بلاکچین در حوزه احراز هویت

نمونه‌ایی برای استفاده از بلاک چین در احراز هویت

در ۲۰ سال گذشته، خدمات آنلاین برای کاربران و سازمان‌ها امکان انجام انواع مختلف تراکنش‌ها مانند بانکداری، معاملات ارزی و غیره را به وجود آورده‌است. مشکل اینجا است که در این موارد، ارائه‌دهنده خدمات کنترل کاملی بر داده‌های کاربر دارد. به همین دلیل است که در سال‌های اخیر، مالکیت داده‌های کاربر و احراز هویت دیجیتال، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و امنیتی را برای کاربران نهایی که به طور فزاینده‌ای برای اطلاعات و اطلاعات شخصی خود ارزش قائل هستند، ایجاد کرده است. اما در سال‌های اخیر استفاده از بلاک چین در احراز هویت بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

بلاک چین یک فناوری دیجیتالی است که در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده است، بسیار بیشتر از یک شبکه غیرمتمرکز برای تراکنش‌های ارزهای دیجیتال است. این یک راه‌حل امیدوارکننده برای تأیید اطلاعات کلیدی دیجیتال و همچنین احراز هویت است. احراز هویت بلاک چین ایمن ترین راه را برای تأیید منشاء و صحت داده های دیجیتال ذخیره شده در بلوک های زنجیره ای آن ارائه می دهد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: مزایا و معایب یک بلاکچین

احراز هویت با بلاک چین چیست و چگونه صورت می‌پذیرد؟

پیدایش احراز هویت بلاک چین یکی از مهم ترین تغییرات در نحوه تایید و ایمن شدن هویت آنلاین افراد است. در واقع، کل شبکه مبتنی بر فناوری بلاک چین قادر است یکپارچگی داده های خود را داشته باشد. در نتیجه نیازی به شخص ثالث برای نظارت بر شبکه به صورت متمرکز وجود ندارد. در عوض، یک دفتر کل بلاک چین برای تضمین اعتبار و امنیت داده‌ها استفاده می شود.

با احراز هویت بلاک چین، اطلاعات شخصی مورد استفاده برای تأیید هویت شخصی، مانند نام یا شماره هویت منحصر به فرد، در هش بلاک ذخیره می شود. این رویکرد غیرمتمرکز به دستیابی به هویت دیجیتالی خودمختار کمک خواهد کرد.

بیایید نگاهی دقیق تر به ۲ استفاده بلاک چین در احراز هویت که با کمک آن شرکت‌های نوآور از احراز هویت بلاک چین بهره می‌برند بیاندازیم:

هویت شخصی: کاربر و حفاظت از داده‌ها از طریق استفاده از بلاک چین

بعد از اثر انگشت و بیومتریک، بلاک چین به فناوری دیجیتال بعدی برای احراز هویت کاربران اینترنت بدون ورود به سیستم یا رمز عبور تبدیل می‌شود. به دلیل ویژگی‌ها و فرآیند ایمن، بلاک چین همچنین اجازه می‌دهد که حفاظت از داده‌های شخصی تا با GDPR  مطابقت داشته باشد.

شرکت‌هایی مانند سیویک قبلاً برای احراز هویت آنلاین کاربران و بررسی سن آنها بدون نیاز به ارائه مدارک شناسایی شخصی وارد این بازار شده‌اند. طبق پیش بینی ما در مجله خط دید ، بلاک چین به زودی توسط شهروندان برای مدیریت غیرمتمرکز داده‌های هویت شخصی خود استفاده خواهد‌شد.

نمونه‌ایی برای استفاده از بلاک چین در احراز هویت

تراکنش های مالی: بهبود امنیت مالی با بلاکچین

اگرچه بلاک چین برای انجام معاملات با ارزهای دیجیتال ایجاد شده‌است، اما احتمالا صنعت مالی را بیش از پیش دستخوش تغییرات بنیادی کند. در واقع، فناوری بلاک چین را می توان برای تمام تراکنش‌های مالی انجام شده توسط بانک ها به کار برد، زیرا ارزش اثباتی بلاک چین تضمینی برای امنیت تراکنش‌های مالی پرخطر است.

چندین مؤسسه مالی – یعنی بانک Santander و JP Morgan – در حال حاضر در حال سرمایه گذاری در فناوری بلاک چین برای بهبود امنیت پرداخت و تراکنش هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا