بلاکچین در حوزه احراز هویت

نقش بلاک چین در احراز هویت سریع: حذف کاغذ بازی‌ها و دیجیتالی شدن اطلاعات

یکی از هدایای بلاکچین به فضای دیجیتال، امنیت بالا است. احراز هویت یکی از مواردی است که انتظار می‌رود با استفاده از بلاکچین، اندکی سروسامان بگیرد. یکی از ده‌ها معایب مراکز داده، این است که همواره احتمال هک و درز اطلاعات آنها وجود دارد. هرساله خبرهای زیادی مبنی بر هک شدن برخی از سرورهای یک مرکز داده در سرتاسر دنیا منتشر می‌شود که خود گواه بر ناکارامدی دیتابیس‌های امروزی است. در ادامه این مطلب قصد داریم درباره نقش بلاکچین در حوزه احراز هویت سریع صحبت کنیم و بگوییم چطور می‌توان با استفاده از بلاکچین، امنیت و سرعت احراز هویت را افزایش داد!

احراز هویت با استفاده از بلاکچین

با استفاده از بلاکچین می‌توان اطلاعات و داده‌های حساس را رمزگذاری کرده و در بلاک‌ها ذخیره کرد. این به این معنی است که امنیت این اطلاعات تضمین شده و به شدت بالا است! میتوانید نمونه ای از استفاده بلاک چین در احزار هویت مشاهده کنید.

اهمیت احراز هویت دیجیتال به قدری زیاد است که برخی از پروژه‌های بلاکچینی، هدف اصلی خود را ارائه خدمات و راهکارهایی برای افزایش سرعت و امنیت احراز هویت دیجیتال می‌دانند. مثال بارز این پروژه‌ها، بلاکچین متن باز آنتولوژی است که تمرکز اصلی و تخصص خود را در حوزه احراز هویت دیجیتال و داده بکار گرفته است.

در ادامه مقاله خط دید به دو نقش بلاکچین در احراز هویت سریع اشاره می‌پردازیم و توضیحاتی درباره آنها ارائه می‌دهیم.

حذف کاغذ بازی‌ها و دیجیتالی شدن اطلاعات

زمانبر بودن و کاغذی بودن اطلاعات، یکی از مواردی است که می‌تواند سرعت احراز هویت افراد را تا حد زیادی کاهش دهد. علاوه بر این، امکان سرقت یا دستکاری اطلاعات نیز وجود دارد.

با دیجیتالی شدن اطلاعات و ایجاد یک هویت دیجیتالی غیرمتمرکز، می‌توانید به سادگی به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید. همچنین در صورتی که شرکت یا سازمانی نیاز به اطلاعات شما داشته باشد، می‌توانید دسترسی محدودی به آنها بدهید. برای ورود خودتان نیز می‌توانید از رمز عبور یکبار مصرف استفاده کنید که امنیت را تا حد زیادی بالا می‌برد.

نقش بلاکچین در احراز هویت سریع: کنار گذاشتن دیتابیس‌های متمرکز

هویت‌های دیجیتالی فعلی به دلیل ذخیره اطلاعات در سرورهای مرکزی متمرکز، در خطر هک شدن قرار دارند. همچنین این سرورها معمولا زیرساخت قدرتمندی ندارند و دائما با مشکلاتی نظیر کندی سرعن مواجه می‌شوند.

با ذخیره و رمزنگاری این اطلاعات در یک شبکه بلاکچین، می‌توان در زمان نیاز آنها را فراخوانی کرد. همچنین سرعت دریافت این اطلاعات نسبت به قبل بسیار بالاتر خواهد بود. علاوه بر این موارد، این اطلاعات در هر زمان و هر مکان قابل دسترسی است! میتوانید کاربرد بلاکچین در احراز هویت رو هم مشاهده کنید.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بلاک چین در احراز هویت برای امنیت سایبری

پیاده سازی چنین سیستمی بدون مشکل و مانع نیست

بلاکچین نیز مانند هر سیستم دیگری ایرادات خود را دارد و نمی‌توان ان را بدون مشکل دانست. در واقع دو چالش اساسی وجود دارد که می‌تواند باعث عدم توجه جدی به نقش بلاک چین در احراز هویت سریع شود؛ هویت‌های مصنوعی و حملات ۵۱ درصدی!

هویت‌های مصنوعی را می‌توان به سادگی ایجاد کرد؛ برای مثال می‌توان از اطلاعات افراد مشهور مختلف استفاده کرده و یک هویت جدید خلق کرد. این روش در بین کلاهبرداری‌های مرتبط با کارت اعتباری در جهان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حملات ۵۱ درصدی اما تنها درحد تئوری هستند و هنوز به صورت رسمی اثبات نشده‌اند. در این روش اگر مجرمان و کلاهبرداران بتوانند ۵۱ درصد از کنترل یک بلاکچین را بدست بگیرند، می‌توانند اطلاعات موجود در بلاک‌ها را دستکاری کنند.

جمع‌بندی

درست است که همچنان مشکلاتی در توسعه و استفاده از بلاکچین وجود دارد؛ اما این دلیل نمی‌شود چشممان را روی ویژگی‌های دیگر آن ببندیم. بی شک استفاده از تکنولوژی بلاکچین می‌تواند تغییرات بزرگی در سیستم‌های احراز هویت فعلی ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا