آموزش بلاکچین

غیر قابل تغییر بودن بلاک چین

بلاک چین فناوری نو ظهوری است که برای اولین بار در کریپتو کارنسی ها ظاهر شد اما به سرعت پتانسیل های این فناوری باعث شد تا از آن در دیگر زمینه‌ها نیز استفاده شود. در این مقاله با تغییر ناپذیری یکی از مهم‌ترین شاخصه های بلاک چین بیشتر آشنا می‌شویم.

فناوری بلاک چین

در سال ۲۰۰۸ درحالی آخرین نشانه‌های بحران مسکن آمریکا در حال محو شدن بودند دامنه bitcoin.org ثبت شد. فردی به نام ساتوشی ناکاموتو نظام مالی درست کرده بود که نسبت به تورم مقاوم بود. در سوم ژانویه نمی‌توانید از پول‌های درون جیبتان کپی بگیرید و آن‌ها را خرج کنید.

بلاک چین راه حل این مشکل بزرگ بود. یک دفتر کل بزرگ که همه دخل و خرج ها درون آن نوشته شده است.
شبکه بیت کوین یک دفتر کل دارد که اطلاعات حساب و تراکنش های کاربران در آن ذخیره می‌شوند. سوابق پول‌های خرج شده و به دست آمده شما، اجازه تقلب و خرج کردن دوباره پول را نمی‌دهد.

با اینکه دفتر کل راه حل خرج کردن چند باره پول‌های دیجیتال است آیا نمی‌توان با دست بردن درون این دفتر کل سوابق خودتان را تغییر دهید؟ در اینجا ویژگی دیگری از این فناوری کمک کننده است.
اساساً بلاک چین یک سامانه غیر متمرکز برای ذخیره اطلاعات است.
غیر متمرکز بودن به این معنا است که این دفتر کل بین همه اعضای شبکه بلاکچین توزیع شده است.
بنا بر این یک دفتر کل وجود ندارد تا شما بتوانید آن را دست کاری کنید. در حقیقت اگر قصد این کار را داشته باشید باید همه دفاتر کل شبکه بیت کوین را ویرایش کنید. یک دفتر کل توزیع شده می‌تواند راه حل خیلی از مشکلات باشد آن را دست کم نگیرید.

نحوه کار کردن بلاک چین

بلاک چین چگونه کار می‌کند

بلاک چین غیر قابل تغییر است.
درست تر آن است که بگوییم اطلاعات ذخیره شده در این شبکه را نمی‌توان حذف یا ویرایش کرد.
اگر شما داده‌ای را در شبکه بلاکچین ثبت کنید دیگر نمی‌توانید برگردید و آن را تغییر دهید یا آن را پاک کنید. برای اینکه درک کنیم چرا این اتفاق می‌افتد باید ابتدا با تعریف چند اصطلاح آغاز کنیم:

بلاکچین: یا زنجیره بلوکی اطلاعات، فناوری غیر متمرکزی است که به جمع آوری داده می‌پردازد.

نود: نرم‌افزاری است که برای وصل شدن به شبکه بلاکچین استفاده می‌شود.

شبکه بلاکچین: مجموع همه نودها که با هم کار می کنند.

بلاک / بلوک: واحد های ذخیره اطلاعات در بلاک چین.

چین / زنجیره: بیانگر مفهوم به هم متصل بودن بلوک های بلاک چین است.

دفتر کل توزیع شده: دفتر کل، همه داده‌هایی است که در بلاک چین ثبت شده است.
همه نودها یک رونوشت از دفتر کل دارند.

هش / درهم ساز: تابع ریاضی است که مجموعه‌ای از داده‌ها را به شکل یک رشته از اعداد و حروف در می‌آورد.
برای مثال اطلاعات فردی خود از قبیل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، محل تولد و شماره ملی خود را به هش می‌دهید و هش این اطلاعات را به رشته ۵۲ED897E تبدیل می‌کند.
این رشته خروجی تابع هش نامیده می‌شود. خروجی تابع هش یک ویژگی خاص دارد. شما نمی‌توانید از روی آن به ورودی تابع هش برسید اما می‌توانید با دادن ورودی کاملاً مشابه به خروجی یکسان برسید.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: شفافیت در بلاک چین

حالا که با تعاریف پایه‌ای آشنا شدیم به تشریح عمل‌کرد این سامانه می‌پردازیم.
با کنار هم قرار گرفتن مجموعه‌ای از نودها یک شبکه ساخته می‌شود.
سپس اطلاعات مورد نظر را در یک بلوک می نویسیم و با طرح یک مسئله ریاضی از نودها می‌خواهیم علاوه بر حل مسئله ریاضی هش بلو‌ک قبلی را حساب کنند. هر نودی که زودتر جواب مسئله ریاضی را پیدا کند به عنوان برنده جایزه می‌گیرد و بقیه دفتر های کل از روی دفتر کل نود برنده به روز می‌شوند. به این شکل بلوک هایی از اطلاعات داریم که هش بلوک قبلی خود را نیز همراه خود دارند و به این وسیله به هم زنجیر شده‌اند.

تغییر ناپذیری

بلاک چین

بلاک چین زنجیره ای از بلوک ها است. این جمله کلید  تغییر ناپذیری بلاک چین است. بیاید سعی کنیم اطلاعات موجود در یک بلوک از این زنجیره را تغییر دهیم. مثلاً شبکه بلاکچین ما ۱۰۰۰ بلوک دارد و ما می‌خواهیم اطلاعات موجود در بلاک شماره ۵۰۰ را تغییر دهیم. با انجام این کار ما به عنوان یک نود وارد شبکه می‌شویم و اقدام به تغییر دفتر کل می‌کنیم سپس با رقابت کردن با بقیه نودها آخرین مسئله ریاضی را حل می‌کنیم.
طبق معمول بقیه نودها باید دفاتر کل خود را بر طبق دفتر کل تغییر داده شده ما به روز کنند.
اما مشاهده می‌کنند که هش های ثبت شده ما با بقیه دفاتر کل متفاوت است در نتیجه دفتر کل ما به عنوان یک دفتر کل تغییر یافته از شبکه کنار گذاشته می‌شود و بقیه نودها دوباره به رقابت می پردازند.

لازم به ذکر است که شما عزیزان با مجله تخصصی خط دید می توانید مطالب آموزشی، خبری و دیگر انواع مقالات در حوزه تکنولوژی های روز که در راس آنها نیز بلاکچین قرار دارد مطالعه نموده و سطح دانش خود را همزمان با پیشرفت تکنولوژی و علوم بالا ببرید .

فناوری بلاک چین از کجا شروع شد؟

در سال ۲۰۰۸ درحالی آخرین نشانه‌های بحران مسکن آمریکا در حال محو شدن بودند دامنه bitcoin.org ثبت شد. فردی به نام ساتوشی ناکاموتو نظام مالی درست کرده بود که بر پایه بلاکچین کار می کرد و نسبت به تورم مقاوم بود.

بلاک چین غیر قابل تغییر است به چه معناست؟

درست تر آن است که بگوییم اطلاعات ذخیره شده در این شبکه را نمی‌توان حذف یا ویرایش کرد.
اگر شما داده‌ای را در شبکه بلاکچین ثبت کنید دیگر نمی‌توانید برگردید و آن را تغییر دهید یا آن را پاک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا