بلاکچین در حوزه مسکن

راه حل‌های بلاک چین در حوزه مسکن چه مواردی هستند؟

بخش زیادی از دارایی‌ها و معاملات اقتصادی در جهان، مربوط به املاک تجاری و مسکونی است. این بازار ارزش زیادی دارد و تنها در سال ۲۰۱۶، نزدیک به ۸ تریلیون دلار معامله در این بخش انجام شده است. اما حوزه املاک و مسکن نیز دارای مشکلاتی از قبیل عدم شفافیت و وجود شبکه‌های مستقل است. این موارد می‌تواند موجب کلاهبرداری‌های زیادی شود. جالب است بدانید که بلاکچین در این حوزه نیز می‌تواند کمک کننده باشد. با ما همراه باشید تا در این مقاله خط دید به این سوال پاسخ دهیم: راه حل‌های بلاک چین در حوزه مسکن چه مواردی هستند؟

استفاده از راه حل‌های بلاک چین در حوزه مسکن چطور به این صنعت کمک می‌کند؟

فناوری بلاکچین می‌تواند در بخش‌های زیادی از صنعت املاک و مستغلات تحولات زیادی ایجاد کند. این تحولات ممکن است مثبت و مفید یا حتی مخرب و بد باشند.

در ادامه به دو مورد از مشکلات حوزه مسکن و راه حل‌های بلاکچین برای آنها می‌پردازیم!

راه حل‌های بلاک چین در حوزه مسکن چه مواردی هستند؟: توکنیزه کردن دارایی‌ها و املاک

منظور از توکنیزه کردن دارایی‌ها، این است که اوراق بهادار، دارایی‌های جایگزین و ابزارهای مختلف مالی را به صورت دیجیتالی دربیاورید. این کار را می‌توان به کمک توکن‌های غیرمثلی یا NFT انجام داد. امکان ایجاد NFT در بسیاری از شبکه‌های بلاکچینی مثل بایننس اسمارت چین، اتریوم و حتی کاردانو وجود دارد.

با توکنیزه کردن موارد بالا، می‌توان اطلاعاتی مثل حقوق مالکیت، قوانین (حاوی مقرراتی که صدور، توزیع و انتقال این توکن‌ها را مطابق با قوانین واقعی انجام می‌دهد) و تاریخچه تراکنش‌ها  را به صورت خودکار در بلاکچین مورد نظر ثبت کرد.

توکنیزه کردن باعث کاهش هزینه و زمان تبادل و ایجاد دارایی‌ها می‌شود. همچنین باعث ظهور نوآوری‌های جدید و مدیریت سود سهام و سایر اقدامات شرکتی می‌شود. این موارد باعث کاهش حداقل میزان سرمایه گذاری و افزایش تعداد سرمایه گذاران می‌شود.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: برترین بازی‌های رمزارزی برای موبایل ۲۰۲۲

راه حل‌های بلاک چین در حوزه مسکن چه مواردی هستند؟: مدیریت اوراق بهادار وام و وام مسکن

اگر تا حالا برای دریافت وام مسکن اقدام کرده باشید، از کاغذ بازی‌های پرتعداد آن خبر دارید. این موارد نه تنها در ایران، بلکه در تمام جهان وجود دارد. ساختار امنیتی این وام‌ها و اوراق بهادار وام کاملا قابل تفسیر است و بانک‌ها و افراد دارنده اوراق، باید تلاش زیادی برای محافظت این دارایی‌ها انجام دهند.

بلاکچین می‌تواند در این مورد، بسیار کارآمد عمل کرده و به بانک‌ها، نسخه واحدی از اطلاعات ذخیره شده را ارائه دهد. همچنین امکان ارائه امکانات دیگری مثل اشتراک گذاری امن داده‌ها، تسویه و پرداخت سریع و همچنین نظارت غیرقابل تغییر بر تراکنش‌ها به بانک‌ها وجود خواهد داشت.

همچنین می‌توان از قراردادهای هوشمند برای جمع آوری یا توزیع مبالغ بین ذینفعان و ارائه گزارش به صورت زنده به شرکت یا فرد تنظیم کننده استفاده کرد.

سخن پایانی

در بالا تنها به دو مورد از راه حل‌هایی که بلاکچین در حوزه مسکن می‌تواند به شرکت‌ها و سازمان‌ها ارائه دهد، پرداخته شد. مسملا موارد بسیار بیشتری هستند که می‌توان از بلاکچین برای توسعه و بهبود آنها استفاده کرد.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟ فکر می‌کنید چه بخش‌های دیگری در حوزه مسکن وجود دارد که با استفاده از بلاکچین، می‌توان آنها را بهبود بخشید؟ در بخش نظرات، دیدگاه خود را برایمان ارسال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا