بلاکچین در حوزه مسکن

بلوک به بلوک: چگونه فناوری بلاک چین در حال تغییر بازار املاک و مستغلات است

املاک بزرگترین مرکز ثروت در جهان است و اگر دنیای ارزهای دیجیتال و بلاک چین به دنبال راهی سریع برای پذیرش انبوه باشد، هیچ راهی بهتر از شراکت با صنعت املاک و مستغلات وجود ندارد.

 بر اساس گزارش سپتامبر ۲۰۲۱ توسط Savills World Research ، ارزش تخمینی کل املاک و مستغلات جهان ۳۲۶.۵ تریلیون دلار است. در مقایسه، ارزش بازار بخش کریپتو در اواسط جولای حدود ۱ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود.

علاوه بر این، بازار املاک – حداقل بخش املاک تجاری – با موانع ورود پرهزینه و اطلاعات نامتقارن که به نفع خودی هاست دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. هزینه های آن بالا، کاغذبازی طاقت فرسا، و اسناد گاهی معیوب، جعل یا مفقود شده‌است. خرید و فروش برخی از این املاک ممکن است سالها طول بکشد. یکی از دلایل این مشکلات پیرامون بیزینس املاک، به دلیل عدم وجود نقدینگی کافی در این بازار است. در مجموع، تعجب آور نیست که بسیاری بر این باورند که این بازار برای ایجاد یک تحول عظیم آماده است، به ویژه از طریق توکن سازی با کمک فناوری بلاک چین.

شاید می‌توان گفت که این مفهوم توکنیزه کردن املاک و مستغلات، بحث جدیدی نیست. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۹، یک ویلای ۶.۵ میلیون یورویی در بولونی، خارج از پاریس، توکنیزه شد. یک میلیون سهم در بلاک چین اتریوم برای فروش گذاشته شد، اولین ملکی که در فرانسه به عنوان تراکنش بلاک چین در حوزه مسکن فروخته شد. یک فرد می توانست بخشی از این ویلای لوکس را با قیمت ۶.۵ یورو خریداری کند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: فرصت های جدید و نقش بلاک چین در صنعت مسکن

آیا همه املاک به کمک بلاک چین قطعه قطعه خواهند شد؟

بازار شدیدا صعودی توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) در سال‌های گذشته (دارایی‌های در قالب املاک و مستغلات در واقع غیرقابل معاوضه هستند)- به همراه برخی مقررات حمایتی، مانند مقررات Crowdfunding (Reg CF) در ایالات متحده، توجه را به طور دقیق‌تری در مورد همکاری ارزهای دیجیتال و املاک آموزش داده است. علاوه بر‌این، هیاهوی متاورز ، از جمله حراج زمین مجازی رکوردشکنی یوگو لبز، نیز تاثیری بر بلاک چین در حوزه املاک نگذاشته‌است.

بابی سینگ، موسس  NiftySky DAO، که در کنوانسیون ژوئن NFT.NYC 2022 سخنرانی می‌کرد، عقیده دارد Web3 تماماً در مورد مالکیت، مالکیت سهام تقسیم‌بندی شده خواهد بود.» “تصور کنید که امپایر استیت بیلدینگ را به ۲ میلیارد سهام تقسیم کنید.” یک فرد می تواند یک قطعه از ساختمان امپایر استیت را با چند دلار داشته باشد.

سینگ در ادامه در مورد گسترش رویکرد توکنیزه کردن املاک با بلاک چین بیان نمود: “اگر شما مالک یک سهم از یک ملک شوید، به احتمال زیاد دائما در مورد آن با دوستان و آشنایان خود صحبت خواهید کرد. این صحبت های مالکان باعث به وجود آمدن هیجان بیشتر در این حوزه و استتقبال بیشتر مردم از آن است. این مفهومی که عنوان شد بسیار مهم است و دلیل پیش بینی متخصصان این حوزه از آینده بلاک چین در حوزه املاک و مستغلات است. با توجه به نکاتی که در این مقاله مجله خط دید بررسی کردیم، انقلاب بلاک چینی در املاک و مستغلات کاملا محتمل به نظر می‌رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا