزرسانی داشته باشند، یک بلوک جدید اضافه می‌شود که نشان‌دهنده به‌روزرسانی است، نه اینکه بلوک قدیمی تغییر کند. این امر یک رکورد با مُهر زمانی از تمام داده‌هایی که اضافه یا به‌روزرسانی می‌شوند ایجاد می‌کند.

بلاک چین ها همچنین با استفاده از اجماع غیرمتمرکز عمل می کنند، به این معنی که همه طرف های درگیر در کنسرسیوم با استفاده از بلاک چین باید در مورد نحوه تایید و ثبت داده ها توافق کنند. برای اینکه یک فرد با اهداف کلاهبرداری یا خرابکاری تلاش کند از این موضوع سوء استفاده کند و داده ها را دستکاری کند، باید کنترل اکثر گره های شبکه را به طور همزمان به دست آورد و کل بلاک چین مربوط به داده هایی را که هدف قرار می دهد تغییر دهد. البته این اتفاق غیرممکن نیست، اما به دلیل تعداد زیادی گره که در یک شبکه داده‌های مراقبت های بهداشتی به وجود آمده است، بسیار دشوار است که این امر کاملا به اهمیت بلاک چین در سلامت و امنیت داده های بهداشت اشاره دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا