آموزش بلاکچین

حقایقی در مورد بلاکچین

قراردادها،  معاملات و تراکنش‌های مالی، ساختارهای مهمی در نظام‌های حقوقی و سیاسی هستند. در عصر دیجیتال و با گسترش تعاملات بین دولت‌ها، سازمان‌ها و جوامع، حفاظت از دارایی‌ها و اطلاعات افراد و مدیریت آنها از جمله دغدغه‌های مهم محسوب می‌شود.

فناوری بلاکچین که با ارزهای دیجیتال به‌خصوص بیت‌کوین ایجاد شد، یک دفتر کل غیرمتمرکز و توزیع‌شده است که به منظور حفاظت از تراکنش‌ها با روشی مورد تأیید و غیر قابل تغییر به وجود آمد. در سیستم بلاکچین، کلیه قراردادها دارای کد دیجیتال هستند و در پایگاه‌های اطلاعاتی مشترک ذخیره می‌شوند به‌طوری‌که امکان تغییر یا حذف داده‌ها در آنجا وجود ندارد. اما این سیستم چگونه کار می‌کند؟ و چطور از اطلاعات حفاظت می‌کند؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی بلاکچین و روند گسترش آن بپردازیم، لطفا تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.   

فناوری غیر قابل تغییر بلاکچین

بلاکچین، دنیایی است که در آن همه قراردادها و تراکنش‌ها دارای رکورد و امضای دیجیتال هستند و افراد می‌توانند آنها را به‌راحتی شناسایی، تأیید و ذخیره کرده یا به اشتراک بگذارند. در این سیستم، افرد و سازمان‌ها می‌توانند بدون کمترین تنش با یکدیگر تعامل کنند. به عقیده برخی از صاحب‌نظران، فناوری بلاکچین در حال متحول کردن تجارت جهانی است و سازمان‌ها باید نحوه معاملات را بر اساس آن بازنگری کنند.

اما با توجه به روند رشد تکنولوژی در دهه‌های اخیر و تجربه تطبیق افراد با فناوری‌های جدید، برای اینکه بلاکچین بتواند انقلاب عظیمی در زیرساخت‌های اقتصادی و معاملات سنتی ایجاد کند، زمان لازم است. علاوه‌براین برای فراگیر شدن آن باید موانع فنی، اجتماعی و سیاسی از میان برداشته شوند.

فناوری بلاکچین

بلاکچین، یک شبکه نظیربه‌نظیر است که در سال ۲۰۰۸ با بیت‌کوین مطرح شد. در این سیستم می‌توان از طریق یک مرجع مرکزی به صدور و انتقال مالکیت ارز دیجیتال و تأیید تراکنش‌ها پرداخت. در فناوری بلاکچین، تراکنش‌های مالی و معاملات کاملا دوجانبه و غیرقابل تغییر هستند. از جمله مزیت‌های این فناوری عبارتند از:

 • کاهش هزینه‌های مربوط به تراکنش‌ها و معاملات
 • محافظت و نگهداری از سوابق و عملکردها
 • سرعت بخشیدن به معاملات جهانی
 • عدم دسترسی و تغییر اطلاعات و داده‌ها
 • امکان به‌روزرسانی داده‌ها در کل شبکه
 • عدم نیاز به واسطه برای انجام معاملات
 • ثبت دقیق تراکنش‌ها

بنابراین همانطور که ذکر شد، با گسترش این فناوری، تحول بزرگی در اقتصاد و تجارت جهانی و کسب‌وکارها ایجاد می‌شود. این سیستم غیرقابل هک است و همه تراکنش‌ها در عرض چند ثانیه تأیید و تسویه می‌شوند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: برترین الگوریتم های اجماع بلاک چین چیست؟

پذیرش فناوری نوظهور

آیا می‌توان پیش‌بینی کرد که چه مدت زمانی برای پذیرش فناوری‌های نوظهور لازم است؟ جواب این پرسش کاملا منفی است زیرا پذیرش هر تکنولوژی جدیدی نیاز به تغییر زیرساخت‌هایی دارد که توسط عموم مردم شناخته شده هستند. به‌عنوان مثال می‌توان به ظهور اینترنت اشاره کرد که تکامل آن دهه‌ها زمان برد و سال‌ها طول کشید تا افراد استفاده از آن را در زندگی روزمره خود پذیرفتند.

ارز دیجیتال نیز یک فناوری نوظهور است و روند تکامل و پذیرش آن نیازمند زمان است. هر تکنولوژی جدیدی باید در گام اول اطمینان و اعتماد اکثریت مردم را کسب کند؛ سپس آنها را به ایجاد شبکه‌هایی برای تعامل با دیگران ترغیب نماید. این مراحل کاملا تدریجی بوده و قطعا در مسیر خود با چالش‌هایی مواجه هستند؛ بنابراین نمی‌توان زمان مشخصی را برای پذیرش گسترده آن پیش‌بینی کرد.

حقایقی در مورد بلاکچین
حقایقی در مورد بلاکچین

روند پذیرش فناوری بلاکچین

بلاکچین یک فناوری جدید است که راه‌حل‌های مؤثر و کم‌هزینه‌ای را برای انجام معاملات بین‌المللی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. با توجه به نکات ذکر شده روند پذیرش آن را می‌توان به چهار بخش تقسیم کرد.

 • پذیرش توسط افراد محدود

بعد از معرفی فناوری بلاکچین، تعداد کمی از افراد در سراسر دنیا آن را جایگزین روش‌های سنتی پرداخت و تراکنش در معاملات کردند. با توجه به مزیت‌های این سیستم از جمله پرداخت فوری، انجام معاملات ارزی و دارایی‌های خارجی، به تدریج محبوبیت آن در بین مردم افزایش یافت و ارزش ارز دیجیتال رشد فزاینده‌ای پیدا کرد.

 • بومی‌سازی

در مرحله بعد، بلاکچین توسط سازمان‌های خصوصی و در شبکه‌های کوچک رشد یافت. به‌عنوان مثال در برخی از بانک‌ها و سازمان‌های بورس، فناوری بلاکچین جایگزین تراکنش‌های مالی کاغذی و دستی شد و ارز دیجیتال برای نقل و انتقالات مالی مورد استفاده قرار گرفت.

 • کاربرد گسترده

بلاکچین نیز همانند سایر فناوری‌ها برای رشد و توسعه نیاز به استفاده گسترده دارد؛ بنابراین در حال حاضر تمرکز دولت‌ها روی تغییر روش‌های سنتی کسب‌وکارها و جایگزین کردن این فناوری است.

 • تغییر و تحول

مرحله آخر، ایجاد تغییر و تحولات بین‌المللی است که می‌تواند سیستم اقتصادی، اجتماعی و سیاسی همه کشورها را دچار دگرگونی کند. در این مرحله باید عموم دولت‌ها و سازمان‌ها، قراردادهای دیجیتال و انجام معاملات از طریق ارزهای دیجیتال رایج را بپذیرند و خود را با این فناوری هوشمند تطبیق دهند. البته همانطور که بیان شد ممکن است این تغییر سال‌ها زمان ببرد و نیازمند کسب اعتماد عمومی است.

لازم به ذکر است که شما عزیزان با مجله تخصصی خط دید می توانید مطالب آموزشی، خبری و دیگر انواع مقالات در حوزه تکنولوژی های روز که در راس آنها نیز بلاکچین قرار دارد مطالعه نموده و سطح دانش خود را همزمان با پیشرفت تکنولوژی و علوم بالا ببرید .

توان پیش‌بینی کرد که چه مدت زمانی برای پذیرش فناوری‌های نوظهور لازم است؟

جواب این پرسش کاملا منفی است زیرا پذیرش هر تکنولوژی جدیدی نیاز به تغییر زیرساخت‌هایی دارد که توسط عموم مردم شناخته شده هستند.

غیر قابل تغییر بودن بلاکچین چطور از اطلاعات حفاظت می‌کند؟

در فناوری بلاکچین تراکنش‌های مالی و معاملات به دلیل کاملا دوجانبه بودن، غیرقابل تغییر می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا