اخبار بلاکچین

میانگین کارمزد تراکنش بیت کوین به کمتر از ۱ دلار کاهش می یابد

یکی از مهمترین اخبار بلاک چین و بیت کوین این روز‌ها کاهش چشمگیر هزینه تراکنش در شبکه بیت کوین بوده است که به طور دقیقتری در این مقاله از خط دید آن را بررسی می‌کنیم. علاوه بر ارتقاء به موقع، کاهش کارمزد تراکنش ها را می توان به عوامل متعددی از جمله کاهش قیمت بازار و کاهش سختی استخراج نسبت داد.

میانگین کارمزد تراکنش در بلاک چین بیت کوین (BTC) برای اولین بار در دو سال گذشته به زیر ۱.۰۰ دلار کاهش یافت و این امر باعث تقویت بیشتر مورد استفاده از آن به عنوان یک سیستم مالی «جریان اصلی» پایدار شد.

همیشه کارمزدهای بالای تراکنش در شبکه‌های بلاک چین یکی از مهمترین موانع برای کاربران به شمار می‌رود، مخصوصاً هنگام انجام تراکنش‌های کم ارزش. به عنوان مثال، کارمزد تراکنش‌ها بر روی بلاک چین اتریوم در طول تبلیغات توکن غیرقابل معاوضه (NFT) چندین بار افزایش یافت و باعث ایجاد استرس در کاربران عمومی شد.

در حالی که اکوسیستم بیت کوین در گذشته نیز سهم عادلانه خود را از کارمزدهای بالای تراکنش حفظ کرده است، ارتقاء به موقع – از جمله شبکه لایتنینگ و Taproot – تضمین کننده تراکنش های سریع تر و ارزان تر در طول زمان بوده است.

همانطور که احتمالا در سر تیتر اخبار بلاک چین مشاده نمودید، از روز دوشنبه ۲۳ آگوست ۲۰۲۲، میانگین کارمزد تراکنش بیت کوین به ۰.۸۲۵ دلار کاهش یافت. این رقم آخرین بار در ۱۳ ژوئن ۲۰۲۰ مشاهده شد.

میانگین کارمزد تراکنش بیت کوین در ۳ سال گذشته

میانگین کارمزد تراکنش بیت کوین در 3 سال گذشته

علاوه بر ارتقاء به موقع، کاهش کارمزد تراکنش ها را می توان به عوامل متعددی از جمله کاهش قیمت بازار و کاهش سختی استخراج نیز نسبت داد. با این حال، دشواری استخراج یک بلوک جدید BTC شاهد بهبودی پایدار است. این به این دلیل است که ماینرها به سخت‌افزار ارزان‌تر دسترسی پیدا می‌کنند و در عین حال از این کمبود طولانی‌مدت به وجود آمده در تولید تراشه رهایی می‌یابند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: پیش بینی آینده بلاک چین

نمودار سختی شبکه بیت کوین

نمودار سختی شبکه بیت کوین

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌نمایید، آگوست ۲۰۲۲ پایان ریزش سه ماهه دشواری شبکه بود – بازگشت به ۲۸.۳۵۱ تریلیون از سقوط آزاد آن. به لطف تلاش‌های مداوم فعالان بلاک چین بیت کوین، شبکه بیت‌کوین همچنان  نشانه‌های گویا از یک سیستم مالی سالم را نشان می‌دهد.

اگرچه کاربران انتظار دارند که هر ارتقای شبکه هزینه های گاز و سرعت تراکنش را کاهش دهد، اما همه ارتقاها برای خدمت برای یک هدف مشخص طراحی و اجرا نمی‌شوند. به عنوان مثال، تیتر اخبار بلاک چین اتریوم این روز‌ها، ارتقای اتریوم یا The Merge، هزینه های گاز را کاهش نخواهد داد.

همانطور که توسط بنیاد اتریوم توضیح داده شده است:

«ادغام استفاده از اثبات کار، انتقال به اثبات سهام برای اجماع را پایان می‌دهد، اما هیچ پارامتری را که مستقیماً بر ظرفیت یا توان شبکه تأثیر می‌گذارد، به‌طور قابل توجهی تغییر نمی‌دهد».

ارتقای Merge شامل پیوستن به لایه اجرایی موجود شبکه اصلی اتریوم با Beacon Chain است که به طور موثر نیاز به استخراج انرژی بر را از بین می برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا