آموزش بلاکچین

اجزای بلاک چین

بلاک چین دید ما به تبادل اطلاعات و معاملات مالی را عوض کرده است. اینکه چگونه زنجیره ای از بلوک‌ها دیدگاه ما را در مورد سیستم‌های قدیمی تغییر داده است، همچنان یکی از موضوعات برجسته گفت و گو ها در مورد آینده پیش روی دنیای فناوری است. فناوری بلاکچین در ابتدا صرفاً بخشی از سیستم کریپتو کارنسی‌ها بود، اما رفته‌رفته به یک تکنولوژی مستقل تبدیل شد. یادگیری بخش‌های اصلی بلاک چین برای دوست داران این فناوری نوظهور به درک بهتر و چرایی اهمیت این فناوری کمک میکند.

اجزای منطقی بلاک چین

اجزای منطقی بلاک چین
اجزای منطقی بلاک چین

مهم‌ترین بخش‌های بلاک چین عبارتند از:

۱- برنامه نود (Node)

۲- دفتر توزیع شده (Ledger)

۳- الگوریتم‌های اجماع

۴- ماشین مجازی (Virtual machine)

البته که بلاک چین اجزای دیگری نیز دارد، اما همه اجزای بلاک چین به نوعی زیر مجموعه‌ای از این چهار بخش اصلی هستند.

برنامه نود در بلاک چین

اگر می‌خواهید با دوست خود در تلگرام صحبت کنید ابتدا  برنامه تلگرام را نصب می‌کنید. دقیقاً به همین شکل اگر می‌خواهید در یک شبکه بلاکچین خاص (مثلاًشبکه بلاکچین بیت کوین) شرکت کنید باید نرم‌افزار نود(Node) آن را دانلود و نصب کنید.

نود (Node) یا معادل فارسی آن گره،‌ نرم افزاری است که برای شرکت کردن در بلاک چین های مختلف استفاده می‌شود. هر شبکه بلاکچین باید یک برنامه نود داشته باشد. محتویات این برنامه شامل پروتکول‌های شبکه بلاکچین، پایگاه داده و کیف الکترونیک شما می‌شود. وظیفه برنامه نود ذخیره، گسترش و حفظ داده‌های بلاک چین است. به علاوه اطلاعات مربوط به حساب کاربری شما و کیف الکترونیک شما بر روی برنامه نود ذخیره می‌شود.

دفتر کل توزیع شده بلاک چین

دفتر کل توزیع شده
دفتر کل توزیع شده

دومین بخش مهم بلاک چین دفتر توزیع است. قبل از اینکه به تشریح دفتر توزیع بپردازیم بهتر است با معنای آن آشنا شویم. دفتر کل یا Ledger در‌واقع به هر پرونده (معمولاً یک فایل کامپیوتری)  اشاره می‌کند که داده‌ها و تراکنش‌های هر کاربر را مستند می‌کند.

بنابراین دفتر توزیع شده در اصل پرونده‌ای است از داده‌ها و تراکنش‌های کاربران که می‌توانید آن را بین همه برنامه‌های نود توزیع کنید. دفتر کل توزیع شده پایگاه داده‌ (مجموعه داده) یکسان و مشترکی است که به صورت مداوم بین نود‌ها هماهنگ می‌شود.

وجود نود منطقی است اما بلاک چین چه نیازی به دفتر کل توزیع شده دارد؟ اولین نمونه موفق و معروف بلاک چین بیت کوین بوده است. یکی از اهداف سازنده بیت کوین ساخت شبکه مالی غیر متمرکز بوده است. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم دفتر کل پرونده‌ای است که داده‌ها و تراکنش‌های کاربران را ذخیره می‌کند. در شکل سنتی این دفتر کل در دست یک نهاد یا یک شرکت بوده است. برای مثال در سیستم بانکی داده‌ها و تراکنش‌های ما در دست بانک است. اما سازنده بیت کوین قصد داشت تا سیستمی طراحی‌کند تا این دفتر کل به صورت غیر متمرکز بین همه استفاده کنندگان بیت کوین توزیع شود. بنابر این دفتر کل توزیع شده را اختراع کرد.

در شبکه بلاکچین بیت کوین همه نود‌ها یک نسخه از دفتر کل را دارند و مدام دفتر کل خود را با یکدیگر هماهنگ می‌کنند. به این شکل یک دفتر کل توزیع شده وجود دارد که نقش دفتر کل بانک‌ها را بازی می‌کند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بلاکچین چیست ؟

الگوریتم‌های اجماع

نامتمرکز بودن دفتر کل مزایای بی شمای دارد اما یک مشکل اساسی را با خود به یدک می‌کشد. اگر هر کدام از نود‌های شبکه بلاکچین دفتر کل خود را داشته باشند از کجا بفهمیم (اجماع کنیم)‌کدام یک از این دفترها درست است. به صورت کلی رسیدن به اجماع در سیستم‌های نا متمرکز بسیار سخت‌تر از سیستم‌های متمرکز صورت می‌گیرد. در یک سیستم متمرکز تصمیم گیری بر عهده یک شخص (حقیقی یا حقوقی) قرار گرفته است در حالی که در یک سیستم نامتمرکز همه اعضا در تصمیم گیری مشارکت می‌کنند. بنابراین بسیار بدیهی است که نظرهای مختلفی وجود داشته باشد. برای رسیدن به اجماع در سیستم‌های نامتمرکز از الگوریتم‌های اجماع استفاده می‌شود. الگوریتم‌های اثبات کار و اثبات سهام از جمله الگوریتم‌های اجماع هستند.

ماشین مجازی

در شبکه بلاکچین امروزی ایجاد قراردادهای هوشمند اهمیت زیادی پیدا کرده است. به زبان ساده ماشین مجازی بلاک چین زیر ساخت‌های توسعه و استفاده از این قرار داد‌های هوشمند را فراهم می‌کند. پیاده‌سازی ماشین مجازی در اکوسیستم بلاک چین در کنار برنامه نود اتفاق می‌افتد. ماشین مجازی یک برنامه است که روی کامپیوتر پیاده‌سازی شده است. این برنامه درست مانند یک کامپیوتر واقعی عمل می‌کند و همه اجزای آن مانند پردازنده مرکزی و رم را دارد.

یک مثال از اجرای ماشین‌های مجازی در بلاک چین ماشین مجازی اتریوم یا EVM است. ماشین مجازی اتریوم درون برنامه نود وجود دارد و نیاز به نصب جداگانه آن نیست. این ماشین مجازی نشان می‌دهد که چقدر اجزای بلاک چین برای درک دستورالعمل‌های مدیریت وضعیت قرارداد‌های هوشمند دیجیتالی ارزشمند هستند. به علاوه وجود EVM در برنامه نود، اجرای ضوابط قرارداد‌های هوشمند را تضمین می‌کند.

برنامه نود،‌ دفتر کل توزیع شده،‌ الگوریتم‌های اجماع و ماشین‌های مجازی مهم‌ترین بخش‌های هر شبکه بلاکچینی است. با کنار هم قرار گرفتن این اجزا یک شبکه بلاکچین به وجود می‌آید و کار می‌کند.

شما مطالعه کننده عزیز این مقاله می توانید با مجله تخصصی خط دید مطالب آموزشی، خبری و دیگر انواع مقالات در حوزه تکنولوژی های روز که در راس آنها نیز بلاکچین قرار دارد بیشتر آشنا شوید و سطح دانش خود را همزمان با پیشرفت تکنولوژی و علوم روز بالا ببرید .

برنامه نود در بلاک چین چیست ؟

نود (Node) یا معادل فارسی آن گره،‌ نرم افزاری است که برای شرکت کردن در بلاک چین های مختلف استفاده می‌شود.

معنای الگوریتم‌های اجماع چیست؟

الگوریتم اجماع یک روش است که از طریق آن، تمام افراد فعال در شبکه بلاک چین به یک توافق مشترک درباره وضعیت حال حاضر دفترکل توزیع شده دست می‌یابند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا