بلاکچین در حوزه احراز هویت

بلاک چین در احراز هویت دو مرحله ای

یکی از مهمترین کاربرد‌های بلاک چین که در دنیای امروز بسیار مورد توجه قرار گرقته است، بلاک چین در احراز هویت دو مرحله ای است. برای درک بهتر این موضوع ابتدا لازم است به یک سوال پایه‌ای پاسخ دهیم. احراز هویت دو مرحله ای چیست؟

احراز هویت دو مرحله‌ای با افزودن یک لایه امنیتی بیشتر به لایه امنیتی موجود، یک لایه امنیتی اضافی ایجاد می کند. احراز هویت دو مرحله‌ای  شامل وارد کردن ترکیب نام کاربری و رمز عبور توسط کاربر می شود و به جای دسترسی سریع به حساب کاربری، یکی از اطلاعات زیر از کاربر خواسته می‌شود:

  • چیزی که دارید: این دسته از اطلاعات شامل احراز هویت بر اساس جزئیات کارت (کارت اعتباری/ بدهی)، رمز سخت افزاری، رمز نرم افزاری یا گوشی های هوشمند است.
  • چیزی که می دانید: این شامل پاسخ دادن کاربر به برخی اطلاعات اضافی مانند پاسخ به یک سوال مخفی یا PIN (شماره شناسایی شخصی) می شود.
  • چیزی که شما هستید: این شامل احراز هویت با استفاده از بیومتریک مانند رفتار ضربه زدن به کلید، اثر انگشت، شبکیه چشم، اثر دست و غیره است.

چرا بلاک چین در احراز هویت دو مرحله ای مهم است؟

استفاده از احراز هویت ۲مرحله‌ای مزایای متعددی دارد:

بلاک چین در احراز هویت دو مرحله ای
Hacker Unable To Access Account
  • افزایش امنیت: اعتبار دو مرحله‌ای یک لایه امنیتی اضافی به عملکرد امنیتی موجود اضافه می کند. حتی اگر هکر به نام کاربری و رمز عبور دسترسی پیدا کند، دسترسی هکر به بخش دوم اطلاعات مانند OTP یا هر بیومتریک دیگری برای دسترسی به حساب کاربری آسان نخواهد بود. بنابراین خطر حمله به حساب کاربری به طور چشمگیری کاهش می یابد.
  • افزایش بهره‌وری: احراز هویت دو مرحله‌ای کارمندان را قادر می سازد از هر دستگاهی بدون به اشتراک گذاشتن هرگونه اطلاعات محرمانه به اسناد شرکت و سیستم های شخص ثالث دسترسی داشته باشند.
  • جلوگیری از کلاهبرداری: بیشتر قربانیان کلاهبرداری از بازدید از وب‌سایت‌هایی که در آن‌ها تقلب را تجربه کرده‌اند، اجتناب می‌کنند. حتی اگر آن فروشنده از کلاهبرداری بی‌اطلاع باشد یا هیچ مسئولیت و دخالتی در آن کلاهبرداری را نداشته است. استفاده از احراز هویت دو مرحله‌ای در صفحات ورود و تسویه حساب وب سایت به کاهش چنین کلاهبرداری‌هایی کمک می‌کند و باعث می شود مشتریان احساس امنیت و اعتماد کنند.
  • افزایش اعتماد: احراز هویت دو مرحله‌ای به کارمندان کمک می کند تا از هر کجا به داده های شرکت دسترسی داشته باشند. این امر به کاربران کمک می کند تا کالاها را از وب سایت های تجارت الکترونیک به روشی امن خریداری کنند. بنابراین در بین کاربران اعتماد ایجاد می کند که حساب آنها محافظت شده و ضد هک باشد. ایجاد اعتماد برای ایجاد یک شبکه مشتری بلند مدت بسیار مهم است.

بلاک چین در احراز هویت دو مرحله ای چه کمکی به امنیت اطلاعات می‌کند؟

نکات زیر به ما می گوید که چگونه بلاک چین در احراز هویت دو مرحله ای می تواند حریم خصوصی و امنیت سیستم های احراز هویت را افزایش دهد.

  • امنیت و یکپارچگی داده ها: بلاک چین به دلیل معماری غیرمتمرکز، امنیت و یکپارچگی داده عالی را فراهم می کند. بلاک چین از فناوری هش برای ذخیره ایمن اطلاعات در دفتر خود استفاده می کند. بدون وجود نقاط مستعد حمله برای هک و ورود به سیستم ها، بدان معنی است که نقض پایگاه داده دیگر یک تهدید بزرگ برای سیستم های هویت نیست.
  • کنترل بر هویت های دیجیتال: از آنجایی که هویت ها در دفتر کل بلاک چین غیرمتمرکز هستند، بلاک چین به کاربران نهایی خود کنترل بیشتری بر هویت دیجیتالی خود می دهد.
  • سوابق تغییرناپذیر: بلاک چین در احراز هویت دو مرحله ای سوابق تغییرناپذیری را برای اهداف مدیریت هویت و پزشکی قانونی فراهم می کند. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاک چین، داده ها نمی توانند دستکاری شوند، بنابراین هرگونه تغییر در تمام گره های شبکه های بلاک چین منعکس می شود، بنابراین بلاک چین ایمن تر می شود زیرا هیچ کس در شبکه های بلاک چین کلاهبرداری نمی کند.

رفرنس: https://www.geeksforgeeks.org/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا