آموزش بلاکچیناخبار بلاکچینبلاکچین در صنایع

پیش بینی آینده بلاک چین

در پایان سال ۲۰۲۱ ارزش بازار ارزهای دیجیتال جهانی به ۳ تریلیون دلار یعنی بالاترین رقم در تاریخ رسید. فناوری بلاک چین فراتر از یک سیستم برای انتقال امن ارزهای دیجیتال است. غیر از امور مالی می‌توان از آن در برنامه‌هایی از جمله مراقبت‌های بهداشتی، بیمه، رای‌گیری، مزایای رفاهی و … استفاده کرد. با توجه به اینکه این فناوری سال ها است، بر تجارت و دیگر قسمت های جامعه تاثیر گذاشته است، اقتصاد جهانی برای انقلاب بلاک چین آماده می‌شود. در حال حاضر هشت شرکت از ۱۰ شرکت بزرگ جهان در حال ساخت مجموعه ای از محصولات با بلاک چین هستند. هر صنعت یا سازمانی که درگیر ثبت و نظارت بر تراکنش‌ها باشد، از انتقال عملیات خود به یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین سود می‌برد.

آینده بلاک چین در خدمات مالی

یکی از حوزه‌هایی که پیش‌بینی می‌شود با فناوری بلاک چین به تکامل خود برسد، پرداخت‌های فرامرزی است. کانال مجهز به بلاک چین IBM از پروتکل Stellar استفاده می‌کند و به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا پرداخت‌های بین ‌مرزی را تقریباً بلافاصله انجام دهند. World Wire API در سیستم‌های پرداخت بانک‌ها ادغام شده است و World Wire دارایی دیجیتال را به ارز تبدیل می کند تا تراکنش را کامل نماید.

آینده بلاک چین
آینده بلاک چین

پذیرش فناوری بلاک چین در تجارت

فناوری بلاک چین پیامدهای زیادی برای کسب و کار دارد و محرک های اصلی برای پذیرش درآمد بیشتر، هزینه کمتر و استفاده کارآمدتر از زمان است. نمونه هایی از نحوه پذیرش بلاک چین توسط شرکت ها عبارتند از:

  • ConsenSys Quorum   در اصل توسط JP Morgan توسعه داده شد، Quorum یک سرویس در سطح سازمانی است که به شرکت‌ها کمک می‌کند، شبکه‌های بلاک چین در مقیاس بزرگ را مدیریت کنند.
  •  LVMH  شرکت کالاهای لوکس برای ردیابی کالاها و مبارزه با جعل از طریق بلاک چین است. بیش از ۱۰ میلیون محصول را در پلتفرمی که با پرادا و کارتیه ایجاد شده است، ثبت کرده است.

آینده بلاک چین در زمینه حقوقی

در قانون فناوری بلاک چین می تواند، برای ایجاد قراردادهای هوشمند و همچنین اعتبار اسناد مالکیت استفاده شود. اگر بلاک چین برای تایید، احراز هویت و ایمن سازی شواهد دادگاه استفاده شود، می تواند، کارایی سیستم عدالت کیفری را بهبود بخشد.

قراردادهای هوشمند، قراردادهای دیجیتالی هستند که ماهیت یک قرارداد قانونی را حفظ می کنند. مفاد قرارداد به صورت کد نوشته شده و در صورت احراز شرایط توافق شده بدون نیاز به دخالت یا واسطه به صورت خودکار اجرا می شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، بلاک چین به‌روزرسانی می‌شود و تنها طرف‌هایی که مجوز دارند، می‌توانند، نتایج را ببینند.

آینده بلاک چین
آینده بلاک چین

املاک و مستغلاته

همانگونه که در مقالات دیگر خط دید اشاره کردیم، در معاملات املاک و مستغلات معمولاً کاغذ بازی زیاد است. بلاک چین این پتانسیل را دارد که فرآیند یافتن و خرید املاک و مستغلات را از طریق توکن‌سازی برای نشان دادن دارایی‌های فیزیکی آسان نماید.

  • با حذف نیاز به واسطه، انتقال بین خریدار و فروشنده را آسان می کند.
  • از طریق دفتر کل دیجیتال توزیع شده، مدرک غیرقابل انکار مالکیت را ارائه می دهد.
  • سرمایه گذاری های کوچکتر در املاک و مستغلات را آسان می کند.
  • امنیت و شفافیت در بلاک چین بازار را بهبود می بخشد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: حقایقی در مورد بلاکچین

نوآوری های مراقبت های بهداشتی از طریق فناوری بلاک چین

سیستم باز و در عین حال بسیار ایمن بلاک چین آن را به یک گزینه عالی برای بهبود مراقبت های بهداشتی تبدیل می کند. به عنوان مثال، اطلاعات بیمار را می توان در یک پایگاه داده غیرمتمرکز و شفاف ذخیره کرد و آن را در دسترس بیماران و پزشکان بهداشتی قرار داد.

برخی از برنامه های بلاک چین :

  • MedicalChain  یک راه حل بلاک چین برای ایجاد یک پرونده سلامت دیجیتالی کاربر محور ارائه می دهد که می تواند به راحتی با پزشکان به اشتراک گذاشته شود. تمامی اطلاعات در قالب قابل بازرسی، ایمن و شفاف ثبت می شود.
  •  Guardtime  این شرکت به سازمان های مراقبت های بهداشتی و دولت ها کمک می کند تا بلاک چین را در سیستم های امنیت سایبری خود پیاده سازی کنند و داده های ضروری را ایمن نگه دارند.
  •  Curisium  این پلتفرم بلاک چین برای ساده کردن مذاکره تخفیف و مدیریت قرارداد از طریق استفاده از قراردادهای دیجیتالی نوآورانه طراحی شده است.
  •  Robomed این پلتفرم از جلسات پزشکی از راه دور و ربات‌های چت برای جمع‌آوری داده‌های بیمار استفاده می‌کند و آن‌ها را روی بلاک چین ضبط می‌کند تا بتوان به‌طور ایمن با متخصصان مراقبت‌های بهداشتی به اشتراک گذاشت.

تجارت

ابزارها و پلتفرم‌هایی که شرح داده شد، تنها نمونه‌هایی از نحوه بکارگیری فناوری بلاک چین در صنایع مختلف است. این موضوع پیامدهایی را که این فناوری برای مشاغل، تجارت و کل اقتصادها خواهد داشت و اینکه چقدر برای رهبران تجاری، تاجران و تصمیم گیرندگان با این فناوری مهم است را برجسته می کند.

بلاکچین در چه صنایعی کاربرد دارد ؟

بلاکچین در صنایع بسیاری همچون خدمات مالی، حقوق و املاک، می تواند کاربرد فراوانی داشته باشد.

بلاکچین در صنعت املاک چه کاربردی دارد ؟

در معاملات املاک و مستغلات معمولاً کاغذ بازی زیاد است. بلاک چین این پتانسیل را دارد که فرآیند یافتن و خرید املاک و مستغلات را از طریق توکن‌سازی برای نشان دادن دارایی‌های فیزیکی آسان نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا