بلاکچین در حوزه مسکن

کاربرد بلاکچین در حوزه مسکن و فروش املاک: به راحتی یک خرید اینترنتی، ملک بخرید و بفروشید!

صنعت املاک یک صنعت چند صد تریلیون دلاری است و ممکن است با ورود بلاکچین به ان، دستخوش تغییرات زیادی شود. با ما همراه باشید تا در این مطلب از خط دید، درباره کاربرد بلاکچین در حوزه مسکن و فروش املاک صحبت کنیم.

طبق اطلاعات موجود، اولین گزارش رسمی خرید و فروش خانه به اواخر قرن نوزدهم میلادی بازمی‌گردد. در اوایل قرن بیستم نیز بنگاه‌های املاک به وجود آمده‌اند. از آن زمان تا به امروز، سازوکار و تاکتیک‌های خرید و فروش خانه تغییر چندانی نداشته است؛ اما با توجه به پتانسیل بلاکچین و همچنین موارد استفاده بلاک چین در حوزه مسکن، می‌توان امیدوار بود که این سازوکار قدیمی بهبود پیدا کند.

کاربردهای بلاکچین در فروش املاک

برای سال‌ها، مشاورین املاک به عنوان واسطه در خرید و فروش و حتی اجاره املاک فعالیت می‌کردند. این مشاورین عزیز همواره مبلغی از معامله را به عنوان کارمزد خود دریافت می‌کنند که کاملا منطقی است. وظیفه مشاورین املاک این است که به فروشنده اطمینان بدهند که خریدار پول کافی برای خرید خانه را دارد. همچنین به خریدار اثبات کند که فروشنده صاحب و مالک این ملک است.

اما با قرارگیری اطلاعات در بلاکچین، دیگر لازم نیست که خریداران و فروشندگان به واسطه‌ها اعتماد کنند؛ زیرا فروشنده می‌تواند مالکیت خود بر ملک را ثابت کند و خریدار نیز می‌تواند اثبات کند که پول کافی برای خرید ملک در اختیار دارد. همچنین میتوانید چطور فناوری بلاک چین در حال متحول کردن صنعت مسکن را مشاهده کنید.

در ادامه به معرفی تعدادی از مهمترین کاربرد بلاکچین در حوزه مسکن و فروش املاک می‌پردازیم و توضیحات مختصری درباره هرکدام ارائه می‌کنیم.

کاربرد بلاکچین در حوزه مسکن و فروش املاک: به راحتی یک خرید اینترنتی، ملک بخرید و بفروشید!

با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توان خرید و فروش املاک در بستر بلاکچین را به راحتی خرید یک فروشگاه اینترنتی انجام داد.

مارک زیلبرت، یکی از مقامات بالارده شرکت Brown Harris Stevens اعتقاد دارد که می‌توان با استفاده از بلاکچین، قراردادهای مختلف خرید و فروش، سوابق و حتی قولنامه‌ها را ثبت کرد. همچنین به دلیل عدم وجود واسطه، تمام مبالغ بین خریدار و فروشنده رد و بدل می‌شود و کارمزدی در کار نیست! همچنین میتوانید فرصت های جدید و نقش بلاک چین در صنعت مسکن را مشاهده کنید.

با کمک کاربرد بلاک چین در حوزه مسکن و فروش املاک با خرید توکن‌های یک ملک، سرمایه گذاری کنید!

جالب است بدانید که می‌توان با استفاده از بلاکچین، یک ملک را به چندین یا حتی چند هزار توکن تقسیم کرد و توکن‌ها را به سرمایه گذاران فروخت! به این ترتیب دیگر نیازی به وساطت بانک برای سرمایه گذاری نیست و می‌توانید بدون هیچگونه محدودیت زمانی، سرمایه گذاری خود را انجام دهید!

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: فرصت های جدید و نقش بلاک چین در صنعت مسکن

برای مثال برخی از کارگزاری‌های برتر نیویورک در زمینه املاک، از توکنیزه کردن املاک (خصوصا املاک لاکچری) استقبال کرده‌اند و آن را در برنامه توسعه خود ثبت کرده‌اند. فرض کنید با خرید تعدادی توکن، صاحب درصد مشخصی از یک ملک باارزش یا حتی بخشی از امتیاز یک پروژه ساخت و ساز مسکن می‌شوید!  

این مورد را می‌توان به عنوان جذاب‌ترین کاربرد بلاکچین در حوزه مسکن و فروش املاک دانست!

جمع‌بندی

بسیاری از فعالان حوزه املاک که از بلاکچین استفاده می‌کنند (خصوصا در کشور آمریکا)، از بلاکچین تنها برای ذخیره سوابق خرید و فروش استفاده می‌کنند. برخی از کارگزاری‌های پیشرو که به مزیت‌ها و قابلیت‌های قراردادهای هوشمند پی برده‌اند، حداقل چند قدم از آنهایی که به ثبت اطلاعات در بلاکچین بسنده کرده‌اند، جلوتر هستند.

این مشاوران املاک پیشرو می‌توانند به عنوان مهره‌های اصلی و تعیین کننده در ایجاد یک انقلاب جهانی در حوزه املاک عمل کنند. با استفاده از بلاکچین، مشاوران املاک و کارگزاری‌ها می‌توانند برای مشتریانشان مفیدتر باشند!

نظر شما در مورد کاربرد بلاکچین در حوزه مسکن و فروش املاک چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا