بلاکچین در حوزه مسکن

موارد استفاده بلاک چین در حوزه مسکن از نظر متخصصان فروش املاک چیست؟

امروز قصد داریم به معرفی برخی از موارد استفاده بلاکچین در حوزه مسکن بپردازیم و تعدادی از آنها را مورد بررسی قرار دهیم. تا انتهای این مطلب در سایت خط دید با ما همراه باشید!

در مطلب قبل در مورد «راه حل‌های بلاک چین در حوزه مسکن چه مواردی هستند؟» صحبت کردیم و به تعدادی از مواردی که می‌توانند مشکلات فعلی صنعت مسکن و املاک را برطرف کنند، پرداختیم.

بلاکچین با استفاده از پتانسیل بالای خود، می‌تواند فرآیند خرید و فروش ملک را ساده‌تر کند. همچنین می‌تواند از وقوع کلاهبرداری جلوگیری کند. از مزایای این کار برای خریداران، این است که می‌توانند سوابق خرید و فروش ملک موردنظرشان را مشاهده کنند. به این ترتیب از وقوع برخی مشکلات مثل فروش یک ملک به چند نفر جلوگیری می‌شود. میتوانید فرصت های جدید و نقش بلاک چین در صنعت مسکن را هم مشاهده کنید.

معرفی برخی از موارد استفاده بلاک چین در مسکن

کاغذ بازی، هزینه‌های گزاف انتقال مالکیت و تغییر مالکیت و همچنین عدم شفافیت، از مواردی هستند که در صنعت مسکن به دفعات دیده می‌شوند. در ادامه به دو مورد از موارد استفاده بلاک چین در حوزه مسکن اشاره می‌کنیم که می‌تواند ارائه خدمات به مشتریان را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

موارد استفاده بلاک چین در حوزه مسکن: هویت طرفین قرارداد

هویت‌های دیجیتالی می‌توانند به عنوان یکی از کاربردی‌ترین برنامه‌ها در حوزه مسکن و مستغلات ان عمل کنند. به این صورت که هویت هر دو طرف از طریق رویه KYC/AML مبتنی بر بلاکچین، می‌توانند از سوابق شخص مقابل اطلاع پیدا کنند. این مورد می‌تواند علاوه بر کاهش هزینه‌ها، امنیت معامله را نیز بالاتر ببرد. همچنین میتوانید چطور فناوری بلاک چین در حال متحول کردن صنعت مسکن رو هم مشاهده کنید.

این سیستم این امکان را فراهم می‌کند که افراد مالکیت املاک و دارایی‌های خود را اثبات کنند. همچنین اطلاعاتی مثل سوابق بیمه، هویت، سابقه اعتباری و موارد دیگر را با اشخاص ضروری به اشتراک می‌گذارد.

KYC به فرآیند تایید هویت مشتریان گفته می‌شود که معمولا توسط موسسات و شرکت‌های مالی بکار گرفته می‌شود. AML نیز مجموعه‌ای از برنامه‌ها و رویه‌های انجام شده برای مبارزه با پولشویی است که توسط یک موسسه یا شرکت مالی انجام می‌شود و از مولفه‌های مختلفی مثل CDD یا EDD استفاده می‌کند.

موارد استفاده بلاک چین در حوزه مسکن: پرداخت و مدیریت دارایی‌ها

شرکت‌های سرمایه گذاری و مدیریت دارایی بزرگ جهانی، به دلیل وجود نظارت ناکارآمد با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند. با استفاده از بلاکچین می‌توان داده‌ها را به روش ساده‌تری ذخیره کرد، روند جمع‌آوری اجاره بها و پرداخت‌های مختلف به صاحبان املاک را تسهیل کرده و به دلیل وجود دقت لازم، از ایجاد هرگونه خطا و مشکل جلوگیری می‌شود.

این کار کارایی عملیاتی بالایی دارد و نسبت به هزینه، بهره‌وری بالاتری دارد. همچنین به دلیل استفاده از قراردادهای هوشمند، در هزینه و زمان صرفه جویی می‌شود. علاوه بر این دو مورد، می‌توان داده‌های مهم‌تر و غنی‌تری برای تصمیم‌گیری‌ها دریافت کرد.

سخن پایانی

در بالا به بررسی دو مورد از موارد استفاده بلاک چین در حوزه مسکن پرداختیم. البته که پیاده سازی سیستم‌های مختلف مبتنی بر بلاکچین در حوزه مسکن، نسبت به حوزه‌های مالی سخت و زمانبرتر است و ممکن است در دهه میلادی پیش رو، این امر تحقق پیدا نکند. از جمله مشکلات سرراه این تکنولوژی، می‌توان به خصوصی سازی اداره اموال و املاک در برخی از کشورها اشاره کرد!

لطفا نظر خود را درباره استفاده از بلاکچین در صنایع مختلف برای ما ارسال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا