آموزش بلاکچین

شفافیت در بلاک چین

علاقه روزافزون مردم به کریپتو کارنسی‌ ها باعث بیشتر دیده شدن بلاک چین شده است. پس از انقلاب کریپتو‌ کارنسی ها در دنیای فناوری توجه توسعه دهندگان و صاحبان کسب و کار به بلاک چین جلب شد. در این مقاله به بررسی یکی از ویژگی‌ های کلیدی اما کمتر بررسی شده بلاک چین یعنی شفافیت می‌ پردازیم.

بلاک چین چیست

شفافیت در بلاک چین
شفافیت در بلاک چین

بلاک چین یک پایگاه داده است. در دنیای فناوری به سامانه‌ هایی که به ذخیره و مدیریت داده‌ ها می‌ پردازد پایگاه داده می‌ گویند. پایگاه داده‌ های سنتی اطلاعات را در یک جدول نظم می‌ دهند. برای درک بهتر، دفتر حضور و غیاب معلم‌ تان را به یاد بیاورید. یک جدول که ردیف‌ های آن شامل نام دانش آموزان و ستون‌ های آن روز های سال بود. به این شیوه معلم‌ های مدرسه اطلاعات حضور و غیاب دانش آموزان را ذخیره می‌ کردند. بر خلاف پایگاه داده‌ های سنتی که مانند دفتر حضور و غیاب معلمان داده‌ ها را در یک جدول ذخیره می‌ کردند، این پایگاه داده اطلاعات را در تعدادی بلوک به هم متصل ذخیره می‌ کند. تفاوت دیگر بلاک چین با پایگاه داده‌ های سنتی عدم امکان تغییر داده‌ های ذخیره شده در بلاک چین است. به محض این که داده‌ ای در بلوک‌ های بلاک چین ذخیره می‌ کنید نمی‌توانید آن را ویرایش کنید.

شفافیت

شفافیت در بلاک چین
شفافیت در بلاک چین

شفافیت به معنی نبود هیچ گونه ابهام است. در مهندسی، تجارت و علوم انسانی شفافیت معنای تخصصی‌ تری دارد. شفافیت باعث دسترسی پذیری، آگاهی، افزایش کارایی و به دلیل راحت شدن نظارت باعث کاهش فساد می‌ شود. به عبارت دیگر می‌ توان گفت یک سیستم شفاف سیستمی است که دسترسی به داده‌‌ های آن آسان است، داده‌ های آن باعث آگاهی می‌ شود،‌ به دلیل در دسترس بودن اطلاعات کارایی سیستم بالا می‌ رود و به خاطر باز بودن، نظارت در آن آسان است و فساد را کاهش می‌دهد.

یکی از مهم ترین مسائل امروز جوامع بشری شفافیت است. مردم انتظار دارند که دولت شفاف باشد و در صورت بروز هرگونه فساد افراد خطاکار به سرعت شناسایی شده و مجازات شوند. دولت تمایل دارد تا مردم بدون هیچ گونه ابهامی اطلاعات مالی و شخصی خود را در اختیار دولت قرار دهند تا دولت بتواند از فرار مالیاتی، کلاهبرداری و این گونه تخلفات جلوگیری کند.شفافیت تنها به رابطه بین دولت و مردم خلاصه نمی‌ شود. در تجارت طرفین یک قرارداد تا جای ممکن قرار داد خود را شفاف و بدون هیچ گونه ابهامی می‌ نویسند.
در دانشگاه پژوهشگران با رعایت اصول تحقیق سعی در از بین بردن هرگونه ابهام از گزارش خود دارند.
در صنعت کارآفرینان تلاش می کنند تا با از بین بردن تاریکی و ابهام فضا را برای کارگران خود لذت بخش‌ تر کنند. به هر جا که نگاه کنید تمایل مردم برای شفافیت را می‌ بینید. این تقاضا برای شفافیت بی پاسخ نمانده است.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: کاربرد بلاک چین

شفافیت بلاک چین

بلاک چین شفافیت را افزایش می‌ دهد. این جمله‌ ای است که ممکن است از زبان دوست دارن این فناوری شنیده باشید اما بلاک چین چگونه این کار را می‌کند؟

بلاک چین یک پایگاه داده رو به رشد است که تمام تراکنش‌ ها را به ترتیب زمان وقوع در بلوک‌ هایی زنجیر شده به هم ثبت می‌کند. هر یک از این بلوک‌ها امکان دسترسی به (الف) داده‌های ساختار یافته در مورد تراکنش (ب)‌ تاریخ/زمان ایجاد اطلاعات (ج) کد ارجاع به بلوک قبلی را فراهم می‌کند. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا ترتیب تراکنش ها را شناسایی کنید و بتوانید تراکنش های مالی یک حساب را بررسی کنید. علاوه بر این مرتب بودن بلوک های زنجیره تضمین می کند که اطلاعات از تقلب حفظ شوند زیرا هر تغییری در تراکنش های مالی یک حساب، به دلیل شفافیت در سابقه تراکنش های آن حساب قابل شناسایی است. همه اینها پتانسیل انواع بلاک چین را برای کمک به شفافیت نشان می دهد، بنابراین به سیستم های دولتی اجازه می دهد با سوء استفاده از منابع عمومی مبارزه کنند، فرایند حسابرسی را تسهیل کنند و از تقلب جلوگیری کنند.

بلاک چین شفافیت را به سیستم هایی که از آن استفاده می کند می آورد،‌اما باید توجه کنید که نگهداری یک شبکه بلاکچین هزینه بالایی دارد به دلیلی وجود نود های فراوان (مراکز غیر ذخیره سازی اطلاعات) انرژی پردازشی و برق فراوانی نیاز دارید تا یک شبکه بلاکچین را فعال نگه دارید.

لازم به ذکر است که شما عزیزان با مجله تخصصی خط دید می توانید مطالب آموزشی، خبری و دیگر انواع مقالات در حوزه تکنولوژی های روز که در راس آنها نیز بلاکچین قرار دارد مطالعه نموده و سطح دانش خود را همزمان با پیشرفت تکنولوژی و علوم بالا ببرید .

بلاک چین چیست ؟

بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود.

شفافیت بلاک چین به چه معناست ؟

بلاک چین تمام تراکنش‌ ها را به ترتیب زمان وقوع در بلوک‌ هایی زنجیر شده به هم ثبت می‌کند که باعث شفافیت نهایی این زنجیره بلاک خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا