آموزش بلاکچیناخبار بلاکچینبلاکچین در صنایع

کاربرد بلاک چین

بلاک چین سیستمی برای ذخیره اطلاعات است. در این سیستم امکان تغییر اطلاعات ثبت شده وجود ندارد. موارد مصرف فناوری بلاکچین یا زنجیره بلوکی تنها به بیت کوین محدود نشده است. شفافیت، امنیت و سرعت این فناوری باعث شده است تا پای این فناوری به حوزه‌های دیگر نیز باز شود. در ادامه با برخی از کاربرد‌های نوظهور آن در صنایع مالی، تجاری، دولتی و سایر صنایع آشنا می‌شویم.

کاربرد‌های بلاک چین در پرداخت‌های بین المللی

بلاک چین راهی برای ایجاد گزارش‌های امن و ضد‌دستکاری است. می‌توان از این فناوری برای ایجاد و ذخیره  اطلاعات حساس و مهم مانند اسناد پرداخت‌های بین‌المللی و انتقال پول استفاده کرد. استفاده از این سیستم تعداد واسطه‌هایی که معمولاً در این‌گونه تراکنش‌ها مورد نیاز است را کاهش می‌دهد.

کاربرد بلاک چین در بازارهای سرمایه‌ای

بلاک چین این پتانسیل را دارد تا باعث بهبود بازارهای سرمایه‌ای شود. به بازار‌های مالی که در آن اوراق قرضه یا اوراق بهادار خرید و فروش می‌شود بازار سرمایه می‌گویند. برای مثال بازار بورس اوراق بهادار و فرابورس از جمله بازارهای مالی ایران هستند. تسویه مالی سریع‌تر، ثبت و حسابرسی دقیق‌تر اسناد و بهبود در عملیات‌های مالی از جمله تاثیرات مثبت فناوری بلاکچین بر روی این بازار ها است.

کاربرد بلاک چین در تجارت بین‌المللی

روش سنتی تجارت بین‌المللی دردسر‌های زیادی برای کسب و کارها دارد. فرایند‌های آهسته، انتقال سخت نقدینگی، مشکلات فرامرزی و مدیریت اسناد ایجاد شده از جمله مشکلاتی است که کسب و کار‌ها در هنگام تجارت فرامرزی با آن رو به رو می‌شوند. فناوری بلاکچین این توانایی را دارد که معاملات مالی را ساده کرده و تجارت بین‌المللی را در هر نقطه‌ای از دنیا امکان‌پذیر کند.

انطباق مقررات و حسابرسی

ماهیت بسیار امن فناوری بلاکچین آن را برای حسابداری و حسابرسی بسیار مفید می‌کند. این فناوری احتمال خطای انسانی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و سوابق را یکپارچه می‌کند. به علاوه هیچکسی نمی‌تواند سوابق حساب را پس از قفل شدن با استفاده از فناوری بلاکچین تغییر دهد.

حفاظت از پولشویی

ویژگی زیربنایی نگهداری سوابق باعث می‌شود که اگر از این فناوری در زمینه ثبت اطلاعات مالی استفاده شود امکان پولشویی کاهش پیدا کند و شفافیت اطلاعات مالی به وجود بیاید.

معامالات همتا به همتا

شرکت‌های زیادی در دنیا وجود دارند که خدمات پرداخت p2p ارائه می‌کنند. بیشتر این سرویس ها معاملات را بر اساس جغرافیا محدود می‌کنند. شرکت‌های دیگر برای استفاده از خدمات آن‌ها کارمزد بالایی دریافت می‌کنند. و بسیاری از این شرکت‌ها بار ها هک شده‌اند. فناوری بلاکچین بسیاری از این موانع را برطرف می‌کند.

کاربرد بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین

دفترکل تغییر ناپذیر بلاک چین آن را برای کارهایی مانند ردیابی بلادرنگ کالا‌ها در حین جابجایی در سراسر زنجیره تامین مناسب می‌سازد. شرکت‌های حمل و نقل کلاً گزینه‌های زیادی پیش رویشان دارند و می‌توانند شبکه بلاک چین خود را متناسب با نیاز های خود تغییر دهند.

کاربرد بلاک چین در رسانه

NFT چگونه کار می_کند

می‌توان از فناوری بلاکچین برای حفاظت از حقوق مالکیت معنوی استفاده کرد. NFT یکی از مثال‌های کاربرد این فناوری در رسانه است. توکن غیر قابل معاوضه یا NFT به دارریی دیجیتالی می‌گویند که مانند آثار هنری می‌توان آن‌ها را کلکسیون کرد. از ان‌اف‌تی برای حفظ حقوق مالکیت معنوی یا کپی رایت استفاده می‌شود.

کاربرد بلاک چین در بایگانی اطلاعات

دولت‌ها مسئول نگهداری اطلاعات فراوانی هستند. تاریخ تولد، تاریخ فوت، وضعیت تاهل یا اسناد انتقال اموال مانند ماشین و خانه تنها بخشی از اطلاعاتی هستند که دولت موظف به ثبت و نگهداری آن‌ها است. برخی از این اطلاعات تنها به صورت کاغذی ذخیره می‌شوند. مراحل ثبت و بایگانی این اطلاعات بسیار زمان بر است. همواره این اطلاعات در معرض آسیب دیدگی یا نابودی هستند. فناوری بلاکچین با توجه به امنیت و سرعتی که در ثبت و بازخوانی این اطلاعات دارد می‌تواند این مشکلات ذکر شده را برطرف کند.

کاربرد بلاک چین در رای گیری

استفاده کردن از بلاک چین در رای گیری یکی از داغ ترین کاربردهای این فناوری بوده است. با توجه به اینکه استفاده از این فناوری باعث بهبود امنیت پروسه رأی گیری می‌شود متخصصان زیادی آینده را از آن این فناوری می‌دانند. اما عده‌ای از متخصصان پیاده کردن یک شبکه بلاک چین به منظور رای گیری را بسیار سخت می‌دانند.

کاربرد بلاک چین در اخذ مالیات

فناوری بلاکچین می‌تواند فرایند دشوار ثبت مالیات را که مستعد خطای انسانی است، با اطلاعات کافی ذخیره شده در شبکه بلاک چین بسیار کارآمدتر کند.

این تکنولوژی برای اولین بار در ارز دیجیتال بیت کوین استفاده شده است. بعد از گذشت مدتی توسعه دهندگان به پتانسیل پنهان در این فناوری پی بردند و شروع به یافتن کاربرد‌های دیگری برای این فناوری نمودند کاربردهای ذکر شده نوآوری‌هایی بودند که تا به امروز  کشف شده‌اند. با اینکه مدت زمان زیادی از عمر این فناوری نمی‌گذرد کاربردهای بسیاری برای این تکنولوژی نوظهور پیدا شده است. تحلیل گران حوزه تکنولوژی آینده روشنی را برای بلاک چین متصور هستند. شاید در آینده روزی فرا برسد که بسیاری از کارهای ما بر بستر شبکه‌های بلاک چین صورت بگیرد تا به این شکل جامعه‌ای امن تر دولتی سریع‌تر و تجارتی آسان‌تر داشته باشیم.

شما مطالعه کننده عزیز این مقاله می توانید با مجله تخصصی خط دید مطالب آموزشی، خبری و دیگر انواع مقالات در حوزه تکنولوژی های روز که در راس آنها نیز بلاکچین قرار دارد بیشتر آشنا شوید و سطح دانش خود را همزمان با پیشرفت تکنولوژی و علوم روز بالا ببرید .

کاربرد‌های بلاک چین در پرداخت‌های بین المللی چیست؟

می‌توان از این فناوری برای ایجاد و ذخیره  اطلاعات حساس و مهم مانند اسناد پرداخت‌های بین‌المللی و انتقال پول استفاده کرد.

بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین چه کاربردی دارد؟

دفترکل تغییر ناپذیر بلاک چین آن را برای کارهایی مانند ردیابی بلادرنگ کالا‌ها در حین جابجایی در سراسر زنجیره تامین مناسب می‌سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا