بلاکچین در حوزه مخابراتبلاکچین در صنایع

بلاک‌چین صنعت مخابرات را چطور متحول می‌کند؟

بلاک‌چین در سال ۲۰۰۹ معرفی  شد و اکنون پس از ۱۳ سال، دفتر کل دیجیتال در حال حاضر یکی از گسترده‌ترین فناوری‌های موردبحث و توجه است و همه منتظر هستند تا ببینند بلاک‌چین صنعت مخابرات را چطور متحول می‌کند. کاربردهای بلاک‌چین جوان و در حال تکامل هستند و هنوز چند سال دیگر به استانداردهای تکمیلی در صنعت مهم و کلیدی مخابرات باقی‌مانده است. در این مقاله ما خدمات بلاک‌چین در مخابرات را به کمک نقل‌قول‌هایی از بزرگان این صنعت، به طور دقیق مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بلاک‌چین فناوری کلیدی زیربنای یکی از مهم‌ترین فناوری‌های روز است، یعنی بیت‌کوین. در این فناوری «بلوک‌هایی» از داده‌های رمزگذاری شده به روشی قوی به یکدیگر «زنجیرشده» شوند تا اطمینان حاصل شود که پس از ثبت تراکنش، داده‌ها نمی‌توانند تغییر داده شوند.

چالش اصلی موردبحث پیرامون خدمات بلاک‌چین در مخابرات این است که کاربردهای زیاد و متعددی وجود دارد. باتوجه‌به تعداد زیادی از نمونه‌های موجود پایگاه‌های داده و ذخیره‌سازی که می‌توانند با دفتر کل توزیع‌شده جایگزین و به طور قابل‌توجهی بهبود یابند.

میرکو ولتولینی، رئیس جهانی Network On Demand در Colt Technology Services عقیده دارد که بلاک‌چین یک فناوری همه‌منظوره است که به طور بالقوه کاربردهای متعددی در دنیای مخابرات دارد، از فعال‌کردن خدمات جدید (مانند مدیریت اتصال بین دستگاه‌های اینترنت اشیا به شیوه‌ای ایمن و قابل‌اعتماد) برای ساده‌سازی عملیات مخابراتی داخلی استفاده می‌شود.

تراکنش‌های بین شرکت‌ها بر ترکیبی از رویه‌های خودکار و دستی تکیه می‌کنند که فرایندهای همکاری تجاری را پیچیده، کند و پرهزینه می‌کند. بلاک‌چین این پتانسیل را دارد که اتوماسیون کامل را در چندین زمینه فعال کند، از تسویه‌حساب مالی و جلوگیری از تقلب گرفته تا رویه‌های KYC برای مشتریان داخلی. خدمات بلاک‌چین در مخابرات بسیار گسترده است.

برای مثال Colt  یک Proof of Concept (PoC) را با استفاده از فناوری خدمات بلاک‌چین در مخابرات برای خودکارسازی فرایند تسویه مالی بین اپراتورها اجرا کرده است، در ابتدا با همکاری PCCW Global، سپس به چندین اپراتور جهانی دیگر این توسعه گسترش یافت.

ولتولینی می‌گوید PoC :به سمت استقرار تولید پیش رفته است و ما در حال اجرای توافق‌های چندجانبه بین شرکت‌کنندگان هستیم .این ابتکار با ایجاد شبکه اتوماسیون کسب‌وکار ارتباطی (CBAN)، یک پلت فرم فناوری با ساختار حاکمیتی که هدف آن استانداردسازی و ترویج پذیرش فناوری بلاک‌چین در جهان حامل است، تکامل‌یافته است .ولتولینی اشاره می‌کند که موارد استفاده اولیه شناسایی‌شده، صدای بین‌المللی و داده‌های درخواستی است، اما موارد بیشتری در فضای ۵G، اینترنت اشیا، محاسبات لبه (edge compute)، رومینگ موبایل و ذخیره‌سازی اضافه خواهند شد.

خدمات بلاک‌چین در مخابرات در حال حرکت به چه سمتی است؟

بلاک‌چین، به طور ویژه، به‌عنوان یک فناوری حیاتی برای مدیریت این اتصال معرفی شده است و عصر جدیدی را در کارایی، شفافیت و امنیت تراکنش‌های جهان گشوده است.

Dennis Meurs، معاون و مدیرکل Syniverse، مسئول تعیین استراتژی، توسعه محصول و توسعه کسب‌وکار برای مجموعه کامل تراکنش، تسویه، کلاهبرداری و خدمات امنیتی، از جمله بلاک‌چین است. او می‌گوید که با اینترنت اشیا، بسیاری از شرکت‌ها با بازیکنانی تجارت می‌کنند که هرگز با آن‌ها تجارت نکرده‌اند.

از نظر او هنر این که چگونه می‌توانیم بهتر، سریع‌تر، با‌کیفیت‌تر و ایمن‌تر به هم متصل شویم، در دست فناوری بلاک‌چین و خدمات بلاک‌چین در مخابرات است.

آقای Meurs اضافه می‌کند: در صنعت مخابرات، همه چیز استاندارد شده است، بنابراین باید مطمئن شویم که هر چیزی را که در یک نقطه داده ارسال می‌شود، ما واقعاً می‌توانیم بخوانیم، و سپس شما می‌توانید بخش دیگر را نیز بخوانید. چرا ما فقط سیستمی نمی‌سازیم که بسیار عمومی تر باشد، جایی که بلاک‌چین به‌عنوان یک فناوری خوب معرفی می‌شود. در مورد کسب درآمد از هر نوع تراکنش، اشتراکات زیادی وجود دارد.

Meurs  در سال ۲۰۱۳ به Syniverse پیوست و بیش از ۱۸ سال تجربه در سطوح ارشد تسویه‌حساب، تسویه‌حساب، و وظیفه مدیریت درآمد برای طیف وسیعی از شرکت‌های مخابراتی پیشرو را دارد.

او در مصاحبه‌ای عنوان می‌کند: من می‌توانم به بازار بروم و می‌توانم هزاران نفر از افراد بسیار باهوش و گران‌قیمت را استخدام کنم و سپس انواع سخت‌افزارها را تهیه کنم و خودم شروع به ساختن این سیستم‌های استاندارد کنم، یا می‌توانم شریکی پیدا کنم که می‌داند چگونه این کارها را انجام دهد و می‌تواند مقیاس بیاورد. باتوجه‌به اینکه ما روزانه چند میلیارد تراکنش انجام می‌دهیم، باید یک راه‌حل مقیاس‌پذیر باشد. به‌این‌ترتیب ما به IBM رسیدیم – آنها حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ استقرار لایو از بلاک‌چین دارند که برای خدمات بلاک‌چین در مخابرات ضروری است.

Syniverse و IBM با هم راه‌حلی را ارائه می‌دهند که تخصص درآمدزایی و تسویه‌حساب Syniverse را با فناوری پیشرفته و رهبری بلاک‌چین IBM ترکیب می‌کند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: مقیاس پذیری در بلاکچین

خدمات بلاک‌چین در مخابرات: بلاک‌چین و فناوری ۵G

قدرت پوشش  5G از طریق کاهش تأخیر، سرعت و ظرفیت بالا به دستگاه‌های IoT اجازه می‌دهد تا به طور گسترده مورداستفاده قرار گیرند. به طور هم‌زمان، این دستگاه‌ها می‌توانند امنیت، تمرکززدایی، تغییرناپذیری و داوری توافقی زنجیره‌های بلوکی را به‌عنوان لایه‌های بنیادی مورداستفاده قرار دهند.

طبق گفته آقای Meurs، دنیای قدیمی مثل همیشه با دنیاهای جدید همزیستی خواهند داشت. من می‌دانم که ۵G در فضای مخابراتی از قالب خاصی استفاده می‌کند که ما آن را برای قراردادن در بلاک‌چین انتخاب کرده‌ایم.آنچه او در اینترنت اشیا می‌بیند، تعداد نکات مثبتی است که شرکت‌های مخابراتی برای رسیدگی به خواسته‌های مشتریان ایجاد کرده‌اند و تقاضای این شرکت‌ها برای خدمات بلاک‌چین در مخابرات به طور تصاعدی درحال‌رشد هستند و همین باعث می شود به زودی ببینیم که بلاک‌چین صنعت مخابرات را چطور متحول می‌کند .

او اضافه می‌کند، بلاک‌چین یک فناوری است، اما مهم‌تر از آن، یک راه‌حل است که شما می‌توانید همه این موارد غیراستاندارد را به کمک آن استاندارد کنید و زمان بسیار بیشتری را برای کنترل آن به دست آورید، به این معنی که موانع ورود یک شرکت کوچک‌تر برای همکاری با شرکت‌های بزرگ‌تر را به‌راحتی برطرف می‌کند و این فرایند را به طور چشمگیری ساده‌تر می‌کند.

خدمات بلاک‌چین در مخابرات در آینده چه تغییراتی را خواهد تجربه کرد؟

بر اساس گزارش مانیتور دیلویت، پذیرش بلاک‌چین می‌تواند به طور قابل‌توجهی تقلب در رومینگ را کاهش دهد و همچنین مدیریت ID را از طریق فرایندهای آنی و خودکار مبتنی بر قراردادهای هوشمند بهینه کند.

ناگتس، یک استارت‌آپ بریتانیایی در زمینه خدمات بلاک‌چین در مخابرات، با ارائه‌دهندگان بزرگ مخابراتی همکاری می‌کند تا برخی از مزایایی را که خدمات بلاک‌چین در مخابرات می‌تواند برای صنعت فراهم کند، به ارمغان بیاورد. آلستر جانسون، مؤسس این شرکت، با تعدادی از شرکت‌های مخابراتی از نظر واکنش‌های انسانی و چالش‌هایی که ممکن است هنگام استفاده از بلاک‌چین در این بخش ایجاد کند، صحبت کرده است.
جانسون می‌گوید: برای اینکه بتوان به سمت خدمات بلاک‌چین در مخابرات حرکت کنید، کسب‌وکاری با کمی اعتمادبه‌نفس و توانایی لازم است. به نظر می‌رسد که این فناوری در رادار همه شرکت‌های فعال در این حوزه است، اما به نظر می‌رسد صحبت‌ها و  تصمیمات زیادی وجود دارد اما اقدامات زیادی انجام نمی‌شود.

همانگونه که در مقالات قبلی خط دید شما می‌بینید، علی‌رغم اینکه تمام شرکت‌های نوپا و جوان که باتوجه‌به پذیرش جهانی بلاک‌چین، به‌سرعت در حال پیشروی در ارتباطات تلفنی هستند، اما صنعت مخابرات تا حدودی کند است. آنها درگذشته خیلی خوب فعالیت داشته‌اند و پول زیادی هم از کار به دست آورده‌اند، اما گاهی اوقات آن‌ها از این رویه سابق خود راضی هستند و میل به تغییر ندارند. اما باید به این نکته توجه کنند که این روزها، اگر نوآوری در خدمات نداشته باشی، خیلی زود عقب می‌مانی.

جانسون پیش‌بینی می‌کند که برخی از شرکت‌های کوچک‌تر و سریع‌تر مخابراتی که به دنبال ایجاد تمایز و پیشرفت هستند، ابتدا آن‌ها خدمات بلاک‌چین در مخابرات را به کار خواهند برد. در ادامه برخی شرکت‌های مخابراتی بزرگ‌تر که احتمالا جا مانده‌اند، این روند را دنبال خواهند کرد.

جانسون در پایان می‌گوید: آنها نیز خدمات بلاک‌چین در مخابرات را به کار خواهند گرفت و از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد. خدمات بلاک‌چین در مخابرات در ترکیب با ۵G  و IoT، نیروی محرکه اقتصاد در پنج تا ۱۰ سال آینده خواهد بود.

خدمات بلاک‌چین در مخابرات می‌تواند کاربردهای متنوعی را در سراسر صنعت مخابرات ارائه دهد و این فناوری پتانسیل تأثیرگذاری قابل‌توجهی بر مدل‌های عملیاتی CSP دارد که به ما نشان می دهد بلاک‌چین صنعت مخابرات را چطور متحول می‌کند.

گزارش‌های مانیتور دیلویت بیان می‌کنند که گسترش خدمات بلاک‌چین در مخابرات در نهایت به این بستگی دارد که چگونه به طور فعال پذیرش موارد استفاده توسط CSPها هدایت می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا