بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

راهکار‌های بلاک چین در زنجیره تامین چه کمکی به این صنعت می‌کند؟

راهکار‌های بلاک چین در زنجیره تامین باعث افزایش دید در کل زنجیره تامین با یک رکورد یا نسخه مشترک و غیرقابل انکار از تمام معاملات است که همه می توانند به آن دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، استفاده از قراردادهای هوشمند که عمدتاً در پروتکل‌های اتریوم و سولانا (اما نه بیت‌کوین) مشخص می‌شوند، می‌توانند در صورت برآورده شدن شرایط از پیش تعریف شده، به شرکت‌کنندگان در زمان واقعی اطلاع دهند. این امر می‌تواند انعطاف‌پذیری زنجیره تامین را افزایش دهد و به شرکت‌کنندگان این امکان را دهد که به سرعت به رویدادهای پیش‌بینی نشده واکنش نشان دهند. اگر این امکان وجود نداشت می تواند منجر به یک اثر دومینو شود که در نهایت همه زنجیره را با مشکل مواجه کند.

 به عنوان مثال، اگر یک محموله خاص در یک زمان مشخص به مکان مشخصی نرسد، یک قرارداد هوشمند می تواند فوراً به یک شرکت هشدار دهد. ایجاد یک رکورد غیرقابل تغییر همچنین می تواند ورود تامین کنندگان جدید را تسریع کند، که نهایتا به کاهش هزینه ها و بهبود انعطاف پذیری کمک می‌کند.

نمونه‌های واقعی از به کارگیری راهکار‌های بلاک چین در زنجیره تامین

راهکار_های بلاک چین در زنجیره تامین چه کمکی به این صنعت می_کند

راهکار‌های موجود برای والمارت

کمپانیWalmart (WMT)  کانادا با آزمایشگاه DLT برای ایجاد یک راه حل بلاک چین برای مدیریت فاکتورها و پرداخت‌های خود با ۷۰ شرکت حمل و نقل شخص ثالث خود شریک شد. بر اساس مقاله هاروارد بیزینس ریویو در مورد این پروژه، حجم داده‌های درگیر «بسیار زیاد» بود، زیرا این شرکت سالانه بیش از ۵۰۰۰۰۰ محموله را با استفاده از ناوگان حمل‌ونقل خود و شرکت‌های حمل‌ونقل شخص ثالث تحویل می‌دهد و باید بیش از ۲۰۰ نقطه داده را در آن ردیابی کند.

 فاکتورها قبل از راه‌حل بلاک چین، ۷۰ درصد از فاکتورها نیازمند عمل تطبیق ​​بودند که به معنای هزینه‌های تراکنش بالاتر و تاخیر در پرداخت به اپراتورها بود. با توجه به کمبودها و محدودیت هایی که در مورد ظرفیت حامل می‌دانیم، این روزها هیچ کس نمی خواهد شرکای حمل و نقل خود را عصبانی کند. پس از عرضه کامل راه حل بلاک چین، اختلاف فاکتورها از ۷۰ درصد به کمتر از ۱ درصد کاهش یافت و هر مشکلی به راحتی تعیین و مشخص شد و به سرعت حل شد. در نتیجه اپراتورها به موقع پول خدمات خود را دریافت کردند. به گفته  خود کمپانیDLT ، بازگشت سرمایه (ROI) پروژه فقط سه ماه بود که یک شاهکار قابل توجه در زمنیه راهکار‌های بلاک چین در زنجیره تامین بود.

این تمام کاری نیست که والمارت با کمک راهکار‌های بلاک چین در زنجیره تامین انجام می دهد. با توجه به اینکه بیماری های ناشی از غذا و کنترل بیماری به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده است، فناوری Walmart از پلت فرم Food Trust IBM (IBM) استفاده می کند که با استفاده از Hyperledger Fabric ساخته شده است. این سیستم ردیابی مواد غذایی مبتنی بر بلاک چین، زمان لازم برای یافتن داده های خاص در مورد مواد غذایی را از ۷ روز به کمی بیش از ۲ ثانیه کاهش داده است. این امر به شرکت این اجازه را می‌دهد تا به هر گونه مشکل بالقوه با سرعت و اثربخشی بیشتری پاسخ دهد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: طراحی اپلیکیشن بلاکچینی

راهکار‌های بلاک چین برای کمپانی مولر- مرسک

والمارت تنها کمپانی نیست که از راهکار‌های بلاک چین در زنجیره تامین برای بهبود حمل و نقل استفاده می کند. دومین شرکت بزرگ حمل‌ونقل کانتینری جهان، A.P. Moller-Maersk (AMKBF)، بلاک چین TradeLens خود را با همکاری IBM برای بهینه‌سازی لجستیک بار توسعه داد. در حال حاضر حدود ۲۵۰ بندر و ۲۰ ناو اقیانوسی از این فناوری استفاده می کنند. در سال ۲۰۲۱ حدود ۱ میلیارد محموله و حدود ۳۰ میلیون کانتینر جابجا شد.

معاملات برون مرزی نیز می تواند برای زنجیره تامین دردسر ایجاد کند. در این زمینه نیز، فناوری بلاک چین می‌تواند برای ایجاد پیشرفت‌های عظیم پیاده‌سازی ‌شود. دومین بانک بزرگ جهان، بانک ساختمانی چین (CICHY)، بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار تراکنش در بلاک چین های خصوصی را پردازش کرده است، از جمله محصول اخیر خود، EasyPay، که برای تسهیل تراکنش های کاغذی فشرده، کاهش ممیزی ها و تولید کمتر طراحی شده است. خطاها کل زمان تسویه معاملات برون مرزی از دو روز به حدود ده دقیقه کاهش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا